Mickiewicz - muzyka i masoneria Drukuj
środa, 21 październik 2015
Zapraszamy na koncert z cyklu Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
image_001.jpg
Powiększ

Program koncertu obejmuje materiały nieznane i nie wykonywane. Są to dwie wersje melodii do wiersza poety Franciszka Karpińskiego Laura i Filon: wersja Karola Augusta Freyera (1801-1883) i Śpiew Filona z zapisków Tomasza Zana przepisany przez jego żonę Brygidę oraz Walc Maryli Wereszczakówny, potem Puttkamerowej (1799- 1863), podarowany Tomaszowi Zanowi. Ten podarował go Adamowi Mickiewiczowi, który z dopiskiem Walc najdroższej dla mnie osoby ofiarował go siostrze najdroższego mojego przyjaciela Zofii Malewskiej.
Rękopisy, w marnej jakości reprodukcjach fotograficznych znajdowały się w cyklu artykułów Mickiewicz i muzyka Franciszka Germana, drukowanych w miesięczniku Odra w roku 1949 .  Zostały one przepisane z tych zdjęć przez Iwonę A. Siedlaczek.
 
Także Pieśni masońskie Józefa Elsnera (1769-1854) to muzyczny rarytas. Mikrofilmy z działu cymeliów Biblioteki Warszawskiej pisząca te słowa otrzymała po złożeniu podania jako materiały do pisanej w roku 1987 pracy magisterskiej Wolnomularstwo w muzyce na przełomie XVIII i XIX w. W.A. Mozart, Józef Elsner. Zostaną w Lublinie wykonane po raz pierwszy w sposób otwarty dla publiczności (profanów), z także po raz pierwszy po 200 latach od ich wykonywania w Loży Wolność Odzyskana na Wschodzie Lublina, która działała w latach 1811-1815.
Kontekst powyższych utworów sprawi, że Wieszcz Narodowy zostanie pokazany w jeszcze innym świetle. A to, jak sądzę, powinno zainteresować wszystkich miłośników Jego poezji, jak i zainteresowanych tym, z jakich jeszcze źródeł czerpał do niej natchnienia. Wątpliwości, że tak wielka poezja musi być polikreniczna (wieloźródłowa), chyba nikt dziś już nie ma.
Dziesiątki postaci i artefaktów, prawd i anegdot z obecnością muzyki i masonerii w życiu Mickiewicza związanych będą Państwo mogli obejrzeć w prezentacji i wysłuchać w komentarzach do koncertu. Dlatego gorąco zachęcam do obecności  
Iwona A. Siedlaczek
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego