Strona Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
Poezja Eweliny Kosik Drukuj
piątek, 29 maj 2015
image_001.jpgŚwiat składa się
z znaków alfabetycznych
w taki sposób go wykreowałam


(…) Poezja Eweliny Kosik to jedne z najbardziej metapoetyckich wierszy, z jakimi się ostatnio zetknęłam. Dominantą w poezji Kosik jest zaskoczenie. Poetka zadziwia przede wszystkim puentami, grą słów i wyobraźni. Gdy brakuje jej słowa o konkretnej emocjonalnej intensywności – tworzy je. Tę lirykę wyróżnia także tajemnica, poczucie jakiejś intrygującej niewiadomej. Pozostawia to czytelnikowi wiele możliwości interpretacyjnych. Często można odnieść wrażenie, że to jest poezja, ale jednocześnie w ogóle jej nie ma - podmiot (czy bohater wiersza, jak np. dziadek) istnieje i równocześnie go nie ma, podobnie jak świat, który stwarza ze słów. Słowa, słowa, słowa… Kosik daje do zrozumienia to, o czym wielu zapomina – poezja  to emocje, to sposób wyrażania, to wreszcie przekaz budowany z prawd, ale przede wszystkim półprawd i zmyślenia. To, że podmiot jest w wierszu, nie czyni go w żaden sposób bytem realnym.
Poezja Eweliny Kosik to sama przyjemność dla czytelnika. Autorka skutecznie pobudza wyobraźnię, prowokuje i zostawia sporo miejsca dla odbiorcy. Bardzo silna ekspresja tej liryki nie pozwala przejść obok niej obojętnie (…)
Fragmenty recenzji Kingi Młynarskiej - portal Szuflada.net

Spotkanie z Eweliną Kosik odbyło się w Mieszkaniu Poezji (Filia nr 21 MBP) w ramach Festiwalu Miasto Poezji, 27 maja 2015 roku. Nadzwyczajny wieczór i ta gra słów autorki, tworzona przy użyciu liter alfabetu w konfiguracji, która ma przemożny wpływ na optykę widzenia spraw, tematów, życia i śmierci, postrzegania świata. Ach, poezja!
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg
fot. Agata Kulawiec
image_015.jpg
fot. Agata Kulawiec
image_016.jpg
fot. Agata Kulawiec
image_017.jpg
fot. Agata Kulawiec
< Poprzedni   Następny >
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego