Spotkanie z "Cudowną" w DKK Drukuj
środa, 29 kwiecień 2015
image_001.jpg"...cud chce jak najlepiej
    a utrudnia wiarę..."
Jan Twardowski

By podkreślić szacowne Książki Święto, 23 kwietnia w Filii nr 10, panie (już wiośniane i radosne) z Dyskusyjnego Klubu Książki dotkliwą ochotą zapałały porozmawiać. Niechybnie o książce. Spotkanie owoż, eteryczne i energetyczne skupiło nas wokół "Cudownej" Piotra Nesterowicza, książki wydanej w 2015 roku w Wydawnictwie Dowody na Istnienie. W nowej Serii Reporterskiej.
"Cudowna" to reporterski debiut absolwenta Polskiej Szkoły Reporterskiej. Udany debiut, wnikliwie i rzetelnie opowiedziane wydarzenie z przed pół wieku. Debiut, po przeczytaniu którego Mariusz Szczygieł skonstatował: "Dlaczego nie ja napisałem tę książkę?"

Wydarzenie owo, to cud objawienia Matki Boskiej czternastoletniej dziewczynce. Rzecz miała (?) miejsce w 1965 roku we wsi Zabłudów na Podlasiu. Jeśli cud, to i tłumy. Jeśli niepokojące tłumy, to w owych czasach gomułkowskich, aparat przemocy - ZOMO i brutalna walka, by zapobiec narodzinom kultu. Clou tej niewielkiej książki stanowi obraz ludowej polskiej religijności, która niewiele się zmieniła. To obraz polskiej wsi w czasach PRL. Bieda, niewykształceni ludzie - miejsce zaniedbane pod każdym względem. Brak jakichkolwiek atrakcji. I sarkastycznie: objawienie, które wywołało olbrzymią sensację. I czternastoletnia wówczas Jadzia, dziś ponad sześćdziesięcioletnia Jadwiga, która po pół wieku milczenia poczuła potrzebę mówienia, kiedy nadarzyła się ku temu okazja. Ale nie o objawieniu. O życiu po nim. Życiu niełatwym. Z wielu względów.
Ot, niewielka to książka. Ale ważna. Odsłaniająca kartki jednej z wielu opowieści, które skrywa nasza historia. Piotr Nesterowicz poprzez "Cudowną" uchylił rąbek. A my w rozmowach uchyliłyśmy myśli. I popłynęły lepkim strumieniem "niesforne głosy gęste jak gorący miód".
Urszula Rybak
fot. Anna Słowik
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego