Amelie Nothomb nazywana przez media niesfornym dzieckiem literatury Drukuj
środa, 22 kwiecień 2015
image_001.jpgOd lat jedno ze spotkań Klubu Czytelniczego Readcom w ciągu roku kalendarzowego poświęcamy twórczości pisarzy niderlandzkiego obszaru kulturowego. Poznałyśmy dzieła tak ciekawych twórców jak m.in. Geert Mak, Frank Westerman oraz Harry Mulisch.
Na obecnym spotkaniu zmierzyłyśmy się z twórczością Amelie Nothomb - belgijskiej pisarki urodzonej w 1966 roku - tworzącej w języku francuskim. Na wstępie przedstawiłyśmy krótki biogram tej autorki, który jest bardzo istotny, bowiem przenika on jej twórczość z wyraźnymi elementami autobiograficznymi.

Nothomb bowiem dzięki swojemu ojcu - długoletniemu ambasadorowi Belgii – od dzieciństwa spędziła wiele lat swojego życia poza granicami rodzinnego kraju m.in. w Japonii, Chinach, USA, Laosie i Bangladeszu. Od 1992 roku, kiedy debiutowała książką „Higiena mordercy” - regularnie każdego roku wydawane są jej powieści. Jest ich ponad dwadzieścia, w większości ukazały się ich polskie przekłady. Obok wspomnianego debiutu najbardziej znane to „Metafizyka rur” oraz „Biografia głodu”.
W trakcie trwającego spotkania omówiłyśmy kulturowe inspiracje i zafascynowanie autorki krajem kwitnącej wiśni, obecne na kartach dwóch wymienionych powieści. Ponadto zalety lekturowe tych dzieł, w których to z właściwą sobie lekkością i swadą snuje opowieści o pierwszych latach życia spędzonych w Japonii i okresie dorastania. Jednym słowem wydobywałyśmy to wszystko co tworzy unikatową atmosferę książek Amelie Nothomb z rozpoznawalnym jej stylem: barwnością języka, ironią, dowcipem i dużą dawką erudycji. Mamy nadzieję, że zachęciłyśmy nasze panie do zmierzenia się z oryginalną i niełatwą  prozą tej autorki - zdobywczyni m.in. Nagrody Grand Prix Jean Giono za całokształt w 2008 roku.
Jolanta Jurkowska i Elżbieta Kierepko
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego