Podróż sentymentalna Drukuj
wtorek, 21 kwiecień 2015
image_001.jpgNa ostatnim spotkaniu Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM w Filii 24 MBP klubowicze swą uwagę zwrócili ku literaturze dziecięcej czytanej przez dorosłych czytelników i tym pozycjom wśród dziecięcych książek, które dorośli powinni przeczytać.
W czasie dyskusji wyłoniono kilka powodów dla których sięgamy po literaturę młodzieżową i dziecięcą. Często chcemy powrócić w ten sposób do klimatu lat dziecinnych, jest to swoista „podróż sentymentalna”, znane treści wprowadzają nas w miły nastrój, pozwalają odpocząć i zapomnieć o problemach codzienności.

Czytamy również książki nowe chcąc zapoznać się z trendami we współczesnej literaturze młodzieżowej i dziecięcej. Wielu dorosłych zachwycało się serią o Harrym Potterze, cyklem „Zmierzch”.
Zdarza się również, że inspiracją do lektury jest film np. „Igrzyska śmierci”, „Gra o tron” lub „Wiedźmin”.
W czasie spotkania zaprezentowano kilka pozycji z literatury dziecięcej, po które warto sięgnąć dla poprawienia sobie humoru np. książek R. Goscinnego z cyklu „Mikołajek” lub opowiadań G. Kasdepke. Inne z kolei pozwalają spojrzeć na świat dziecinnymi oczami, dostrzec jakie błędy popełniamy w kontaktach z dziećmi: J.M. de Vasconcelos „Moje drzewko pomarańczowe”, M. Ende „Momo czyli Osobliwa historia o złodziejach czasu i o dziecku, które zwróciło ludziom skradziony czas”, E. de Amicis „Serce: powieść dla chłopców”.
Oferta książek dla dorosłych jest niezwykle bogata, każdy znajdzie coś dla siebie wśród nowych i nieco starszych pozycji. Jednak po dyskusji zgodziliśmy się wszyscy, że czasami warto sięgnąć po literaturę, która prostymi słowami poruszy w nas tę strunę, którą dawno nic nie poruszyło.
Maria Błach
fot. Magdalena Szymańska

image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg

< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego