Liryzm i ekstaza w muzyce Piotra Iljicza Czajkowskiego Drukuj
poniedziałek, 30 marzec 2015
image_019.jpgPiotr Iljicz Czajkowski to jeden z najwybitniejszych europejskich kompozytorów. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na rozwój muzyki rosyjskiej. 24 marca w Filii nr 2 mieliśmy okazję wysłuchać jego najbardziej znanych dzieł na kolejnym koncercie z cyklu: "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" zatytułowanym "Liryzm i ekstaza w muzyce Piotra Iljicza Czajkowskiego".
Czajkowski był synem rosyjskiego inżyniera i Francuzki. Po wyjeździe do Petersburga uczył się prawoznawstwa, zaś w 1861 roku rozpoczął studia muzyczne pod kierunkiem Rubinsteina i Zaremby. Dzięki ich nauce Czajkowski stał się wierny zachodniej nauce kompozytorskiej, w przeciwieństwie do popularnej w tamtym okresie tzw. Potężnej Gromadki, którą stanowiła grupa twórców inspirujących się muzyką ludową.

Czajkowski popadł w depresję, gdy uświadomił sobie, że jest homoseksualistą. Zaczął często podróżować, m in. do Niemiec, Włoch, USA. Dzięki mecenatowi bogatej fascynatki jego twórczości Nadieżdy von Meck, Czajkowski mógł żyć jedynie z muzyki. Poślubił swoją zagorzałą fankę Antoninę Iwanowną Milukową, jednak małżeństwo nie było udane i skończyło się rozstrojem nerwowym kompozytora. Zmarł w 1893 roku w Petersburgu. Jego twórczość charakteryzuje śpiewna melodyka, liryzm i dramatyzm oraz wyjątkowy kunszt rzemiosła. Podczas koncertu uczestnicy mogli usłyszeć Zabawę w koniki i Piosenkę neapolitańską  z Albumu dziecięcego op. 39, dwie miniatury z cyklu Pory roku op. 37 bis: Kwiecień - Pierwiosnek oraz Czerwiec - Barkarola, arię Leńskiego z II aktu opery Eugeniusz Oniegin, a także liryczną, oddającą ogromne bogactwo duchowe Czajkowskiego Canzonettę z Koncertu skrzypcowego D-dur op. 35, temat łabędzia z najsłynniejszego baletu na świecie Jezioro łabędzie oraz Walc kwiatów z baletu Dziadek do orzechów.
Najpopularniejsze utwory Czajkowskiego wykonali uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego: Julia Kuzyk, Magdalena Haczyńska, Jakub Maćkowiak, Szymon Schab, Katarzyna Pietrzniak, oraz Alicja Humeniuk. Młodym wykonawcom towarzyszył na instrumencie klawiszowym prof. Grzegorz Siedlaczek, zaś koncert przygotowała i poprowadziła prof. Iwona Siedlaczek.
Maria Dąbrowska
image_002.jpg
image_003.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg
image_015.jpg
image_016.jpg
image_017.jpg
image_018.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego