Angelika Kuźniak Drukuj
wtorek, 01 październik 2013
Filia nr 2 zaprasza 9 października na promocję książki "Papusza"
image_001.jpgPoezja Bronisławy Wajs, zwanej Papuszą  (czyli lalką), została odkryta przez Jerzego Ficowskiego, który w latach 1948-50 wędrował z taborem cygańskim, ukrywając się przed Urzędem Bezpieczeństwa. Wiersze artystki zachwyciły Juliana Tuwima, który doprowadził do ich publikacji.
Z powodu swej twórczości Papusza została oskarżona o zdradę plemiennego kodeksu i wyklęta przez cygańską społeczność. Jak sama mówiła, „gdybym nie czytała i nie pisała, byłabym szczęśliwa”.
Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Papusza to  znakomita opowieść  reporterska  o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność.

Angelika Kuźniak – polska reporterka, z wykształcenia kulturoznawczyni (studiowała także lingwistykę na Universita degli Studi di Macerata we Włoszech). Autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009) i Papusza (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczo-
nych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego