Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Powstanie Styczniowe Drukuj
wtorek, 11 grudzień 2012
image_001.jpgUchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 sierpnia 2012 roku ustanowiono rok 2013
Rokiem Powstania Styczniowego. Filia nr 19 MBP w Lublinie  zaprasza do obejrzenia wystawy o charakterze popularyzatorskim  pt.”Powstanie Styczniowe 1863-1864. Największy zryw niepodległościowy Polaków w XIX wieku”. Wystawa jest jedną z form włączenia się  naszej placówki w obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i jest wyrazem złożonego hołdu poświęceniu i ofierze uczestników tamtych wydarzeń. Przywołując pamięć roku 1863 - wystawa przybliża kalendarium powstania, najważniejsze bitwy i potyczki oraz  powstańczych bohaterów, tych znanych i mniej znanych. Powstanie styczniowe znalazło swe odzwierciedlenie w literaturze pięknej i w malarstwie. Te twórcze inspiracje stanowią  jej uzupełnienie. Wystawa stanowić będzie cenną pomoc metodyczną przy realizacji działań kulturalno-oświatowych zaplanowanych w naszej filii na rok 2013, które godnie uczczą tę doniosłą rocznicę.  
Jolanta Jurkowska,Elżbieta Kierepko
image_002.jpg

image_004.jpg
image_006.jpgimage_008.jpgimage_009.jpgimage_010.jpg
4 grudnia 2012 r. w naszej filii gościliśmy członków aktywu bibliotecznego Gimnazjum nr 1 w Lublinie, którzy obejrzeli wystawę pt.”Powstanie Styczniowe 1863-1864. Największy zryw niepodległościowy Polaków w XIX wieku” oraz wysłuchali krótkiej pogadanki na temat doniosłych wydarzeń roku 1863. W trakcie  spotkania z młodzieżą przywołano pamięć tamtych wydarzeń i przybliżono sylwetki niektórych powstańczych bohaterów. Nasza Ojczyzna jest zroszona ich krwią i usłana tysiącem powstańczych krzyży i mogił, często anonimowych. Szczególną uwagę zwrócono na przebieg powstania na Lubelszczyźnie.
Od grudnia bieżącego roku trwa praca uczniów wspomnianego gimnazjum nad  projektem poświęconym powstaniu styczniowemu, obejmującym „mapę pamięci” - najważniejsze wydarzenia, bitwy i postacie. Mamy nadzieję,że przybliżone miejsca pamięci oraz sylwetki i ich silne i niezłomne charaktery - spośród szeregu nazwisk godnych upamiętnienia i zapamiętania, przyczynią się do rozbudzenia wśród młodzieży szkolnej zainteresowania przeszłością oraz kształtowania postawy patriotycznej.  
Jolanta Jurkowska, Elżbieta Kierepko
image_013.jpgimage_014.jpg
12 grudnia 2012 r.w gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublinie, którzy obejrzeli wystawę o Powstaniu Styczniowym oraz wysłuchali krótkiej pogadanki  na temat doniosłych wydarzeń tamtych czasów.
image_015.jpgimage_018.jpg


< Poprzedni   Następny >


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego