Powstanie Styczniowe Drukuj
wtorek, 11 grudzień 2012
image_001.jpgUchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 sierpnia 2012 roku ustanowiono rok 2013
Rokiem Powstania Styczniowego. Filia nr 19 MBP w Lublinie  zaprasza do obejrzenia wystawy o charakterze popularyzatorskim  pt.”Powstanie Styczniowe 1863-1864. Największy zryw niepodległościowy Polaków w XIX wieku”. Wystawa jest jedną z form włączenia się  naszej placówki w obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i jest wyrazem złożonego hołdu poświęceniu i ofierze uczestników tamtych wydarzeń. Przywołując pamięć roku 1863 - wystawa przybliża kalendarium powstania, najważniejsze bitwy i potyczki oraz  powstańczych bohaterów, tych znanych i mniej znanych. Powstanie styczniowe znalazło swe odzwierciedlenie w literaturze pięknej i w malarstwie. Te twórcze inspiracje stanowią  jej uzupełnienie. Wystawa stanowić będzie cenną pomoc metodyczną przy realizacji działań kulturalno-oświatowych zaplanowanych w naszej filii na rok 2013, które godnie uczczą tę doniosłą rocznicę.  
Jolanta Jurkowska,Elżbieta Kierepko
image_002.jpg

image_004.jpg
image_006.jpgimage_008.jpgimage_009.jpgimage_010.jpg
4 grudnia 2012 r. w naszej filii gościliśmy członków aktywu bibliotecznego Gimnazjum nr 1 w Lublinie, którzy obejrzeli wystawę pt.”Powstanie Styczniowe 1863-1864. Największy zryw niepodległościowy Polaków w XIX wieku” oraz wysłuchali krótkiej pogadanki na temat doniosłych wydarzeń roku 1863. W trakcie  spotkania z młodzieżą przywołano pamięć tamtych wydarzeń i przybliżono sylwetki niektórych powstańczych bohaterów. Nasza Ojczyzna jest zroszona ich krwią i usłana tysiącem powstańczych krzyży i mogił, często anonimowych. Szczególną uwagę zwrócono na przebieg powstania na Lubelszczyźnie.
Od grudnia bieżącego roku trwa praca uczniów wspomnianego gimnazjum nad  projektem poświęconym powstaniu styczniowemu, obejmującym „mapę pamięci” - najważniejsze wydarzenia, bitwy i postacie. Mamy nadzieję,że przybliżone miejsca pamięci oraz sylwetki i ich silne i niezłomne charaktery - spośród szeregu nazwisk godnych upamiętnienia i zapamiętania, przyczynią się do rozbudzenia wśród młodzieży szkolnej zainteresowania przeszłością oraz kształtowania postawy patriotycznej.  
Jolanta Jurkowska, Elżbieta Kierepko
image_013.jpgimage_014.jpg
12 grudnia 2012 r.w gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublinie, którzy obejrzeli wystawę o Powstaniu Styczniowym oraz wysłuchali krótkiej pogadanki  na temat doniosłych wydarzeń tamtych czasów.
image_015.jpgimage_018.jpg


< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego