Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Naukowa Akademicka Sieciowa Biblioteka Internetowa

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Tydzień Seniora Drukuj
środa, 10 październik 2012
Spis stron
Tydzień Seniora
Filia nr 24
Filia nr 27
Filia nr 18
Filia nr 34
Filia nr 21
Filia nr 9
Filia nr 13
Filia nr 19
Filia nr 33
Filia nr 3

Zostaw sobie trochę czasu
na bycie szczęśliwym.
Phil Bosmans,  Przepisy na radość

To już trzecie spotkanie w naszej placówce Klubu Czytelniczego Readcom, poświęcone rozważaniom na temat „jesieni życia”.
Tym bardziej szczególne, że przypadające w „Tygodniu dla Seniora”. Podczas trwającego spotkania nasze panie - kolejny raz - wyraziły swój pogląd o braku pozytywnego wizerunku starości w powszechnej świadomości i w życiu codziennym. Nasze klubowiczki są zgodne w tym, że lepiej się żyje tym, którzy są ciekawi świata, mają pasje życia i potrafią cieszyć się każdym dniem.
Najnowsze badania naukowe wyraźnie mówią, że czynniki genetyczne decydują o długości naszego życia jedynie w 20%. Pozostałe 80 % to styl życia, dieta i środowisko, w którym żyjemy.
Długość naszego życia zależy w dużej mierze od osobowości i pozytywnego nastawienia do jego kolejnego etapu, jakim jest starzenie się.
Rozmowa była tylko o blaskach podeszłego wieku. Jego cienie - jak stwierdziły dowcipni e- zostawiłyśmy przed biblioteką... choroby, problemy... któż ich nie ma? Na szczęście - jak mówią- mają oparcie w najbliższych... aby zdrowie było.. Starzenia nie sposób uniknąć. Do starości się dojrzewa, akceptując ją jako kolejną fazę życia - panie snuły rozważania na temat starzenia się.
Bliska jest im aktywność fizyczna i intelektualna. Klubowiczki, po zakończeniu aktywności zawodowej, odnalazły swe miejsce w życiu społeczności lokalnej, czy też  we wspólnocie religijnej. Jako babcie potrafią czerpać radość z pomagania rodzinie oraz z opieki nad wnukami. Jest dużo wolnego czasu na spotkania z przyjaciółmi, na realizacje odkładanych spraw.... naukę języka, obsługi komputera, zajecia na UTW, czy też podróże bliższe i dalsze. To najczęściej przytaczane przez nie blaski tego wieku.
I właśnie taka osoba - z pasją życia - a jest nią dokumentowanie przeszłości kulturalnej Lublina, była naszym gościem. To pani Halina Danczowska, emerytowany starszy kustosz WBP w Lublinie, autorka książek i artykułów poświęconych przeszłości naszego miasta oraz tekstów publicystycznych  dotyczących życia kulturalnego i prasy lubelskiej. Nasz gość niezwykle zajmująco opowiadał o znaczących dla Lublina postaciach, a są nimi architekci: Tadeusz Witkowski (1904-1986) oraz Czesław Doria-Dernałowicz (1901-1993), którzy stali się bohaterami Jego  książek. Ponadto z przejęciem słuchałyśmy opowieści o dawnym i obecnym obliczu Dziesiątej.
Szczęścia można doświadczyć w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno na to, aby być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem.
Jolanta Jurkowska,Elżbieta Kierepko
image_001.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_002.jpg


< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego