Jerzy Gideroyc i Dziupla Kultury Drukuj
piątek, 01 wrzesień 2006
Jerzy Gideroyc i Dziupla Kultury    Rok 2006 jest Rokiem Jerzego Giedroycia, zmarłego sześć lat temu Redaktora i wydawcy, założyciela Instytutu Literackiego w Paryżu, który ponad 50 lat pełnił rolę emigracyjnego centrum polskiej kultury. Wczoraj Miejska Biblioteka Publiczna w sali  Centrum Kultury w Lublinie otworzyła wystawę poświęconą tej wybitnej postaci.
Wystawę otworzył Dyrektor MBP Piotr Tokarczuk, przekazując głos Prezydentowi Miasta Lublin - Andrzejowi Pruszkowskiemu, Wojewodzie Lubelskiemu - Wojciechowi Żukowskiemu, bliskiemu współpracownikowi Giedroycia - Andrzejowi Peciakowi i Norbertowi Wojciechowskiemu. Organizatorami przedsięwziecia są: Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, fundacja polsko-amerykańska Milosz Institute, a partnerami Bank BISE i Instytut Adama Mickiewicza. Wśród materiałów prezentowanych na wystawie na uwagę zasługuje różnorodność zastosowanych technik prezentacji i materiałów: plansze, wydruki wielkoformatowe na specjalnym rodzaju płótna - selvencie, czarno-białe zdjęcia wykonane w technice tzw. siatki, mapy, filmy, reprodukcje, materiał z lubelskim wątkiem w gablotach oraz zaaranżowano  paryską  kawiarnię. Przewodnikiem po niej był Dariusz Jóźwik.
    Ekspozycja nosi tytuł „Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury”. Tytuł „Dziupla Kultury”, nawiązuje do wypowiedzi Czesława Miłosza po decyzji o emigracji, który niegdyś zakwestionował w ogóle sens pisania na emigracji po polsku: uważał, że to jest składanie rękopisów do dziupli.
 Dziupla „Kultury” okazała się jednak fenomenem w historii emigracji, a Giedryc odkrył i wypromował Czesława Miłosza, Gombrowicza, Jerzego Stempowskiego, Andrzeja Bobkowskiego, Herlinga-Grudzińskiego i wielu, wielu innych.
W jego instytucie, mieszczącym się w podparyskiej dzielnicy Maisons-Laffitte, ukazywały się książki stanowiące o wielkości polskiej literatury powojennej. Lublin ma niemałe zasługi w przybliżaniu tego dzieła. Pamiętać należy chociażby o działalności Biblioteki KUL, Wydawnictwa FIS, Andrzeja Peciaka jak i lubelskich autorów Bogdana Madeja i Bernarda Nowaka.

Jerzy Gideroyc i Dziupla Kultury
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego