Dawne opowieści w nowej formie - mit i sztuka filmowa Drukuj
poniedziałek, 21 marzec 2011
image_001.jpgWszelka opowieść snuje historię opowiedzianą”  Umberto Eco

Każda kultura posiada własne mity tradycyjnie przekazywane w formie ustnej. Mitami się żyło, powtarzane były jako codzienna opowieść. Sceny mitologiczne często zapisywano w formie fresków na ścianach, rysunków na naczyniach, obrazków nakładanych jeden na drugi – można je uznać za sceny filmowe. Sztukę filmową i mitologię łączy fabularność. Tematem mitycznej podróży bohatera w zaświaty zajęła się w swoim wykładzie mgr Marta Zbańska, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL. Wykład z cyklu „Aktualność Sztuki” odbył się 17 marca w Filii nr 2 i był kontynuacją wątku mitologicznego w połączeniu ze współczesną sztuką filmową przedstawionego na spotkaniu w zeszłym roku w cyklu „Życie Sztuki”.

Mit współczesny, który jest substytutem mitu archaicznego uaktywnia się w wielu filmach. Scenariusze filmowe często powstają na schemacie mitów. Marta Zbańska w swoim wykładzie skupiła się przede wszystkim na musicalu „Moulin Rouge”, w którym wykorzystano mit o Orfeuszu i Eurydyce, historii  nieszczęśliwej miłości przedstawionej w genialny sposób. Cały film stanowi narracja o podróży głównego bohatera przez „podziemie”, o wielkiej miłości i nieudanej próbie wydostania stamtąd ukochanej.
Filmy takie jak „Moulin Rouge”, czy „Romeo i Julia”, są przykładem tego, jak sztuka filmowa może inspirować się mitem. Struktury mityczne są bardzo często wykorzystywane w popularnych serialach kryminalnych i filmach science-fiction, na przykład „Gwiezdne wojny”.
Elżbieta Kopciewicz
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpgimage_008.jpgimage_009.jpgimage_010.jpg
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego