Znad Bosforu nad Wisłę Drukuj
czwartek, 28 październik 2010
image_001.jpgOd przypomnienia dylematów, z jakimi musieli się borykać pierwsi twórcy naszej państwowości, dr Daniel Próchniak rozpoczął swój wykład zatytułowany „Znad Bosforu nad Wisłę. Wątki bizantyńskie w sztuce polskiej dawnej i dzisiejszej." Unaocznił zebranym, że pomimo faktu, iż chrześcijaństwo przyjęliśmy z Zachodu, to wczesne obiekty sakralne:  karolińskie, romańskie, jak i gotyckie przesycone są wpływami wschodnimi – bizantyńskimi. Granicę wpływu Konstantynopola w sztuce i architekturze stanowi w większości przypadków Wisła.
Spotkania odbyły się 21 października w Filiach Nr 2 i Nr 30. Przed południem słuchaczami byli uczniowie Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji, po południu – niewielka grupa miłośników sztuki.

Obiekty przywołane w trakcie wykładu: Katedra w Sandomierzu, Kolegiata w Wiślicy, Kaplica Świętokrzyska na Wawelu, Zespół Paladialny w Ostrowie Lednickim, Rotunda Św. Prokopa w Strzelnie i Kaplica Św. Trójcy w Lublinie są tymi obiektami, w których splatają się w interesujący sposób wpływy Zachodu i Wschodu. To przenikanie się kultur zostało szczegółowo przedstawione na przykładzie pierwszych zespołów paladialnych, w skład których wchodził pałac władcy i kaplica przypałacowa. Architektura zachodnia zorientowana jest na plany podłużne – prostokąt, plan krzyża, co odzwierciedlają ocalałe fragmenty fundamentów czy przyziemia, natomiast architektura bizantyńska – na układy centralne – koła, kwadratu. Odpowiednio powstawały: pałac – w stylu zachodnim, kaplica – w stylu wschodnim.
Dariusz Jóźwik
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego