Od dekadencji do transformacji Drukuj
środa, 29 wrzesień 2010
image_001.jpg23 września dr Anna Głowa, pracownik Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, publikująca swoje prace w „Rocznikach Humanistycznych”, wygłosiła kolejny wykład z cyklu „Aktualność sztuki”. Filia Nr 30 gościła młodzież z Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie, zaś w Filii Nr 2 zgromadzili się dorośli słuchacze – miłośnicy sztuki. Prelegentka poświęciła swoje wystąpienie problemowi postrzegania epoki Późnego Antyku przez historyków na przestrzeni wieków. Podkreśliła, że przynajmniej od lat 70 – tych ubiegłego stulecia nikt nie ma wątpliwości, że Późny Antyk stanowi odrębną i rządzącą się swoimi własnymi prawami epokę, która powinna być rozpatrywana w swoich własnych kategoriach.

Pani dr Głowa podkreślała, że nie zawsze jednak było to tak oczywiste. Przez długi czas w podręcznikach historii „pokutował” nakreślony przez E. Gibbona obraz czasów po 300 roku n. e. jako „dekadencji” i upadku cywilizacji rzymskiej spowodowanego – zdaniem tegoż autora - „triumfem barbarzyńców i chrześcijaństwa”. Odkrywanie Późnego Antyku jako samodzielnego okresu, dla którego zrozumienia kluczem jest raczej słowo „transformacja” niż „dekadencja”, rozpoczęło się w końcu XIX i na początku XX wieku, na dwóch polach – historii religii i historii sztuki. To przede wszystkim badacze związani z Religionwissenschaft Schule, Henri Irene Marrou i Alois Riegl przyczynili się do gruntownej zmiany w postrzeganiu kultury późnoantycznej, której kulminacją stał się rozpoczęty w latach 70 – tych XX wieku „Late Antiquity Project”.
Po wysłuchaniu prelekcji i obejrzeniu przygotowanej prezentacji wywiązała się interesująca dyskusja pomiędzy publicznością a panią dr Anną Głową, co dowodzi atrakcyjności tegoż wystąpienia.
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego