Romantyczny koncept formy Drukuj
środa, 29 wrzesień 2010
image_001.jpg09 września odbyła się inauguracja nowego cyklu otwartych wykładów z historii sztuki zatytułowanego „Aktualność sztuki”. Jest to już druga edycja spotkań przygotowanych wspólnie przez Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego. Tym razem grono organizatorów poszerzyło się o Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.
Pierwszy wykład z cyklu zatytułowany „Romantyczny koncept formy jako libretto do nowoczesności” poprowadził prof. dr hab. Ryszard Kasperowicz, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL, laureat wielu wyróżnień i nagród m. in. Nagrody im. ks. Janusza Pasierba, autor kilkudziesięciu książek i rozpraw naukowych np. Zweite, ideale Schöpfung. Sztuka w myśleniu historycznym Jacoba Burckhardta, Wyd. KUL, Lublin 2004, a także autor wielu przekładów na język polski.

 Epoka romantyzmu słusznie została nazwana czasem wielkiego kryzysu. Tradycyjne, klasyczne rozumienie sztuki jako retorycznego przekazu, naśladującego porządek natury, odrzucono na rzecz koncepcji podkreślających autonomiczny i absolutny charakter twórczości artystycznej. W tym procesie kształtowania się nowoczesnej formuły sztuki ogromną rolę odegrało środowisko wczesnych pisarzy i myślicieli romantycznych, związane z Yeną. Wykład był poświęcony próbie prezentacji ich bez mała rewolucyjnych poglądów. Podczas wystąpienia padały nazwiska takich znakomitości jak: Schelling, Tieck, Fichte, Coleridge, czy braci Schleglów. Prof. Kasperowicz najwięcej miejca poświęcił jednak osobie Novalisa, jego twórczości i poglądom na sztukę oraz rolę artysty. Podkreślał doniosłość tej postaci w kształtowaniu się przełomowych myśli o sztuce.
Zgromadzona licznie publiczność wykazała wyjątkowe zainteresowanie tematem. Nawiązała się dyskusja, padały ciekawe pytania i jeszcze bardziej interesujące odpowiedzi.
Zapraszamy na kolejne wykłady z tego cyklu, które odbywają się w czwartki w filiach MBP: o godz. 10.00 dla młodzieży w Filii Nr 30, a o godz.17.00 dla dorosłych w Filii Nr 2. W poniedziałki powtarzane są w Lubelskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego