Chopin w salonie George Sand Drukuj
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg18 maja 2010 r., podczas kolejnego spotkania z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, goście zgromadzeni w  Filii nr 2  zostali przeniesieni do salonu George Sand w Nohant , gdzie wiosną 1839 r., po powrocie z Majorki i rekonwalescencji w Marsylii, zamieszkał Fryderyk Chopin. .Właśnie tu, aż do roku 1846,  spędzał długie wakacje, tylko zimą wracając do Paryża. Był to najszczęśliwszy okres w jego życiu po opuszczeniu rodzinnego domu, a w twórczości - najbardziej płodny. W Nohant powstała większość najwybitniejszych i najgłębszych kompozycji Chopina.
W George Sand , która była osobowością wybitną, kobietą wyzwoloną, Chopin  znalazł oddaną jego sztuce przyjaciółkę.  Ciekawostkę stanowi fakt, że Sand była wielką admiratorką Polaków, co miało  związek z jej pochodzeniem. Wywodziła się bowiem od króla Augusta II Sasa.

Dzięki ciekawie zaaranżowanemu wnętrzu - na modłę  la vie romantique - udrapowane materie, serwety i drobne przedmioty - biblioteka zamieniła się na godzinę w XIX-wieczny salon, goszczący jak za czasów wspólnego życia Chopina i Sand – dwie śpiewaczki Paulinę Viardot i Marię Malibran. W ich role  wcieliły się uczennice klasy śpiewu solowego Agnieszki Padzińskiej ze Szkoły Muzycznej im.T.Szeligowskiego w Lublinie – Karolina Wysocka i Aleksandra Niedźwiedź . Rolę improwizującego Chopina przyjął na siebie, tradycyjnie już w chopinowskim repertuarze występujący w tych progach, Jacek Bondaruk z klasy Ewy Stępki z tej samej szkoły. Pianista wykonywał fragmenty utworów kompozytora, ilustrując w zgrabny sposób opowieść o salonie George Sand. Akompaniował także śpiewaczkom. Samą zaś opowieść, okraszoną cytatami z „Histoire de ma vie” George Sand, snuła, wcielając się w postać pisarki – Iwona Siedlaczek.
Bardzo młodzi widzowie tej udramatyzowanej opowieści zostali zaangażowani w wydarzenia dość odległe. Nawet jeśli nie wszystko zrozumieli, wrażenia pozostaną w nich na długo.
Iwona Siedlaczek, Elżbieta Kopciewicz
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego