Rok Chopina 2010. W kręgu muzyki fortepianowej Drukuj
środa, 21 kwiecień 2010
image_001.jpgChopin dla młodzieży – w zbliżeniu nie tyle biograficznym, co poprzez pryzmat wysłuchanej muzyki – był tematem trzeciego z cyklu koncertów „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, który odbył się 20 kwietnia 2010r. w Filii nr 2. Nie jest łatwo o młodocianych chopinistów. Muzyka Chopina jest arcytrudna  technicznie i prócz pewnej już biegłości palców wymaga jednocześnie obecności serca, czyli rezonansu na emocjonalizm obecny w muzyce Chopina w sposób wyjątkowy . Na szczęście tacy się znaleźli i koncert rozpoczęli odegraniem  Marche funebre w wersji na 4 ręce opracowanej przez znakomitego pianistę – chopinistę Józefa Hofmana na początku XX w. Był to hołd złożony samemu twórcy tego przejmującego arcydzieła, które jako epilog weszło później do Sonaty b-moll  op.35,  a także dedykacja młodych artystów i organizatorów koncertu dla tych, którzy 10 kwietnia zginęli pod Smoleńskiem.

Dwójka pianistów uczniów p. Ewy Stępki  ze Szkoły Muzycznej I i II st. im.T.Szeligowskiego  - Jacek Bondaruk i Paweł Karaś, dokonała sztuki bardzo trudnej,  zaczarowała słuchaczy koncertu na ponad godzinę. Niemała w tym zasługa obecności na maleńkiej scenie bibliotecznej – bardzo dobrego fortepianu Steinway, który dzień wcześniej został przewieziony ze SM Szeligowskiego, udostępniony przez p. Dyrektor Honoratę Pukos, a przetransportowany dzięki wsparciu finansowemu Dyrektora MBP – Piotra Tokarczuka. W skupieniu obecni na koncercie wysłuchali  jeszcze kilku kompozycji reprezentatywnych dla wielkiego kompozytora gatunków – mazurków, nokturnów, etiudy i ballady,
a także jednego mazurka i jednego nokturnu w transkrypcji skrzypcowej – jako swoistej ciekawostki . Utwory te wykonały dwie uczennice tej samej szkoły, z klasy skrzypiec p. Iwony Siedlaczek – Alicja Humeniuk i Magdalena Krukowska.   Z atencją słuchali także krótkich wtrętów słownych autorstwa Iwony Siedlaczek, prowadzącej koncert, która starała się , aby po wyjściu z sali bibliotecznej każdy mógł powiedzieć o Chopinie zdań kilka.
Kompozytor ukazany został jako wielki artysta, twórca nowych gatunków w muzyce fortepianowej (ballada), a także ten, który swym genialnym umysłem -  już zastane doprowadził do szczytowego punktu w ich rozwoju (nokturn, mazurek, polonez, etiuda). Wierny Polsce, do końca emigrant, nie zainteresowany przyjęciem obywatelstwa francuskiego (mógł je dostać bez problemu, ojciec Mikołaj był – Francuzem).  Jako kompozytor jednego instrumentu – fortepianu, który potrafił na nim wyśpiewać wszystkie tony zbolałej z tęsknoty za Ojczyzną, z jej krajobrazami mazowieckimi, muzyką ludową i wszystkim tym, co zapamiętał z dzieciństwa i młodości, duszy, nie potrzebując pisać opery.  Koncert bardzo się podobał, a zainteresowanie przekroczyło możliwości sali Filii MBP, zostanie więc powtórzony w środę 28 kwietnia w Sali Koncertowej SM Szeligowskiego przy ul. Narutowicza 32 A o godz. 10.00.
Iwona Siedlaczek.
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg
image_015.jpg
image_016.jpg
image_017.jpg
image_018.jpg
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego