Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Rishon LeZion - Pierwsi w Syjonie Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Herb miasta Rishon LeZion"Pierwszy w Syjonie” to polska nazwa Rishon Le Zion - izraelskiego miasta partnerskiego Koziego Grodu. W swoim herbie ma podobnie jak Lublin winną latorośl i - zamiast koziołka - studnię. Dlaczego słyną z „pierworództwa”? Tradycja bycia pierwszym rozpoczyna się już w 1882 roku, kiedy pionierzy osiedlili się w Rishon Le Zion i powstała osada, następnie w 1883 r. wykopano życiodajną studnię - dziś zabytek i symbol miasta, w 1888 r. założono pierwszą szkołę z językiem wykładowym hebrajskim.

Tutaj też opublikowano pierwszą książkę w języku hebrajskim i założono pierwszy związek zawodowy oraz spółkę handlową. Także tutaj w 1885 Zeev Abramowicz zaprojektował flagę państwa Izrael – gwiazdę Dawida w połączeniu z dwunastoma niebieskimi paskami na wzór tałesu (chusty służącej do modlitwy), a symbolizującej dwanaście pokoleń Izraela. Do ważniejszych zabytków należą: Chaviv - pierwsza hebrajska szkoła (1888 r.) i Jad Lebanim - muzeum historii Rishon Le Zion Tu w 1889 ułożono hymn narodowy! W tym też roku zbudowano podstępnie pierwszą synagogę - jako magazyn zbożowy, gdyż władze tureckie nie chciały dać pozwolenia na dom modlitwy. Obecnie działa około 160 synagog. Atrakcją Rishon Le Zion są winiarnie, a pierwszą z nich założono w 1897 roku jest największą i najnowocześniejszą w świecie. Teraz dużym wydarzeniem jest coroczniee organizowany Międzynarodowy Festiwal Wina. Rishon LeZionTa pierwsza żydowska osada stworzyła więc podwaliny wielu narodowych instytucji kultury i edukacji. Rishon Le Zion prawa miejskie otrzymało dopiero w 1950 roku, by już dziś być czwartym co do wielkości miastem w Izraelu. Obecnie liczy 211 tysięcy mieszkańców ( w tym 40 tys. nowych imigrantów z byłego ZSSR) jest miastem młodym - 60% obywateli nie przekroczyło 40 roku życia. W mieście tym dynamicznie rozwija się przemysł spożywczy, produkcja materiałów budowlanych, przemysł elektryczny i metalowy. Rishon Le Zion jest miastem położonym nad Morzem Śródziemnym, oddalonym około 20 km na południu od Te lAvivu, blisko lotniska Ben-Gurion i okręgów przemysłowych, co dodatkowo przydaje mu wiele walorów turystycznych. To usytuowanie daje szansę szybkiego rozwoju. W dniu 1 października 1992 r. władze Lublina, Münster i Rishon Le Zion podpisały trójstronne porozumienie o współpracy. Zainteresowani zobowiązali się m.in. do utrzymywania szerokich kontaktów między miastami, a w szczególności do wymiany grup dziecięcych, młodzieżowych i współpracy szkół; tworzenia warunków do rozwoju kontaktów kulturalnych, sportowych i innych; wymieniania doświadczeń w zakresie działalności samorządu terytorialnego i służb komunalnych oraz popierania współpracy gospodarczej, w szczególności poprzez wspieranie wspólnych przedsięwzięć, wymianę handlową oraz organizację wystaw i targów.
Great SynagogueIgal Alon High School
Identyczne porozumienie zawarto 14 kwietnia 1994 r. już tylko pomiędzy Rishon Le Zion a Lublinem, a podpisy złożyli: prezydent Rishon Le Zion - Meir Nitzan i z-ca burmistrza Yerah Yaacobi, zaś ze strony lubelskiej prezydent Leszek Bobrzyk i wiceprzewodniczący RM Krzysztof Stefaniuk. W marcu 2002 roku bardzo uroczyście obchodzono jubileusz 120 lecia Rishon LeZion., na którym była obecna delegacja miasta Lublina z prezydentem Andrzejem Pruszkowskim

ŁączeStrona internetowa miasta Rishon LeZion
Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 30
ŁączeWydarzenia promocyjne ...

Ambasador Izraela w RP prof. Szewach Weiss i prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski w przeddzień Paschy Żydowskiej – 15 kwietnia 2003 roku – otworzyli pierwszą wystawę z serii „Biblioteczne okno na świat miast partnerskich Lublina”. Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Filii nr 30 przy ul. Braci Wieniawskich 5 poświęcona była izraelskiemu Rishon LeZion.
Promocja miasta Rishon LeZion 2003 r. Zdjęcie 2Promocja miasta Rishon LeZion 2003 r. Zdjęcie 1
Na uroczystość przybyli przedstawiciele społeczności żydowskiej Lublina – Wanda Lotter, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – Stefan Mazur, młodzież z III LO im. Unii Lubelskiej z dyr. Anną Suszyną, która współpracuje z młodzieżą izraelską, radny Tomasz Białopiotrowicz, bibliotekarze i mieszkańcy Lublina oraz przedstawiciele mediów.Zadaniem wystawy była prezentacja historii miasta, osiągnięć, wspólnych z Lublinem działań jak również przybliżenie religii judaistycznej, ważniejszych świąt żydowskich i przedmiotów kultu religijnego.
Promocja miasta Rishon LeZion 2003 r. Zdjęcie 3Promocja miasta Rishon LeZion 2003 r. Zdjęcie 4
Zaprezentowano menorę, mezuzę, kielich sederowy, balsaminkę na kadzidła, jarmułkę megilot – zwój pergaminowy biblii hebrajskiej i wiele innych przedmiotów. Ekspozycję uzupełniały książki mówiące o historii i kulturze Izraela. Wystawie towarzyszyły obrazy Bartłomieja Michałowskiego. Ostatnim akcentem spotkania była degustacja kuchni żydowskiej przygotowana przez restaurację „Klezmer Hois”, a dyskretne tło tworzyły melodie żydowskie.Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego