Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Naukowa Akademicka Sieciowa Biblioteka Internetowa

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Poniewież w Lublinie Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Jedno z większych miast na Litwie. Jego początki sięgają XIV wieku. Prawa miejskie otrzymało w 1530 roku. Rozwój miasta można podzielić na trzy okresy: do 1795 roku należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego; od 1795 do 1915 roku znajdowało się pod rządami Cesarstwa Rosyjskiego; a od 1915 do 1918 roku było pod jurysdykcją niemiecką.
Lokalizacja Poniewieża na terenie LitwyHerb miasta Poniewież

W latach 1919-1940 miasto należało do Niezależnej Republiki Litewskiej. Podczas II wojny światowej Poniewież znajdował się: początkowo (15VI 1940-26 VI 1941) pod okupacją sowiecką, a następnie niemiecką (1941-1944). W latach 1944-1990 Poniewież jak inne miasta litewskie wchodził w skład Związku Radzieckiego. Poniewież jest typowym obszarem zamieszkałym przez ludność rdzennie litewską, położonym między stolicami dwóch państw bałtyckich: Wilnem i Rygą. Przez miasto przebiega międzynarodowa autostrada „Via Baltica”, która prowadzi do transeuropejskiej sieci komunikacyjnej.Dawny Poniewież Obecnie Poniewież liczy ponad 132 tysiące mieszkańców. Jest dynamicznie rozwijającym się miastem i ma gałęzie przemysłu spożywczego, tekstylnego, elektroniki, meblarstwa, budownictwa. Ponad 85% znajduje się w rękach prywatnych właścicieli. Do największych zakładów należą „Ekranas” produkujący wyroby szklane i kryształowe, Browar „Kalnapilis” oraz „Linas” wytwarzający tkaniny lniane. Produkty zakładów: odzieżowego „Nevezis” oraz dziewiarskiego „Tulpe” są znane na rynku międzynarodowym. W Poniewieżu swój kapitał lokują też inwestorzy z zagranicy – głównie z Rosji, Niemiec, Polski i USA. W ostatnich latach rozwinęła się sieć zakładów usługowych: hoteli, sklepów, restauracji. W mieście kwitnie życie artystyczne.
Zabytki Poniewieża
Zabytki Poniewieża
Zabytki Poniewieża
Ma tu swoją siedzibę sześć teatrów, między innymi dramatyczny, muzyczny i dziecięcy. Działalność muzyczną prowadzą dwie orkiestry, jeden chór i kilka zespołów folklorystycznych oraz jazzowych. Poniewiescy artyści prezentują swój dorobek w Galerii sztuki, Fotografii i Galerii XX wieku. Umowę partnerską władze obu miast podpisały w dniu 11 września 1999 roku podczas uroczystości obchodów 430-lecia Unii Lubelskiej między Polską i Litwą.

ŁączeStrona internetowa miasta Poniewież
Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 24
 ŁączeWydarzenia promocyjne ...

Promocja miasta partnerskiego Poniewież odbyła się dnia 25 listopada 2004 w Filii nr 24 MBP przy ul. Juranda 7. W uroczystości uczestniczyli goście z Poniewieża, przedstawiciele władz miasta Lublin, Atache kulturalny Litwy, Dyrekcja MBP, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Gimnazjum nr 8 w Lublinie.
Promocja miasta Poniewież 2004 r. Zdjęcie 1Promocja miasta Poniewież 2004 r. Zdjęcie 2
Na promocję miasta złożyły się wystawy: „Poniewież w Lublinie”, „Wycieczka po Litwie”, „Poniewież w grafice”, wystawa kryształów i bursztynów, prace plastyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 38 oraz Gimnazjum nr 8.
Uroczystość uświetniła wystawa grafik Stasysa Eidrigeviciusa. Spotkanie umożliwiło poznanie Poniewieża oraz Litwy od strony historycznej, geograficznej, kulturowej i społecznej. Imprezę uatrakcyjnił występ litewskich studentów skupionych wokół Fundacji Jana Pawła II. Atrakcją kulinarną były: cepeliny, sękacze, miód i pierniki.
Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego