Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Gwiazdy z Ługańska Drukuj
środa, 28 październik 2009
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 001 Refleksja bibliotekarzy związana z przygotowaniem i przebiegiem wydarzenia z cyklu „Biblioteczne okno na świat miast partnerskich Lublina”. Filia 22 ul. Kruczkowskiego 14, 22 października 2009. Miasto promowane Ługańsk, Ukraina.
Od 14 marca 1996 roku, gdy została podpisana umowa o partnerskiej współpracy pomiędzy Lublinem a Ługańskiem, można było liczyć na niepowtarzalną obecność jednego miasta w drugim. Doskonałą ku temu okazją jest możliwość zaprezentowania Ługańska w gościnnych wnętrzach Filii nr 22 MBP. Kultura, język, historia, piękno, walory turystyczne, a przede wszystkim literatura zaprzyjaźnionego miasta to pojęciowe podpowiedzi dla nas, bibliotekarzy.
Można powiedzieć, że to bardzo niewiele, lecz można, wręcz należy, również odnotować: to daje niesamowity wachlarz możliwości! Postanowiliśmy go rozwinąć jak najbarwniej, jak najoryginalniej, z zachowaniem obiektywności i rzetelnej faktografii. Mimo wszystko pokazaliśmy nasz (lubelski) Ługańsk – dlatego partnerski. Przenośnie rzecz ujmując, lecz zgodnie z formą plakatu zapraszającego na naszą imprezę, wyświetliliśmy szanownym gościom film o mieście, w którym urodził się legendarny Siergiej Bubka.  Istotne było, by wskazać na żywe, nierzadko zaskakujące: związki, echa, podszepty kultur dwóch miast partnerskich, lecz również Polski i Ukrainy. Najbardziej radowaliśmy się wtedy, gdy odkrycia prowadziły do konkluzji informującej o wspólnej obecności w kulturze europejskiej. Było tak wtedy, gdy trop od zabytku literatury ruskiej prowadził poprzez obraz Ilii Riepina do wiersza G. Apollinaire'a.  Zdjęcie szybującego w powietrzu Bubki to gotowa ilustracja do wierszy o jednakowym tytule Skok o Tyczce K. Wierzyńskiego i B.I. Antonycza. Natomiast impresje fotograficzne dotyczące klubu piłkarskiego Zoria Ługańsk, uzbroiliśmy wierszem skamandryty Match Footballowy. W tym miejscu szczególnie przypadła nam do gustu pochodząca z niego konkluzja, że nic tak nie łączy jak szlachetne emocje sportowe. Taką samą refleksją podczas swojej prezentacji podzieliła się Nadia Tkaczyk. Pamiętając, że Ukraińcom i Polakom UEFA powierzyła organizację Euro 2012, czekamy na moc radości przed telewizorami w w Lublinie i Ługańsku. Może okażę się, że przewidzieliśmy przyszłą Victorię? Elektryzującym momentem podczas promocji były chwile spędzone z poetą Wasylem Hołoborodką. Powodów składających się na to było przynajmniej trzy: metafizyczna recytacja Alicji Szałkowskiej, wymowa tych wierszy w kontekście losów przedstawionego w spektaklu Klubu Młodzieży Twórczej oraz premiera nowego literackiego obszaru  w języku polskim. Fakt ostatni związany był z pracą, a nawet fizyczną obecnością w chwili recytacji, tłumaczki Anety Kamińskiej.
Zapamiętać gdzie leży Ługańsk na mapie, to stanowczo za mało. Patrzeć na nią i mieć z tym związaną projekcję skojarzeń, wątków a nawet całych fabuł, jest to możliwe w Lublinie po odwiedzeniu Filii 22 MBP.
Serdecznie zapraszamy wciąż.
Bibliotekarze Miejscy
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 002
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 003
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 004
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 005
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 006
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 007
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 008
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 009
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 010
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 011
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 012
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 013
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 014
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 015
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 016
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego