Noc Kultury 2009 Drukuj
wtorek, 09 czerwiec 2009
Spis stron
Noc Kultury 2009
Filia 18
Filia 10
Filia 9
Filia 1
Filia 29
Filia 4
Filia 5
Filia 26
Filia 21
Filia 31

Filia 21

Podczas kolejnej, trzeciej już edycji NOCY KULTURY w Lublinie mieliśmy przyjemność gościć w naszej Filii 21 na Starym Mieście artystę plastyka z Warszawy Krzysztofa Skain May`a.
Skain jest grafikiem, malarzem, ilustratorem, autorem okładek płyt polskich zespołów rockowych, scenografem, projektantem „konfekcji scenicznej”, happenerem i performerem, a także jak sam mówi pierwszym polskim malarzem ska i twórcą PPS – Polskiej Poezji Ska.
Artysta debiutował w 1975 roku w Starej Prochowni w Warszawie, i od razu został zauważony przez znanego kolekcjonera sztuki Ludwika Zimmerera, który włączył jego prace do swojej kolekcji. W następnej dekadzie rewolucjonizował rodzimą scenę muzyczną tworząc plastyczny styl festiwalu w Jarocinie. Zajmował się oprawą plastyczną koncertów grup nowofalowych.
Podczas festiwali w Jarocinie improwizował happeningi i performance. Ilustrował i redagował  kultowe już dziś czasopisma związane z kulturą i muzyką alternatywną.
W czasie spotkania zaprezentowaliśmy bardzo wybiórczą z racji ograniczonego miejsca, jakim dysponujemy – retrospektywę jego prac graficznych (wydawnictwa offowe, ziny i fanziny) oraz ilustracje z albumu Jarocin wydanego w 1992 roku przez warszawską Agencję „REPORTER”. Wystawa nosi tytuł Kultura alternatywna w Polsce w niezależnych wydawnictwach w twórczości plastycznej Krzysztofa Skain May`a.
Nasz nieżyjący już pisarz SF Janusz Zajdel w swojej książce Paradyzja wymyślił język nazwany KOALANG, którym posługiwali się bohaterowie tej powieści. Paradyzja to kraj, którego mieszkańców obowiązywała bezwarunkowa szczęśliwość, byli totalnie kontrolowani, podglądani i zniewoleni. Chcąc ze sobą rozmawiać musieli stworzyć specjalny kod kojarzeniowo-aluzyjny, odwołujący się do wiedzy i wyobraźni odbiorcy. Jest to wyraźna aluzja do czasów PRL-u, kiedy nasza ojczyzna była pod absolutną kontrolą Wielkiego Brata ze Wschodu. W czasopiśmie Na Przełaj KOALANG znalazł dla siebie miejsce. Drukowane tam teksty rockowe pokazywały fobie, przesądy i cechy charakterystyczne dla społeczeństwa zniewolonego, a Skain May był genialnym graficznym komentatorem tych tekstów i zawartych w nich treści, tworząc jednocześnie samodzielne i żyjące własnym życiem, straszne, śmieszne, absurdalne, ale i tragiczne wizje tamtej rzeczywistości.
Większym przedsięwzięciem plastycznym, które odwiedzający naszą filię w tę NOC mogli obejrzeć była wystawa 6 dużych płócien będących ilustracjami do znanych i mniej znanych baśni H. Ch. Andersena pt. „Nie daj się smutkowi”. Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej niż teraz. Całą wystawę można było oglądać w 2008 roku Lublinie w Galerii Biblioteki KUL.
Obrazy Skaina przesiąknięte są atmosferą baśni Andersena - czasami wesołych, czasami smutnych, pełnych ironii, ale też powagi. Cały cykl tych obrazów jest świadectwem wielkiej wrażliwości artysty i pokazuje nam, że wiele rzeczy oczywistych nie było dla nas tak oczywistymi, a odkryte już lądy odkrywane mogą być wciąż na nowo.
W ten wieczór towarzyszyliśmy też artyście w malowaniu na żywo. Temu plastycznemu happeningowi Krzysztof nadał nazwę „Akcja – malarstwo ska i muzyka regałowa”.
Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć na ekranie prezentację slajdów pokazujących różnorodność twórczości plastycznej Krzysztofa Skain May`a. Częstym motywem - czyniącym jego twórczość rozpoznawalną - są koty i anioły. Obrazy te są bajkowe, pełne tajemnicy, magicznych symboli i niesamowitego klimatu; znaleźć tu można odniesienia do malarstwa Chagalla, Breugla, Dudy Gracza, Beksińskiego i innych.
Nastrój całego wieczoru podkreślała ulubiona muzyka artysty -  reggae i ska.
Publiczność dopisała. Przez naszą bibliotekę przewinęło się ok. 200 osób, które z zainteresowaniem oglądały wystawę i obrazy, a także obserwując malarski happening Skain May`a, wymieniały uwagi i rozmawiały z artystą – otwartym i dostępnym dla wszystkich.
Maciej Krawczyk
Noc Kultury - Zdjęcie 001
Noc Kultury - Zdjęcie 002
Noc Kultury - Zdjęcie 003
Noc Kultury - Zdjęcie 004
Noc Kultury - Zdjęcie 005
Noc Kultury - Zdjęcie 006
Noc Kultury - Zdjęcie 007
Noc Kultury - Zdjęcie 008
Noc Kultury - Zdjęcie 009

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego