Wystawy
Claude Monet
czwartek, 25 marzec 2010
Filia 18 Wystawa C. Monet - Zdjęcie 001W Filii nr 18 przez cały marzec można oglądać wystawę poświęconą malarstwu Claude'a Moneta. Wybitny artysta był jednym z twórców i najbardziej konsekwentnym przedstawicielem impresjonizmu.
Niepowtarzalny efekt swoich obrazów malarz zawdzięcza stosowaniu techniki szkicowej, pozwalającej na oddanie wibracji i refleksów światła. Zmienność barw szczególnie widoczna staje się w jego słynnych seriach ukazujących ten sam motyw o różnych porach dnia, roku i warunkach atmosferycznych.
Wystawa powstała w przypadającą w tym roku 170. rocznicę urodzin C.Moneta. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Józef Wilkoń i jego zwierzęta - wernisaż
środa, 17 marzec 2010
Wilkoń - Zdjęcie 00115 marca 2010 roku Galerię 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odwiedził niezwykły gość – Józef Wilkoń, wszechstronny artysta plastyk, malarz, rzeźbiarz, ilustrator książek. Wizyta była szczególna, ponieważ Artysta obchodzi w tym roku 80 urodziny, a jego dorobek jest prezentowany na wielu prestiżowych wystawach, sam twórca zaś nagradzany, zapraszany i doceniany przez szeroką publiczność. Mistrz jest laureatem wielu znaczących nagród artystycznych. Szczególnym uznaniem cieszy się w Japonii, a jego prace wystawiane są w wielu ważnych galeriach Tokio.
W tym roku otrzymał z rąk Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i ogromnie cenioną przez polskich ilustratorów dziecięcych Nagrodę Pegazika w kategorii Twórca Książki dla Dzieci.
Wystawa w Galerii 31 obejmuje 20 oryginalnych prac ilustratorskich z różnych okresów twórczości Józefa Wilkonia oraz przepiękne zwierzęta – rzeźby tworzone w drewnie (jak określa je sam Artysta, przestrzenne ilustracje zwierząt), które osobiście pokazywał z wielką serdecznością dzieciom niedowidzącym, obecnym na spotkaniu. 
Czytaj całość...
Wystawa fotografii Kazimierza Kasprzaka
piątek, 12 marzec 2010
Filia 24 – wystawa - Zdjęcie 00112 marca w Filii nr 24 miało miejsce otwarcie wystawy fotografii Kazimierza Kasprzaka "Geograficzne centrum Europy - Litwa". Kazimierz Kasprzak - dziennikarz, autor zdjęć, całe życie zawodowe przepracował w jednej lubelskiej redakcji, która zmieniała kolejno tytuły: "Sztandar Ludu", "Dziennik Lubelski", "Dziennik Wschodni".
Główną pasją Kazimierza Kasprzaka są podróże. Dotychczas odwiedził około 90 krajów. W lutym 2007 roku po pobycie na Antarktydzie uzyskał laur pierwszego mieszkańca Lubelszczyzny, który stanął na wszystkich kontynentach świata i znalazł się we wszystkich strefach klimatycznych. Został zaproszony do elitarnego międzynarodowego Klubu Siedmiu Kontynentów.
Czytaj całość...
Józef Wilkoń i jego zwierzęta
piątek, 12 marzec 2010
Józef Wilkoń i Jego  Zwierzęta
Galeria 31

ul. Braci Wieniawskich 5

zaprasza

na uroczyste otwarcie wystawy

„Józef Wilkoń i jego zwierzęta”

Wernisaż odbędzie się 15 marca 2010, o godz. 13.00

Wystawie towarzyszyć będzie promocja książki Rudyarda Kiplinga "Księga dżungli" z ilustracjami Józefa Wilkonia, wydanej w 2010 roku przez Wydawnictwo Media Rodzina. Książkę przez cały dzień będzie można zakupić
w promocyjnej cenie wydawnictwa i uzyskać autograf ilustratora.

W tym dniu odbędą się też warsztaty z udziałem mistrza

*

o godz. 11.00 – dla dzieci

*

o godz. 15.00 – dla studentów

Ekspozycję w Galerii 31 będzie można oglądać
od 15 – 29 marca

w godzinach pracy Filii nr 30 MBP.

image_001.jpg


"Księga dżungli " Rudyarda Kiplinga z ilustracjami Józefa Wilkonia jest dostępna w księgarniach:

Przedsiębiorstwo
DOM-KSIĄŻKI
ul. Braci Wieniawskich 5

Świat Książki
ul. Krakowskie Przedmieście 53

EMPiK Sp. z oo Salon Sprzedaży
ul. Krakowskie Przedmieście 40
ul. Lipowa 13

Księgarnia SENTENCJA
ul. Krakowskie Przedmieście 41
 image_001.jpg image_001.jpg
W dwusetną rocznicę Chopina
środa, 10 marzec 2010
Filia 12 – impreza - Zdjęcie 001Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Filii nr 12 można obejrzeć wystawę poświęconą życiu i twórczości wielkiego kompozytora.
Ekspozycję wzbogaca muzyka Chopina odtwarzana w każdy poniedziałek, środę i piątek.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Serdecznie zapraszamy.
Ewa Jabłońska

Czytaj całość...
Patrząc ku Tatrom
piątek, 05 marzec 2010
Kasprowicz - Zdjęcie 001Od połowy lutego w Filii nr 26 można oglądać wystawę pt.: "Patrząc ku Tatrom". Ekspozycja zawiera wybrane informacje dotyczące tatrzańskich związków biografii i twórczości Jana Kasprowicza i Kazimierza Przerwy-Tetmajera z Podhalem. Celem wystawy jest ukazanie piękna krajobrazu tatrzańskiego i literatury opisującej góry i jej mieszkańców. Wizualnym komentarzem do poetyckich strof są specjalnie dobrane fotografie podhalańskich pejzaży.
Anna Kasperowicz

Czytaj całość...
Wernisaż wystawy rysunków Benka Homziuka - Chopinowskie wariacje
piątek, 26 luty 2010
Chopin - Zdjęcie 00112 lutego 2010 roku mieliśmy przyjemność inaugurować  wystawę prac Benka Homziuka - „Chopinowskie wariacje”. Na wystawie zaprezentowano 26 rysunków zainspirowanych życiem i dziełem Fryderyka Chopina. Przedstawione prace są osobistą refleksją autora nad osobą wielkiego Polaka.  W katalogu przygotowanym do wystawy autor pisze:  
Temat chopinowski pojawił się w moich działaniach trochę przypadkowo. Otóż kolega z Instytutu Muzyki zaproponował plastykom zajęcie się tym wątkiem, z zamiarem wykorzystania powstałych prac jako ilustracje w zaplanowanej publikacji, wszystko w związku z przypadającą w 2010 r. rocznicą 200-lecia urodzin najwybitniejszego kompozytora i pianisty w dziejach naszego narodu. Temat okazał się na tyle frapujący i interesujący, że w krótkim czasie powstała cała seria prac, które postanowiłem zaprezentować na wystawie, tym samym wpisując się w Rok Chopinowski. Wszystkie prace zostały wykonane na papierze, w części ołówkiem, inne zaś z wykorzystaniem ołówka i kredek. Są to oczywiście moje “wariacje” na temat Chopina i jego twórczości, a co za tym idzie, nie podlegają żadnym prawom “grawitacji artystycznej” - w dosłownym znaczeniu tego słowa. Sztuka bowiem ma takie niepisane prawo, że rządzi się własnymi prawami. Zapraszam potencjalnych gości, mam taką nadzieję, do miłej refleksji nad Chopinem.
Czytaj całość...
W kręgu romantycznej wyobraźni Juliusza Słowackiego
środa, 13 styczeń 2010
Słowacki - Zdjęcie 001Do końca stycznia 2010 roku w Filii nr 26 można oglądać wystawę : "W kręgu romantycznej wyobraźni Juliusza Słowackiego". Na sześciu tablicach umieszczony został opis najistotniejszych motywów występujących w poezji wieszcza. Cytaty z utworów i opinie krytyków uzupełniają reprodukcje obrazów znanych malarzy nawiązujące do twórczości Słowackiego oraz zdjęcia z miejsc związanych z jego biografią ( np.: Wilno, Ukraina).
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Słowo i obraz
poniedziałek, 21 grudzień 2009
Gul_Olszewska - Zdjęcie 001W Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Braci Wieniawskich 5 od 15 grudnia 2009 można oglądać wystawę "Słowo i obraz". Prezentowane są prace pani Blanki Gul-Olszewskiej w ramach cyklu spotkań Między słowem a obrazem. Pani Blanka-Gul-Olszewska pokazuje mniej znane szerokiej publiczności ilustracje elementarza dla dzieci polskich na emigracji autorstwa Władysława Makarskiego pt Baw się z nami. Elementarz wydała redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1999 roku, pod redakcją Anny Dobak.
Czytaj całość...
Gwiazdo prowadź
piątek, 18 grudzień 2009
Szopki - Zdjęcie 001W świąteczny czas Bożego Narodzenia Galeria Filii nr 5 prezentuje szopki – będące rękodziełami twórców ludowych z Lubelszczyzny. Historia szopek sięga średniowiecza. Pierwszą szopkę skonstruowano w 1025 roku w Neapolu w kościele Santa Maria del Presepe.. W roku 1223 Święty Franciszek z Asyżu przygotował świąteczną aranżację mającą na celu przybliżyć wiernym historię narodzin Chrystusa. Uroczysta msza odbyła się w górskiej grocie w Greccio w dolinie Rieti we Włoszech. Miała tam wówczas miejsce pierwsza w historii pasterka.
Do Polski zwyczaj ten przywędrował w postaci jasełek ("jasło" to staropolskie określenie żłóbka). Jasełka wykonywane przez osoby zastąpione zostały z czasem figurkami i tak powstały rękodzieła ludowe. Tradycja tworzenia szopek przetrwała całe stulecia. Szopki konstruowane są od dawna różnymi technikami z najrozmaitszych materiałów. Do najbardziej znanych szopek w Polsce należą słynne szopki krakowskie. Szopki z Lubelszczyzny to również przepiękne arcydzieła zachwycające swą pomysłowością i precyzją.
Warto je zobaczyć. Serdecznie zapraszamy.
Anna Woroniak, Anna Smolińska
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 991 - 1000 z 1126


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego