Wystawy
"Jerzy Grotowski - twarze i maski"
czwartek, 07 maj 2009

Twarze i maski - Zdjęcie 0017 maja 2009 r. w Filii nr 26 odbyło się spotkanie inaugurujące wystawę "Jerzy Grotowski - twarze i maski" autorstwa pracownika Filii Aleksandry Bednarek. Na wstępie zebrani wysłuchali prelekcji pana Dariusza Jóźwika "Od teatru przedstawień do sztuki jako wehikułu". Punkt centralny spotkania stanowiła projekcja fragmentów spektakli i filmów dokumentalnych prezentująca Grotowskiego jako nowatorskiego artystę performera, filozofa i człowieka. Całości dopełniła aktorska etiuda teatralna "Eksperyment" w wykonaniu mima Mariusza Grudnia inspirowana twórczością założyciela Teatru Laboratorium. Na zakończenie publiczność została zaproszona do obejrzenia wystawy analizującej kulturowe i teatralne odniesienia twórczości Grotowskiego, a więc: "spotkania"  Teatru Źródeł z kulturą i tradycją orientu, antycznej Grecji i ludowych widowisk obrzędowych. Wystawę można oglądać w Filii 26 do końca sierpnia bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy.
Aleksandra Bednarek

Czytaj całość...
Wernisaż Zdzisława Witwickiego w Galerii 31
środa, 22 kwiecień 2009
Witwicki - Zdjęcie 001
W Galerii 31 z okazji Światowego Dnia Książki  i Praw  Autorskich 23 kwietnia 2009  o godz. 12.00, Filia 30 MBP, ul. Braci Wieniawskich 5 odbędzie się wernisaż ilustracji wybitnego i znanego autora grafiki książkowej  dla dzieci i młodzieży Zdzisława Witwickiego.(ponad 70 książek dla dzieci i młodzieży, kilkuset ilustracji i okładek do czasopism dziecięcych jak Miś, Świerszczyk, Płomyk i Płomyczek. Wieloletni redaktor artystyczno - graficzny w Instytucie Wydawniczym 'Nasza Księgarnia  Nagradzany i wyróżniany wielokrotnie choćby w 1965 roku na Międzynarodowej Wystawie Najpiękniejszej Książki Świata we Frankfurcie n. Menem za ilustrację do książki pt. 'Pajacyk Faramuszka' C. Zucconiego
Wystawa pt. „Zdzisław Witwicki - ilustracje" -potrwa  od 4 kwietnia do 11 maja,  w godzinach otwarcia biblioteki:
poniedziałek, środa, piątek 1200 - 1800
wtorek 1000 - 1600
czwartek 1200 – 1600
(bjj)

Czytaj całość...
Malarstwo Eleonory Sarnowskiej
poniedziałek, 20 kwiecień 2009
Filia 18 – wystawa - Zdjęcie 001Zapraszamy na wystawę malarstwa Eleonory Sarnowskiej
do Fili nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Głębokiej 8 w dniach od 15 kwietnia do 14 maja 2009r.
Czytaj całość...
W poszukiwaniu esencji...
wtorek, 14 kwiecień 2009
Grotowski - Zdjęcie 001Wystawa poświęcona Jerzemu Grotowskiemu sygnalizuje na 12 planszach jego pracę nad materią teatru, aktora nierozerwalnie zespolonego z widzem i sceną, jaką jest życie.
Performer końca wieku określający sztukę jako "wehikuł", a kolejne przebyte etapy swojej wędrówki do szczebli drabiny Jakubowej, po których mogą schodzić aniołowie dążył, aby były najwyższej jakości.
"Teatr ubogi" ze swoistą sobie konstrukcją bogaty w emocję twórcy - odtwórcy - odbiorcy sięga do źródeł - korzeni, by dzięki nim zrozumieć jego istotę.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
In memoriam Józefowi Łobodowskiemu
czwartek, 09 kwiecień 2009
Łobodowski - Zdjęcie 001Filia nr 28 zaprasza do obejrzenia wystawy pt. "In memoriam Józefowi Łobodowskiemu" w setną rocznicę urodzin.Ta barwna postać związana z Lublinem mimo dużego dorobku literackiego jest mało znana w Polsce. Poeta,prozaik, publicysta prowadził barwne i ciekawe życie. To postać nietuzinkowa i warta bliższego poznania.Ten jeden z najoryginalniejszych poetów lubelskiej awangardy był laureatem Nagrody Młodych  Polskiej Akademii Literatury w 1937 r. , autorem dziewiętnastu tomów poezji, licznych przekładów i tłumaczeń,a także redaktorem przedwojennych czasopism kulturalno - literackich.Prezentowana wystawa przybliża sylwetkę poety.Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Serdecznie zapraszamy.
Beata Gryka

Czytaj całość...
Pokolenia
wtorek, 31 marzec 2009
Zdjęcia - Zdjęcie 001W dniach 27 marca do 4 kwietnia 2009 w Galerii 31 MBP prezentowana będzie wystawa fotografii Magdy Borowieckiej. Jest ona uczennicą klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Lublinie, stypendystką Prezydenta Miasta Lublina w latach 2004-2007 w zakresie przedmiotów artystycznych. Prezentuje fascynujący obraz życia swoich najbliższych - tajemnica domu kobiet, przemijanie, bliskość, bez poprawek i retuszu. W tak młodym wieku sposób patrzenia unikalny.
Serdecznie zapraszamy.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Do nas zawitała wiosna
wtorek, 17 marzec 2009
Wiosna - Zdjęcie 001Od 16 marca 2009 w Filii Nr 24 MBP można oglądać wystawę fotograficzną autorstwa Włodzimierza Gajdy pt. „Wiosna”.
Zaprezentowane zostały zdjęcia przedstawiające kwiaty polskich ogrodów, pól i łąk. Wystawa nawiązuje swym klimatem do długo oczekiwanej wiosny, pory roku niosącej ze sobą przypływ dobrej energii, ciepłe promienie słońca i powiew delikatnego wiatru o kwiatowej nucie. Fotografie są owocem plenerowych wyjazdów po Polsce, jak również sesji zdjęciowych w domowym studiu fotograficznym.
Czytaj całość...
Gdzieś pod wodą, gdzieś pod ziemią...
wtorek, 10 marzec 2009
Gdzieś pod wodą, gdzieś pod ziemią.... - Zdjęcie 0016 marca 2009 roku o godz. 17.00 w Galerii 31 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych Ireneusza Boguszewskiego. Swoje obrazy - piękne, subtelne buduje poprzez dialog misternej kreski  z wyrafinowanym kolorem. Artysta opiera się na abstrakcyjnych zestawieniach, które odnosi do obrazów natury,  "Gdzieś pod wodą, gdzieś pod ziemią..." Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy, która będzie prezentowana do 26 marca 2009
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Otwarcie pokonkursowej wystawy zdjęć W poszukiwaniu PRL-u
wtorek, 03 marzec 2009
W poszukiwaniu PRL-u - Zdjęcie 001Fot. Andrzej Pantol

Jaki naprawdę był PRL? Jakie mamy wspomnienia związane z przeżywaniem lat, w których nie można było kupić niemal niczego? Czy pamiętamy jeszcze epokę nieśmiertelnych goździków i rajstop darowanych w Dniu Kobiet? A może minione czasy PRL- przywodzą nam na myśl kartki na mięso, kolejki, meblościanki ustawione w pokojach i sklepy Pewex?
Konkurs "W poszukiwaniu PRL-u" przeznaczony był dla wszystkich fanów fotografowania. To dobra zabawa, a może i szansa dla tych, którzy chcieliby zaistnieć w świecie fotografii. Najlepsze zdjęcia nawiązujące do tamtej epoki zobaczymy na wystawie, której otwarcie nastąpiło 2 marca 2009 roku o godz, 17.00 w Galerii Przechodniej Centrum Kultury.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 991 - 1000 z 1088


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego