Wystawy
Wernisaż pokonkursowej wystawy plakatów
piątek, 01 kwiecień 2011
image_001.jpgSamuel Barclay Beckett –  irlandzki dramaturg, eseista, jeden z twórców teatru absurdu. Jego sztuki  pozbawione są tradycyjnej narracji, utrzymane w klimacie skrajnego pesymizmu i podkreślające bezsens ludzkiej egzystencji.
W Filii Nr 21 odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy plakatów do spektaklu „Końcówka” Samuela Becketta w reżyserii Arkadiusza Klucznika. Premiera spektaklu miała miejsce 12 marca 2011 roku w Teatrze im. H.Ch. Andersena.
Wystawa prezentuje kilkadziesiąt prac, nadesłanych na konkurs z całej Polski, w tym plakat autorstwa Agnieszki Popek - Banach i Kamila Banacha z Poznania, który zdobył nagrodę główną.
Czytaj całość...
Pokonkursowa wystawa plakatów
czwartek, 24 marzec 2011
Wystawa plakatów prezentowana w Filiach Nr 21 i 24 MBP od 30 marca do 15 kwietnia 2011 roku.
image_001.jpg
Pokonkursowa wystawa plakatów  do spektaklu "Końcówka" Samuela Becketta
wystawianego w Teatrze H.Ch. Andersena.Wernisaż 30 marca 2011, godz. 17.00
w Filii Nr 21, Rynek 11


Organizatorzy:
    image_002.jpg 
 
  logoTA.jpg.png 
Santo Subito!
wtorek, 22 marzec 2011
image_001.jpgWystawa prezentowana w Filii Nr 5 poświęcona jest Osobie Papieża Jana Pawła II.
Już 8 kwietnia 2005 roku podczas uroczystości pogrzebowych przed Bazyliką  św. Piotra w Watykanie wiele osób domagało się wyniesienia polskiego Papieża na ołtarze. Wśród tłumu wiernych widoczne były transparenty z napisem „Santo subito” (Święty natychmiast). Miesiąc później, w rocznicę zamachu na Jana Pawła II, papież Benedykt XVI ogłosił zgodę na odstąpienie od wymaganego przez prawo kościelne okresu pięciu lat oczekiwania na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych prowadziła szereg żmudnych prac nad dokumentem procesu zwanym     posito, tj. opracowaniem zeznań świadków  oraz biografii kandydata na ołtarze z punktu     widzenia heroiczności jego cnót.  4 stycznia 2011r. cud uzdrowienia z choroby Parkinsona u francuskiej zakonnicy za wstawiennictwem  Jana Pawła II uznany został dekretem Benedykta XVI (a wcześniej  przez  komisję lekarzy i teologów). Oczekiwana beatyfikacja Jana Pawła II  ma nastąpić 1 maja  bieżącego roku w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Oby posłużyła głębszemu poznaniu nauczania wielkiego Polaka, wzbudziła nadzieję i wiarę w     Boga, w człowieka i lepszy świat.
Tekst na podstawie artykułu Ks. Ireneusz Skubisia
(Niedziela, Nr 4, 2011)
Czytaj całość...
Przemyślenia na temat istnienia
piątek, 18 marzec 2011
5 kwietnia 2011 - spotkanie z cyklu "Wszyscy tworzymy kulturę" - Filia Nr 4, godz. 17.00
image_001.jpg
Powiększ

Powroty Tadeusza Mysłowskiego
czwartek, 17 marzec 2011
image_001.jpg15 marca 2011 o godzinie 12.00 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbył się uroczysty wernisaż wystawy  "Powroty" prezentującej młodzieńcze obrazy i szkice malarskie znanego artysty wywodzącego się z Lublina - Tadeusza Mysłowskiego. Uroczystości towarzyszył również pokaz filmu zrealizowanego przez Jerzego Jacka Bojarskiego "Rozpoczęło się w Piotrkowie. Z prywatnego archiwum pamięci  opowiada Tadé  Myslowski".
Tadeusz Mysłowski, absolwent lubelskiego liceum plastycznego, potem krakowskiej ASP, wyruszył na długą, życiową wędrówkę  po świecie - przez Paryż, do Nowego Jorku. Poszukiwania swojej tożsamości artystycznej, niepowtarzalnego języka plastycznego oparł na dialogu z neoplastycyzmem  Pieta Mondriana, strukturami czasoprzestrzennymi  Katarzyny Kobro, czy oszczędnym suprematyzmem Kazimierza Malewicza.
Czytaj całość...
Powroty Tadeusza Mysłowskiego
środa, 09 marzec 2011
Wernisaż Tadeusza Mysłowskiego 15 marca 2011, godz. 12.00
image_001.jpg
Powiększ

Ludzie z pasją - Anna Skórniewska
wtorek, 22 luty 2011
image_001.jpgFilia Nr 7, z siedzibą  w Domu Kultury Kolejarza, przy ul.Kunickiego 35, zaprasza miłośników sztuki na kolejną wystawę z cyklu „Ludzie z pasją”. Uroczyste otwarcie  wystawy malarstwa  Pani Anny Skórniewskiej odbyło się 10 lutego br.
Autorka ukończyła Instytut Wychowania Plastycznego przy UMCS. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół  Sztuk Pięknych.
Przez wiele lat uczyła plastyki. Teraz, będąc na emeryturze, większość wolnego czasu poświęca swojej malarskiej pasji.
Piękne kwiaty i pejzaże utrwalone przez artystkę można oglądać od 14 lutego do 18 marca w godzinach otwarcia biblioteki.
Irena Rajchert
Czytaj całość...
SŁOWOŚCISK
piątek, 18 luty 2011
image_001.jpg17 lutego 2011 gościem Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie był Jarosław Koziara, artysta grafik, znany również z monumentalnych realizacji land artu,  scenograf teatralny, twórca oprawy plastycznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i koncertów dla wielotysięcznej publiczności. Wykonał też niepowtarzalną identyfikację plastyczną zespołu Voo Voo, poza tym jest świetnym wykładowcą lubelskich wyższych uczelni.
Dla Galerii 31 Jarosław Koziara przygotował specjalną prezentację. Na 9 planszach pokazał zabawę słowem - poprzez dowcipne układy typograficzne, zestawiając znane logotypy i powszechnie używane słowa przedstawił relatywizm ich znaczeń i skojarzeń.
Na warsztatach prowadzonych z dziećmi artysta wprowadził młodych odbiorców w arkana sztuki typograficznej i tworzenia logotypów. Zabawie nie było końca.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Muzyka w fotografii
piątek, 18 luty 2011
image_001.jpgZ zawodu jestem socjologiem, ale po przejściu na emeryturę postanowiłam spełnić swoje marzenia i poszłam do szkoły fotograficznej. Tak więc, od dwóch lat jestem zawodowym fotografem, a prezentowane zdjęcia muzyczne są moją pracą dyplomową.
Wybór tematu "Muzyka w fotografii nie jest przypadkowy. W młodości marzyłam o szkole muzycznej, tak więc prezentowane tu zdjęcia są swego rodzaju hołdem złożonym marzeniom mojej młodości.

Tak o swoich fotografiach prezentowanych w Filii Nr 13 przy ulicy Grażyny mówi autorka Alicja Sobczyńska. Wystawę można oglądać do końca marca.
Zapraszamy.
Pracownicy Filii Nr 13
Czytaj całość...
Czesław Miłosz w fotografii Leszka Kistelskiego
środa, 16 luty 2011
image_001.jpgRok 2011 jest Rokiem Czesława Miłosza. Z tej okazji w Filii Nr 18 można oglądać prywatne zdjęcia dokumentujące wizytę wybitnego pisarza w Lublinie w dniach 10-12 czerwca 1981 r.
Czesław Miłosz był wówczas gościem KUL, gdzie otrzymał tytuł doktora honoris causa jako wyraz uznania za jego zasługi dla literatury i kultury polskiej.
Zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Pana Leszka Kistelskiego, który jest ich autorem. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 991 - 1000 z 1182

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego