Wystawy
W kręgu romantycznej wyobraźni Juliusza Słowackiego
środa, 13 styczeń 2010
Słowacki - Zdjęcie 001Do końca stycznia 2010 roku w Filii nr 26 można oglądać wystawę : "W kręgu romantycznej wyobraźni Juliusza Słowackiego". Na sześciu tablicach umieszczony został opis najistotniejszych motywów występujących w poezji wieszcza. Cytaty z utworów i opinie krytyków uzupełniają reprodukcje obrazów znanych malarzy nawiązujące do twórczości Słowackiego oraz zdjęcia z miejsc związanych z jego biografią ( np.: Wilno, Ukraina).
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Słowo i obraz
poniedziałek, 21 grudzień 2009
Gul_Olszewska - Zdjęcie 001W Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Braci Wieniawskich 5 od 15 grudnia 2009 można oglądać wystawę "Słowo i obraz". Prezentowane są prace pani Blanki Gul-Olszewskiej w ramach cyklu spotkań Między słowem a obrazem. Pani Blanka-Gul-Olszewska pokazuje mniej znane szerokiej publiczności ilustracje elementarza dla dzieci polskich na emigracji autorstwa Władysława Makarskiego pt Baw się z nami. Elementarz wydała redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1999 roku, pod redakcją Anny Dobak.
Czytaj całość...
Gwiazdo prowadź
piątek, 18 grudzień 2009
Szopki - Zdjęcie 001W świąteczny czas Bożego Narodzenia Galeria Filii nr 5 prezentuje szopki – będące rękodziełami twórców ludowych z Lubelszczyzny. Historia szopek sięga średniowiecza. Pierwszą szopkę skonstruowano w 1025 roku w Neapolu w kościele Santa Maria del Presepe.. W roku 1223 Święty Franciszek z Asyżu przygotował świąteczną aranżację mającą na celu przybliżyć wiernym historię narodzin Chrystusa. Uroczysta msza odbyła się w górskiej grocie w Greccio w dolinie Rieti we Włoszech. Miała tam wówczas miejsce pierwsza w historii pasterka.
Do Polski zwyczaj ten przywędrował w postaci jasełek ("jasło" to staropolskie określenie żłóbka). Jasełka wykonywane przez osoby zastąpione zostały z czasem figurkami i tak powstały rękodzieła ludowe. Tradycja tworzenia szopek przetrwała całe stulecia. Szopki konstruowane są od dawna różnymi technikami z najrozmaitszych materiałów. Do najbardziej znanych szopek w Polsce należą słynne szopki krakowskie. Szopki z Lubelszczyzny to również przepiękne arcydzieła zachwycające swą pomysłowością i precyzją.
Warto je zobaczyć. Serdecznie zapraszamy.
Anna Woroniak, Anna Smolińska
Czytaj całość...
Podsumowanie Roku Grotowskiego
piątek, 11 grudzień 2009
Grotowski - Zdjęcie 001Spotkanie w Filii 29 uczniów klasy o profilu dziennikarsko-aktorskim z Gimnazjum nr 5 z twórcą Teatru Laboratorium J. Grotowskim było jednym z ostatnich z bogatego cyklu wykładów, projekcji filmów i wystaw poświęconych wielkiemu Mistrzowi Teatru XX wieku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego.
Rok 2009 ogłoszony przez UNESCO Rokiem Grotowskiego świadczy o doniosłości wkładu performera końca wieku w historię światowego teatru. Jego poszukiwania uniwersalnych wartości, wspólnych korzeni w różnych kulturach sprawiają, iż nie tylko linia rozwojowa teatru, ale przede wszystkim kluczowe wątki światopoglądu guru są fascynujące...
Pytanie, które stawiał  Czy życie którym żyjemy nam wystarcza? - skłania do refleksji i ustawicznych poszukiwań w materii poznawczej każdego z nas.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Polska Książka Artystyczna z przełomu XX i XXI wieku
piątek, 30 październik 2009
Książka Artystyczna – wernisaż - Zdjęcie 00127 października 2009 r.  w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej została otwarta wystawa „Polskiej Książki Artystycznej z przełomu XX i XXI wieku”.
Już po raz drugi Biblioteka proponuje mieszkańcom Lublina obejrzenie książek, które są bardziej przestrzennymi obiektami czy wręcz rzeźbami niż tradycyjnymi woluminami. Kolekcja, którą przedstawiamy jest dopiero tworzona przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. W Lublinie prezentujemy prace artystów Polski Wschodniej i Polonii. Autorzy wykonali trójwymiarowe obiekty wykorzystując przedmioty i materiały niejednokrotnie towarzyszące nam w życiu codziennym.
Czytaj całość...
Półwiecze Teatru Laboratorium
czwartek, 22 październik 2009
Grotowski - Zdjęcie 001„Półwiecze Teatru Laboratorium” to wystawa poświęcona Jerzemu Grotowskiemu, która począwszy od 5 czerwca jest eksponowana w różnych filiach MBP.  Na 18 planszach dokumentuje jego pracę nad materią teatru, aktora nierozerwalnie zespolonego z widzem i sceną, jaką jest życie.
Performer końca wieku określający sztukę jako wehikuł, a kolejne przebyte etapy swojej wędrówki  do szczebli drabiny Jakubowej, po których schodzić mogą aniołowie dążył, aby były najwyższej jakości. Teatr ubogi ze swoistą sobie konstrukcją, bogaty w emocje twórcy – odtwórcy - sięga do źródeł – korzeni, by dzięki nim zrozumieć jego uniwersalną istotę.
Czytaj całość...
Zaułki Starego Miasta
środa, 14 październik 2009
Zauki - Zdjęcie 001Od dnia 08 października 2009 roku w Filii nr 29 można zobaczyć wystawę fotograficzną pt. "Zaułki Starego Miasta" autorstwa Beaty Gajdy. Zaprezentowane fotografie przedstawiają uroki naszej Starówki, zapomniane przez mieszkańców Lublina zaułki i uliczki. Miejsca te przemawiają do nas swą przeszłością i tajemniczością zmuszając do refleksji. Spacer po Starym Mieście z aparatem fotograficznym pomógł mi uchwycić niezwykły klimat i piękno dawnych miejsc.
Beata Gajda
Czytaj całość...
Portrety drzew
wtorek, 06 październik 2009
F21 - Zdjęcie 001Mówi się, że drzewa to najpiękniejsze pomniki przyrody. Gdyby umiały mówić opowiedziałyby nam historie, których żaden człowiek nigdy w życiu nie doświadczył. A sportretowane przez artystę mogą nam swoim pięknem przekazać coś więcej.
Obrazy Eleonory Sarnowskiej przenoszą nas w świat  natury,  świat marzeń ale i abstrakcyjnego piękna. Feeria barw otaczająca jakże pospolity temat sprawia, że staje się on czymś niezwykłym, czymś co przyciąga zarówno znawcę sztuki, jak i zwykłego odbiorcę.
Portrety drzew, które wypełniły mury Filii nr 21 MBP stworzyły niesamowitą atmosferę i klimat, który sprostał oczekiwaniom wielu wielbicieli malarstwa.
Wystawę obrazów Eleonory Sarnowskiej z cyklu „Portrety drzew” można oglądać do 19 października.
Marta Piasecka
Czytaj całość...
Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne
wtorek, 06 październik 2009
Pieśń Ujdzie Cało - Zdjęcie 001 W  piątek 2 października 2009 roku w Galerii 31, Dyrektor MBP Piotr Tokarczuk, otworzył wystawę  „Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne”  udostępnioną przez Krasnobrodzki Dom Kultury.
Ekspozycje - to plon warsztatów zorganizowanych przez KDK we wrześniu 2008 roku pod kierownictwem artystycznym profesora Janusza Stannego. Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, wśród nich twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi uzdolnieni ilustratorzy.
Wystawa ma na celu przypomnienie i popularyzację najbardziej znanych pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, które z pokolenia na pokolenie pozwalały zachować pragnienie wolności. Uzupełnieniem jest wspaniale wydany katalog, w którym zgromadzono wszystkie wykonane podczas warsztatów ilustracje, towarzyszą im kompletne teksty pieśni lub wybrane, najczęściej wykonywane zwrotki oraz krótkie noty biograficzne polskich artystów.

Projekt zrealizowano z okazji 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej i 20. Rocznicy odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej obchodzonych pod hasłem „Zaczęło się w Polsce”.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 981 - 990 z 1109


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego