Wystawy
Zbigniew Herbert w Lublinie
wtorek, 15 kwiecień 2008
Apostoł w Podróży Służbowej - Zdjęcie 001W tym roku przypada 10 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Poety, który w okresie istnienia żelaznej kurtyny miał bezpośredni kontakt z Europą. Przebywając na Zachodzie starał się być „apostołem w podróży służbowej". Swymi esejami i wierszami przybliżał niedostępny Polakom świat tradycji i kultury śródziemnomorskiej. Jego postawa nadal uczy  jak być patriotą w europejskiej rodzinie bez kompleksów nabytych w czasie rozbiorów i okupacji sowieckiej. Jednym ze sposobów w jaki Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie pragnie uczcić rocznicę śmierci znanego poety jest  wystawa plenerowa " Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta”, która uroczyście została otwarta 14 kwietnia 2008 roku na Placu Litewskim.
Czytaj całość...
Akrylowe kwiaty
wtorek, 15 kwiecień 2008
Kwiaty - Zdjęcie 001 Filia Nr 8 MBP zaprasza na wystawę obrazów Marii Katarzyny Poynton, która od lat jest czytelniczką naszej placówki. Filia zaprosiła panią Poynton aby zaprezentowała nam część swojego dorobku artystycznego. Wystawa  poświęcona jest tematycznie kwiatom, którymi artystka posłużyła się ,aby z maestrią wydobyć ich piękno i bogactwo kolorystyczne. Obrazy wykonane są techniką akrylową i powstały w ciągu ostatnich czterech lat. Oprócz kwiatów malarka wykonuje także portrety, pejzaże i martwą naturę.
Obrazy można oglądać do końca maja. Serdecznie zapraszamy.
Ewa Sendejewicz

Czytaj całość...
Likwidacja ochronki
czwartek, 20 marzec 2008
Getto - Zdjęcie 001W obecnej siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury na Starym Mieście mieszczącego się przy ulicy Grodzkiej 11 od połowy XIX wieku znajdował się sierociniec dla bezdomnych dzieci tak zwana „ochronka”. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” posiada dokumenty, z których wiadomo, że w czasie wojny rodziny żydowskie oddawały swoje dzieci do „ochronki” wierząc, że w niej będą bezpieczne. W czasie akcji likwidacyjnej getta żydowskiego wiosną 1942 roku wszystkie dzieci wywieziono na peryferie Lublina, w pobliże ulicy Łęczyńskiej, rozstrzelano i pogrzebano. Miejsce egzekucji do dziś nie jest upamiętnione.
Czytaj całość...
Rysunki i wiersze z Neapolu
wtorek, 18 marzec 2008
Małgorzata Skołbania - Zdjęcie 001

San Valentino Torio

na nic się zdaje
jej storie prawdziwe
i stamtąd anioły
uśpienia skojarzenia
odetchnij jakby ktoś
stal przy tobie
sette ora
dzwon bije pięćdziesiąt razy                         

Małgorzata Skałbania


Czytaj całość...
Wincenty Pol na Tatarach
środa, 27 luty 2008
Wincenty Pol – Prezentacja - Zdjęcie 001W środę 20 lutego w Filii nr 3 przy ul. Hutniczej 20 odbyły się zajęcia z dziećmi ze świetlicy osiedlowej „Promyk”. Spotkanie poświęcone było życiu i twórczości literackiej i naukowej , urodzonego w Lublinie , Wincentego Pola. W Filii na Tatarach funkcjonuje dzielnicowy punkt informacji o mieście i regionie, stąd też obecność wystawy „Wincenty Pol – poeta i geograf”, prelekcja, czytanie fragmentów utworów poetyckich autora „Mohorta” i rozmowa z uczniami na temat związków z regionem innych wybitnych lublinian.    
 Dariusz Jóźwik 
Czytaj całość...
Napoleon Orda - litografie
czwartek, 21 luty 2008
Napoleon Orda - Zdjęcie 00120 lutego w Galerii Ratusz Prezydent Adam Wasilewski, Zastępca Prezydenta Włodzimierz Wysocki wspólnie z  Jarosławem Książkiem Konsulem generalnym RP w Brześciu otworzyli wystawę „Napoleon Orda. Litografie z Albumu Widoków Historycznych Polski”.
Wystawę opracowaną przez Muzeum Narodowe  w Warszawie przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego gościmy w Lublinie dzięki  Konsulatowi Generalnemu RP w Brześciu, władzom Lublina, Miejskiej Bibliotece Publicznej im H. Łopacińskiego i MDK nr 2.
Czytaj całość...
Andrzej Kot, Jerzy Rudzki, Małgorzata Rybicka... i ksiązka.
czwartek, 07 luty 2008
01.JPG6 lutego w Galerii 31 miał miejsce wernisaż zbiorowej wystawy prac Andrzeja Kota, Jerzego Rudzkiego i Małgorzaty Rybickiej. Zgromadzonych gości powitał Dyrektor Biblioteki Piotr Tokarczuk i kierowniczka Filii nr 30 Krystyna Rybicka.. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali Andrzej Kot i ks. Ryszard Winiarski  duszpasterz środowisk twórczych.
Otwarcie wystawy było okazją do wręczenia Andrzejowi Kotowi nagrody Angelusa 2007, przyznaną mu w kategorii „Artysta Roku”.
Działalność filii przy ul. Braci Wieniawskich 5 jest dowodem na to, że do biblioteki przychodzi się nie tylko po to, by wypożyczyć książkę. Warto odwiedzić Galerię 31 w jej odnowionych, na nowo zaaranżowanych pomieszczeniach.
Beata Wijatkowska

Czytaj całość...
Wystawa o Arturze Grottgerze
czwartek, 31 styczeń 2008
Grottger - Zdjęcie 004Z okazji 145. rocznicy Powstania Styczniowego Filia nr 6 MBP przygotowała wystawę poświęconą wybitnemu polskiemu malarzowi Arturowi Grottgerowi.
Artysta nie brał udziału w walkach, nie widział wydarzeń w Warszawie przed wybuchem powstania, nie był świadkiem krwawych starć, nie widział pobojowisk, a jednak stworzył pełne siły wyrazu kompozycje, które swym wyjątkowym realizmem sugerują, że autor tam był. Chyba nikt nie zdołał z tak przekonującą siłą, z takim ładunkiem uczuciowym odtworzyć faktów i nastrojów związanych z dziejami walk narodowowyzwoleńczych. Pięć cykli malarskich, które artysta stworzył są opowieścią o wojnie i cierpieniu, o Polsce i Polakach w ich zrywie patriotycznym z 1863 roku.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Balthus 1908-2001
czwartek, 24 styczeń 2008
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 971 - 980 z 1017


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego