Wystawy
Malarstwo Ewy Sadurskiej
poniedziałek, 15 czerwiec 2009
Zagłada polskich elit. Akcja AB-Katyń - wernisaż
środa, 10 czerwiec 2009
Zagłada polskich elit - Zdjęcie 001W środę 10 czerwca 2009 roku w Filii nr 9 Dyrektor MBP Piotr Tokarczuk, otworzył wystawę „Zagłada polskich elit. Akcja AB-Katyń” udostępnioną dzięki IPN Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Biuro Edukacji Publicznej i Lubelskiemu Oddziałowi IPN.
Prezentowane na wystawie dokumenty pochodzą między innymi z Muzeum Katyńskiego, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, zbiorów kilkunastu muzeów, IPN oraz ze zbiorów prywatnych. Na wystawie można zobaczyć mapę przedwojennej Polski z zaznaczonymi miejscami egzekucji, zarówno po stronie okupowanej przez Niemcy, jak i ZSRR. Są portrety i biogramy polskich oficerów i przedstawicieli elit, którzy zginęli zamordowani w Katyniu i podczas akcji AB oraz zdjęcia wykonane podczas ekshumacji zwłok.
Czytaj całość...
Jeden zwykły dzień
środa, 10 czerwiec 2009
Wystawa - Zdjęcie 001W czerwcu na Filii Nr 9 można oglądać wystawę fotograficzną "Jeden zwykły dzień" Autorka fotoreportażu - Monika Omiotek ukończyła Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania im. Stanisława Wyspiańskiego w Lublinie na kierunku fotografii. Na zakończenie nauki przedstawiła pracę: fotoreportaż społeczny z domu dziecka pt. "Jeden zwykły dzień" - prezentujący życie codzienne wychowanków. Dlaczego taki temat? Oprócz fotografii autorka interesuje się także pedagogiką i na tym kierunku także podjęła studia. Autorka powiedziała o swoim fotoreportażu : "Poznałam działanie tego typu placówki. Na podstawie swojego doświadczenia chciałam zwrócić uwagę na fakt, że życie dzieci z domu dziecka, ani one same - wbrew powszechnej opinii - nie różnią się tak bardzo. Chciałam pokazać je przy codziennych czynnościach, takich jak poranne wstawanie, zabawa, oglądanie telewizji czy sprzątanie. Mam nadzieję, że moja praca dotrze do wielu odbiorców, skłoni do wrażliwości. Serdecznie zapraszam do oglądania."
Radosława Kwiatkowska

Czytaj całość...
Półwiecze Teatru Laboratorium - relacja z wernisażu
środa, 10 czerwiec 2009
Grotowski - Zdjęcie 001W 2009 mija dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego, 50 rocznica objęcia kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium) przez Ludwika Flaszena i Jerzego Grotowskiego i 25 rocznica samorozwiązania Teatru Laboratorium. Dla uczczenia tych wydarzeń, dnia 5 czerwca w Filii nr 24 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Półwiecze Teatru Laboratorium".
Czytaj całość...
Półwiecze Teatru Laboratorium
piątek, 05 czerwiec 2009
Teatr Laboratorium

Wernisaż 5 czerwca, godz. 10.00 Filia nr 24, ul. Juranda 7
Wystawa czynna do końca czerwca
Galeria 31 promienieje Witwickim
czwartek, 21 maj 2009
Aktualizacja 21.05.2009

Witwicki - Zdjęcie 001Zdzisław Witwicki przyjechał do Lublina i brał udział osobiście w obchodach Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Było to wielkie wydarzenie. Mieliśmy zaszczyt gościć ważną postać - ilustratora około 70 znanych i nagradzanych książek, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków; laureata I nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książki na najpiękniejszą książkę roku, wyróżnionego na Międzynarodowej Wystawie Najpiękniejszej Książki Świata we Frankfurcie, w Lipsku, ostatnio nagrodzony medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Pan Witwicki, chętnie opowiadał historie i anegdotki związane z powstawaniem kolejnych ilustracji, udzielił wielu autografów, również do zaczytanych "Gapciów" i"Elemelków" sprzed wielu lat. Miłym zaskoczeniem dla bibliotekarek była również popołudniowa prywatna wizyta pani Wandy Chotomskiej złożona w Filii 27 i 30. Wspomnieniom i opowiastkom nie było końca. Dla takich dni warto pracować w bibliotece...
Krystyna Rybicka

Zrealizowano ze środków "Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"Czytaj całość...
Obrazy mistrzów - nowe spojrzenie. Relacja z wernisażu
środa, 20 maj 2009
Obrazy mistrzów - Zdjęcie 001Dama z Teletubisiem, mleczarka z Łaciatym, ostatnia wieczerza przy laptopie, czy baletnica w gumiakach to tylko niektóre postacie i sceny przedstawione na fotografiach wystawy „Obrazy mistrzów – nowe spojrzenie”, której otwarcie nastąpiło 15 maja 2009 roku w Staromiejskiej bibliotece.
Na wernisażu pojawili się pomysłodawcy, twórcy oraz odtwórcy wystawy – uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym,  dyrekcja szkoły, pani Alicja Dorosz i pani Grażyna Tymianin, opiekun tamtejszego koła fotograficznego, pani Agnieszka Kotlarska, nauczyciele nadzorujący projekt pani Marta Lewczuk oraz pan Wojciech Sosnowski.
Aż trudno uwierzyć, że zaledwie w ciągu roku udało się stworzyć coś tak niebanalnego, zahaczającego o prześmiewczość, ale robiącego ogromne wrażenie na odbiorcy. Z fotografii bije pomysłowość, odwaga w używaniu wyobraźni, w wielu przypadkach wielkie poczucie humoru. Realizm w odniesieniu do pomysłów mistrzów (Vermeera, Rembrandta, Caravaggio, czy Matejki) znalazł doskonałe odzwierciedlenie w czasach dzisiejszych, zdominowanych przez telefony komórkowe, kulturę masową oraz wszechobecną technologię.

Czytaj całość...
Cichociemni - nieśli w sercu Polskę
czwartek, 14 maj 2009
Wystawa Cichociemni - Zdjęcie 001Terminem „Cichociemni” określano  żołnierzy polskich szkolonych do zadań specjalnych i przerzucanych drogą lotniczą do okupowanego kraju. Do służby cichociemnych zgłaszali się ludzie o wysokim morale, skłonni do najwyższej ofiary z własnego  życia. W Polsce, skierowani byli m.in. do zadań sabotażu, dywersji i partyzantki. Stanowili elitę Armii Krajowej. Wielu z nich zapłaciło życiem ginąc z rąk hitlerowskich siepaczy  z gestapo, a także NKWD oraz służb bezpieczeństwa PRL.
Dzisiaj dla nas żyjących w Wolnej Polsce są symbolem nieugiętej walki za ojczyznę, najwyższego poświęcenia w imię ich przewodniego motta „Tobie  Polsko”.
Wystawę można oglądać do końca czerwca 2009 r.
Adam Sokół
Czytaj całość...
Lublin miasto unii
czwartek, 14 maj 2009
Wystawa Unia - Zdjęcie 001W maju w Filii nr 9 można oglądać  wystawę poświęconą historii Lublina. Wystawa "Lublin miasto unii" w związku z przypadającą w tym roku 440. rocznicą poświęcona jest dziejom unii lubelskiej - można na niej zapoznać się z historią unii polsko-litewskiej i wypowiedziami historyków, poznać Jagieloński Szlak Unii Lubelskiej, przeczytać o obrazie Jana Matejki Unia Lubelska oraz obejrzeć ilustracje aktów unii, miejsc i zabytków z unią związanych. Biblioteka organizuje także konkurs wiedzy "O unii lubelskiej i Lublinie".
Radosława Kwiatkowska

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 961 - 970 z 1070


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego