Wystawy
Wernisaż wystawy Bibuła. Od wolnego słowa do wolności.
środa, 17 październik 2007
Bibuła - zdjęcie 1

Wystawa „Bibuła. Od wolnego słowa do wolności", została uroczyście otwarta 15 października br. o godz. 13.00 w Sali Centrum Kultury, przy ul. Peowiaków 12. W roli gospodarzy wystąpili przedstawiciele organizatorów wystawy: Piotr Tokarczuk Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Bernard Nowak Prezes oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie. Do zabrania głosu poproszeni zostali zaproszeni goście: Norbert Wojciechowski Prezes Wydawnictwa „Norbertinum”. Głos zabrał również Bohdan Królikowski.
Czytaj całość...
Stulecie urodzin Astrid Lindgren
piątek, 28 wrzesień 2007
Astrid Lidgren - Zdjęcie 1„Była sobie raz Astrid Lindgren – 1907-2002” - to tytuł wystawy na którą zaprasza Filia MBP nr 9, przy ul. Krańcowej 106, w setną rocznicę urodzin szwedzkiej autorki literatury dziecięcej. Opowiada o czasach, kiedy Astrid była dzieckiem, jak wykorzystywała wspomnienia z dzieciństwa, kiedy pisała książki oraz o tym, co mimo upływu czasu pozostało niezmienne do dziś.
Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad dwadzieścia powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Przygody Pippi czy Dzieci z Bullerbyn znane są dzieciom na wszystkich kontynentach.Pisarka doczekała się wielu prestiżowych nagród szwedzkich i zagranicznych.  W Polsce przyznano jej Order Uśmiechu, oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
Na wystawę zapraszamy do końca października.
Czytaj całość...
Książka roku 2006
piątek, 14 wrzesień 2007
Joanna Olech - zdjęcie 113 września o godz. 11.00 w Galerii Korytarz Dyrektor MBP Piotr Tokarczuk otworzył wystawę pokonkursową Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych-Polska Sekcja IBBY zatytułowaną KSIĄŻKA ROKU 2006 i przygotowaną przez Krystynę Lipka - Sztarbałło i Małgorzatę Bieńkowską. Gośćmi honorowymi byli: prezydent  Włodzimierz Wysocki, laureaci konkursu Joanna Olech i Piotr Fąfrowicz oraz dr Anna Boguszewska z Wydziału Artystycznego UMCS.
Czytaj całość...
Grafiki Elżbiety Krauze
poniedziałek, 10 wrzesień 2007
Krauze - zdjęcie 1Elżbieta Krauze grafikę warsztatową uprawia hobbystycznie od niespełna pięciu lat. Do tej pory brała udział w czterech wystawach zbiorowych, w tym w ogólnopolskim przeglądzie twórczości artystów amatorów „Triennale – grafika 2005”, zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
Obecna wystawa prezentowana w Galerii 31 MBP, przy ul. Braci Wieniawskich 5 jest kolejną indywidualną prezentacją jej grafik wykonywanych w technice linorytu. Artystka stara się zawsze tworzyć swoje grafiki z subtelnie ciętych rozedrganych, ażurowych płaszczyzn, rezygnuje z sugerowania przestrzeni na rzecz wyrazistego konturu i ornamentu, co zbliża jej prace do estetyki secesji.
Ekspozycję można oglądać do końca września.
Czytaj całość...
Andrzeja Kota radość na papierze
poniedziałek, 27 sierpień 2007
Andrzej KotDnia 24 sierpnia bieżącego roku w Galerii Korytarz w Centrum Kultury, Miejska Biblioteka  Publiczna  im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, otworzyła wystawę „Andrzeja Kota radość na papierze. Wystawa prac graficznych”. Część eksponowanych prac na naszej wystawie była już prezentowana w Kazimierzu Dolnym w Kolegium Sztuk Pięknych podczas Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”.
Wystawa, którą państwu prezentujemy, jak dotąd stanowi największą ekspozycję ukazującą dorobek twórczy Andrzeja Kota, który był gościem honorowym wernisażu.

Czytaj całość...
Kot w Kazimierzu
piątek, 10 sierpień 2007
Wystawa prac Andrzeja Kota - zdjęcie 1W dniach od 4 do 11 sierpnia 2007 roku, w Kazimierzu Dolnym, odbywał się Festiwal Filmu i Sztuki. Dla wymagającej publiczności przygotowano niezwykle bogaty program. Oprócz spotkań z kinem autorskim i artystycznym, twórcy festiwalu proponowali również szereg koncertów, wystaw, paneli dyskusyjnych i spotkań autorskich.
Z tej okazji Kolegium Sztuk Pięknych UMCS razem z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Towarzystwem Pomocy Wzajemnej i Fundacją „Willa Polonia” udostępniły prace Andrzeja Kota.
Czytaj całość...
Historia orła białego
piątek, 15 czerwiec 2007
Orzeł Polski - Zdjęcie 1Orzeł to symbol wielu narodów. Jest również polskim symbolem państwowym, którego pochodzenie  sięga czasów piastowskich. Jan Długosz jako pierwszy wyjaśnił jakie były przyczyny wyboru tego godła. Orzeł polski niejednokrotnie zmieniał swoje kształty zależnie od upodobań epok. Niezmiennie jednak biel orła oznacza dobro, a czerwień tła - dostojeństwo.
Wystawa „Historia orła białego” eksponowana w Filii nr 21 MBP została przygotowana przez Artura Moskałę nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie.
Zapraszamy do zwiedzania.
Czytaj całość...
Ekslibris religijny Krzysztofa Kmiecia
środa, 13 czerwiec 2007
Ekslibris religijny - zdjęcie 112 czerwca w Galerii Korytarz w Centrum Kultury  nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy  "Ekslibris religijny".  Naszym gościem był Krzysztof Kmieć - autor wystawy.
Ex libris – jest znakiem właściciela danej książki. Pierwowzorem ekslibrisów były herby rodowe, które widnieją na starych księgozbiorach. W Polsce po raz pierwszy spotykamy się z ekslibrisem w latach 1515 – 1516. Od samego początku tego rodzaju sztuką zajmowali się wybitni artyści, malarze, graficy oraz osoby wywodzące się z różnych profesji.
Zgromadzone na naszej wystawie ekslibrisy mają charakter stricte religijny lub nawiązują do religii. Są wizerunki kościołów, urokliwe cerkiewki świata prawosławnego, kapliczki i anioły.
Na wystawie znajdują się też wizerunki świętych, mnichów i znanych z historii kapłanów.
Pokazane są też ekslibrisy prezentujące symbole, wizerunki i zabytki związane z innymi religiami jak judaizm, islam Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz święte miejsca Hindusów w Indiach i Nepalu. Wystawa prezentuje ekslibrisy osób sławnych: Jana Pawła II, ks. Stanisława Dziwisza, ks. Jana Twardowskiego, ks. Józefa Tichnera, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Roberta Korzeniowskiego, Mateusza Kusznierewicza. Kilka ekslibrisów nawiązuje do religii przedkolumbijskiej Ameryki oraz Oceanii.
Zapraszamy na naszą wystawę.

Czytaj całość...
Historia Bibliotek
wtorek, 15 maj 2007
Najstarsze biblioteki - Zdjęcie 1Filia nr 18 MBP w Lublinie przy ul. Głębokiej 8 zaprasza wszystkich zainteresowanych na wystawę "Historia bibliotek". Przedstawiamy dzieje bibliotek od biblioteki Assurbanipala w Niniwie z VII wieku p.n.e. gdzie zgromadzono ok 20 tys. glinianych tabliczek i co najciekawsze skatalogowano. Zapraszamy do zapoznania się z historią bibliotek egipskich, greckich i rzymskich. W okresie kultury helleńskiej, hellenistycznej i rzymskiej działały bogate biblioteki, niektóre o charakterze publicznym.
Natomiast wczesne średniowiecze to czas bibliotek klasztornych i kościelnych. Dopiero w XIII wieku zaczęły powstawać biblioteki uniwersyteckie, a także dworskie, które posiadały bardzo wąski zasięg. Rozkwit kultury Renesansu oraz wynalazek druku przyczyniły się do rozwoju bibliotek.
W Polsce pierwsze biblioteki powstawały przy klasztorach, a największe i najbardziej znane to biblioteki Ojców Cystersów w Mogile oraz Benedyktynów w Tyńcu.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 961 - 970 z 989


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego