Wystawy
Mistrzowie Ilustracji
wtorek, 14 czerwiec 2011
image_001.jpgFilia nr 17 zaprasza  mieszkańców Lublina do oglądania wystawy „Mistrzowie ilustracji”  udostępnionej nam przez wydawnictwo Dwie  Siostry. Wystawa prezentuje  twórczość  Bohdana Butenko znanego rysownika, scenarzysty,  a przede wszystkim ilustratora i grafika. Jest On absolwentem Warszawskiej ASP, obronił dyplom w pracowni Jana Marcina Szancera. Od 1990 roku piastuje stanowisko  prezesa Fundacji Świat Dziecka. Debiutował w 1957 r. rysując Gapiszona na potrzeby serialu  telewizyjnego. Pan Bohdan Butenko już jako młody chłopiec uwielbiał rysować niekończące się historyjki w  swoich zeszytach do polskiego, matematyki. Z tego faktu zadowoleni byli koledzy, nauczyciele trochę mniej. Jego rysunki zachwycają nas od ponad pięćdziesięciu lat. Bo kto z nas nie zna Kwapiszona, pana  Maluśkiewicza, Gapiszona czy Gucia i Cezara?  Ten znamienity rysownik prace swoje podpisuje „Butenko pinxit”(łac. pinxit znaczy namalował). Chyba nikt dokładnie nie zliczył, iloma pracami może się  pochwalić i to pozwala nazwać  pana Butenko „Mistrzem Polskiej Ilustracji”.
Maria Włosek
Czytaj całość...
Pamięci Marii Skłodowskiej-Curie
wtorek, 07 czerwiec 2011
image_001.jpg"Pamięci Marii Skłodowskiej-Curie" to tytuł wystawy, której otwarcie nastąpiło w Wigilię Nocy Kultury 3 czerwca 2011 w Filii nr 24.
Zaprezentowane ilustracje przybliżyły oglądającym je osobom postać słynnej uczonej i pozwoliły choć w części poznać jej niezwykle interesujące życie. Największym dokonaniem naukowym bohaterki wystawy były badania nad promieniotwórczością oraz odkrycie pierwiastka promieniotwórczego - radu, za co została uhonorowana Nagrodami Nobla w dziedzinach fizyki i chemii. Fakt ten dokumentują dwie ilustracje, które znajdują się na prezentowanej ekspozycji.
Wśród obecnych osób na otwarciu wystawy dużym zainteresowaniem cieszyły się ryciny prezentujące życie prywatne noblistki, przedstawiające rodziny Skłodowskich i Curie. Z zaciekawieniem przyglądano się ilustracji, na której znajduje się Maria ze swym bliskim przyjacielem prof. Paulem Langevinem.
Czytaj całość...
Wernisaż Salonu Ilustratorów
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpg23 maja 2011 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie został uroczyście otwarty kolejny Salon Ilustratorów - wystawa towarzysząca corocznym Poznańskim Spotkaniom Targowym Książka dla Dzieci i Młodzieży.
Poznańskie Spotkania Targowe, organizowane przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Centrum Kultury ZAMEK to ważne wydarzenie kulturalne, zyskujące od 2002 roku coraz szersze grono zwolenników z całej Polski, a także z zagranicy. W swoim programie proponują spotkania merytoryczne, panele dyskusyjne, warsztaty i imprezy dla dzieci i młodzieży, spotkania z autorami, wystawy ilustracji i grafiki książkowej - „Salon Ilustratorów”, „Mistrzowie Ilustracji”, „Nagrody IBBY”. Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji     i grafiki książkowej, a także umożliwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców.
Czytaj całość...
Henryk Sienkiewicz - "Ku pokrzepieniu serc"
piątek, 27 maj 2011
image_001.jpgW bieżącym roku obchodzimy 165. rocznicę urodzin oraz 95. rocznicę śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy XX wieku - Henryka Sienkiewicza.
Sławę przyniosły mu wielkie powieści historyczne zawarte w cyklu nazwanym "Trylogią". Międzynarodowy sukces zyskała powieść "Quo Vadis", za którą przyznano pisarzowi Nagrodę Nobla. Sienkiewicz łączył elementy romantycznej powieści historycznej oraz literatury staropolskiej. Był również autorem wielu nowel, w których poruszał problemy społeczno-obyczajowe zgodnie z ideą pozytywizmu. Na prezentowanej wystawie młodsi czytelnicy mogę przypomnieć sobie również powieść przygodową "W pustyni i w puszczy".
Wystawa będzie eksponowana do wakacji. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.
Barbara Gwóźdź

Czytaj całość...
Przedszkolaki w roli książkowych moli
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgOd 16 maja w Filii nr 21 można oglądać wystawę artystycznych fotografii wykonanych przez pana Andrzeja Rożka, właściciela Studia Fotograficznego „Foto – Rożek” w Lublinie. Zdjęcia przedstawiają naszych małych czytelników z Przedszkola nr 26. Podczas zajęć bibliotecznych  w Tygodniu Bibliotek dzieciaki poznały rolę fotografii w książce i jej wpływ na nasze wspomnienia. Poziom zaangażowania dzieci w tematykę lekcji i emocje udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej można oglądać w bibliotece do 1 czerwca 2011 r. Serdecznie zachęcamy.
Marta PiaseckaCzytaj całość...
Krasnystaw Stanisława Bojarczuka
wtorek, 24 maj 2011
9 czerwca 2011 r., godz. 16.00 - wernisaż wystawy w Filii Nr 21 MBP, Rynek 11
image_001.jpg
Powiększ

Wszyscy Ludzie z Pasją
poniedziałek, 23 maj 2011
image_001.jpg13 maja w piątek Filia nr 7 zorganizowała w Domu Kultury Kolejarza kolejną imprezę z cyklu „Ludzie z Pasją”. Tym razem swoje pasje prezentowali:
Adam Dobosz – prawnik z wykształcenia, a od najmłodszych lat pasjonat malarstwa. Jego prace (66 obrazów  umieszczonych w katalogu) wysoko  ocenione przez Agnieszkę Kuśnierz – historyka sztuki, zajęły salę oraz hol DKK. Stanowią przekrój dotychczasowego dorobku twórczego artysty.
Są do obejrzenia do 23 czerwca br.
Stanisław Gaszyński - pracownik MBP, parający się dziennikarstwem, autor tomików poezji,
z których ostatni pt.” Światła Wezuwiusza” zaprezentował na spotkaniu.
Czytaj całość...
Indie - kontrasty i barwy
poniedziałek, 23 maj 2011
image_001.jpgOd 17 maja można w Filii nr 26 obejrzeć wystawę zdjęć autorstwa Pani Doroty Pawłowicz pt.: "Indie - kontrasty i barwy". Oto kilka słów od autorki: "Od 5 lat spędzam wszystkie wolne chwile na podróżach w miejscach bliższych i dalszych. We wrześniu 2007 roku wyjechałam na 4 miesiące do Indii na praktyki do tamtejszej szkoły. Wtedy też powstały prezentowane tu fotografie. Od 3 lat wspinam się na coraz wyższe szczyty, w tym roku jadę na dwa 7-tysięczniki w Tadżykistanie, więc proszę o trzymanie kciuków i zapraszam na bloga: http://www.goryonline.com/user-1857 (dopiero powstaje)". Warto dodać, że zdjęcia wybrane na wystawę powstały w różnych częściach Indii i przedstawiają unikalne oblicze tego kraju. Jedna z fotografii została nagrodzona w konkursie Amnesty International "Prawa człowieka w obiektywie". Wystawie towarzyszy prezentacja książek i przedmiotów związanych z Indiami. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy.
Anna Gospodarek.
Czytaj całość...
Salon Ilustratorów w Galerii 31
wtorek, 17 maj 2011
Galeria 31 zaprasza na wernisaż wystawy 23 maja 2011, godz. 15.00
image_001.jpg
Powiększ

Maria Ekier
piątek, 29 kwiecień 2011
image_001.jpg28 kwietnia 2011 w Galerii 31 MBP goszczono dwie bardzo ważne dla polskiej ilustracji książkowej osoby - panie Marię Ekier i Marię Kulik. Były one honorowymi gośćmi obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. W ramach ekspozycji w Galerii 31 zostały zaprezentowane znakomite prace pani Marii Ekier powstałe w ciągu ostatnich lat do takich książek, jak: Kocur mruży ślepia złote, Polskie baśnie i legendy, Królewna Śnieżka, Dębołki, Dobry potwór nie jest zły i innych, dotychczas nie publikowanych. Artystka, pokazywana i wielokrotnie nagradzana w Polsce i na świecie, wzięła udział w wernisażu, a następnie z wielkim zaangażowaniem włączyła się w obrady jury, które wyłoniło laureatów dziecięcego konkursu plastycznego (zorganizowanego przez MBP w celu przybliżenia  najmłodszym czytelnikom twórczości plastycznej i literackiej naszego gościa). Wyłonieni laureaci nagrodzeni zostali książkami z dedykacją Marii Ekier.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 951 - 960 z 1160


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego