Wystawy
Bohdan Butenko - wystawa jubileuszowa
poniedziałek, 17 październik 2011
Galeria 31 MBP, ul. Braci Wieniawskich 5 -  zaprasza 26 października o godz. 14.00, na wernisaż jubileuszowej wystawy prac Bohdana Butenki
image_001.jpg
patroni_001.jpg

Wszyscy, którzy wychowali się na rysunkach Bohdana Butenko mogą napisać kilka słów do ich Autora.
NAPISZ DO JUBILATA
Za co jesteś wdzięczny Bohdanowi Butence? Na listy do czwartku, 20 października czeka Redakcja Dziennika Wschodniego (dybek@dziennikwschodni.pl), do wtorku 25 października czeka biblioteka (te w kopertach: ul. Hempla 5, 20-008 Lublin; e-mail: mbp@mbp.lublin.pl)

Czytaj całość...
Ogród snu i pamięci
czwartek, 13 październik 2011
image_001.jpgMalowniczo położony wśród starego drzewostanu, układającego się w szereg alei Cmentarz Łyczakowski we Lwowie jest miejscem szczególnym dla Polaków. Spoczywają tu nie tylko wybitni i zasłużeni ludzie kultury, nauki czy polityki, ale przede wszystkim bohaterowie polegli w walkach o wolność Ojczyzny. Uwagę odwiedzających przyciągają zabytkowe nagrobki o wysokiej wartości artystycznej, a także liczne kaplice, edykuły i kolumny w różnych stylach. O Cmentarzu Obrońców Lwowa tak pisał Kornel Makuszyński: „Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny (...) A że tu leżą uczniowie w mundurkach, przeto ten cmentarz jest szkołą, najdziwniejszą szkołą, w której dzieci jasnowłose i błękitnookie nauczają siwych o tym, że ze śmierci ofiarnej najbujniejsze wyrasta życie.” Filia Nr 2 zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej zatytułowanej „Ogród snu i pamięci”, poświęconej tym zabytkowym nekropoliom.
Czytaj całość...
Cezanne i Picasso - prekursorzy nowoczesnego malarstwa
piątek, 07 październik 2011
image_001.jpgW tym roku przypada 120. rocznica urodzin Pabla Picassa oraz 105. rocznica śmierci Paula Cezanne, dwóch wielkich artystów, którzy zrewolucjonizowali malarstwo. Obydwaj stali się prekursorami kubizmu, kierunku w którym zastosowano nowe zasady budowy przestrzennej dzieła przez odrzucenie perspektywy i geometryczne uproszczenie elementów kompozycji.
Twórczość Cezanne stanowi pomost między postimpresjonizmem a kubizmem, natomiast Picasso jest głównym i najbardziej znanym reprezentantem geometryzacji w malarstwie, ale należy pamiętać, że nawet on nie był wierny temu kierunkowi przez całe swoje artystyczne życie.
Do najsłynniejszych obrazów kubistycznych należą "Panny z Avinionu" Picassa, chociaż głównym tematem stylu były martwe natury.
Zapraszamy do obejrzenia reprodukcji dzieł sławnych malarzy oraz zapoznania się z ich barwnym, ciekawym życiorysem.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Sen o skansenie
wtorek, 27 wrzesień 2011
image_001.jpgJeszcze do 7 października w Filii nr 4 można glądać zdjęcia Jacka Zaima. Te wyjątkowe obrazy przedstawiające autorską wizję Muzeum Wsi Lubelskiej, nie są przetwarzane komputerowo. Widoczny efekt jest uzyskany przez użycie filtra UV pokrytego wazeliną. Autor zdjęć, fotografią zajmuje się od początku lat 70. Nie jest członkiem żadnych organizacji ani stowarzyszeń fotograficznych, jest sympatykiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Podlaskiego, Radzyńskiego Klubu Fotograficznego Klatka. W swoim dorobku posiada 34 autorskie wystawy fotograficzne oraz udział w ponad 50 wystawach zbiorowych. Publikował swoje zdjęcia w kalendarzach, folderach, plakatach, materiałach reklamowych, przewodnikach turystycznych, książkach, widokówkach. Obecna wystawa jest jedną z kilku prezentowanych dotychczas w naszych Filiach. Serdecznie zapraszamy.
Czytaj całość...
Kamienie milowe Lublina
czwartek, 15 wrzesień 2011
image_001.jpgW Filii nr 18 można oglądać wystawę "Kamienie milowe Lublina", która powstała w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na znaczące dzieje naszego miasta, jego wielokulturowość oraz znane postaci pochodzące bądź związane z Lublinem. Uwzględniono również naukową rolę lubelskich uczelni.
Wystawę będzie można oglądać do końca września. Serdecznie zapraszamy.
Barbara Gwóźdź 
Czytaj całość...
Gazety II wojny światowej
środa, 14 wrzesień 2011
image_001.jpgFilia nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza mieszkańców naszego miasta do obejrzenia  wystawy „Gazety II wojny światowej”. Wystawa prezentuje prasę ukazującą się w latach 1939 – 1945: „Goniec Krakowski”, „Kurier Codzienny”,  „Expres Poranny”, „Kurier Polski”, „Wiadomości Polskie”, „Gazeta Polska w Brazylii”,  „Dziennik Chicagowski” i inne.
Tę unikatową wystawę możecie Państwo oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Zapraszam!
Maria Włosek
Czytaj całość...
Sen o skansenie
środa, 24 sierpień 2011
Jacek Zaim  - fotograf - prezentuje autorską wizję Muzeum Wsi Lubelskiej
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Czar minionych lat
piątek, 05 sierpień 2011
image_006.jpgWystawa "Czar minionych lat" powstała z nostalgii za czasami, które są tylko we wspomnieniach, na zdjęciach, pocztówkach, starych plakatach. Polska kolej, jeżdżąca tak sumiennie, że można było regulować zegarki... Na tej wystawie są pokazane miejsca wypoczynku letniego Polaków w latach 30-tych  XX wieku. Miejsca te są już poza granicami Polski. Dzika i urokliwa Huculszczyzna (Jaremcze, Worochta), przedwojenne Druskienniki i Truskawiec to miejsca które można zobaczyć na tej wystawie.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy do końca sierpnia w Filii nr3 ul. Hutnicza 20 a
Niedzińska Jolanta
Czytaj całość...
Mistrzowie Ilustracji
środa, 27 lipiec 2011
image_001.jpgWystawa MISTRZOWIE ILUSTRACJI to zbiór 33 wielkoformatowych wydruków, na których pokazane są ilustracje do książek: Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej-Gabryś, Mirosława Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik.
Wystawę przygotowało warszawskie wydawnictwo Dwie siostry, specjalizujące się w książkach dla dzieci.

Ekspozycja trwa od 13 czerwca do 31 sierpnia i jest udostępniona w Filiach MBP.
Czytaj całość...
Trzynastka - wystawa prac plastycznych
wtorek, 26 lipiec 2011
image_001.jpgPodobno trzynastka, poza całą legendarnie złowrogą symboliką, oznacza również zakończenie procesu lub etapu tworzenia... Galeria 31 przez lipiec prezentowała ciekawą wystawę trzynastu plastyków. Wszyscy artyści byli na stałe, lub na chwilę zatrzymali się przy roczniku 1991 – 1996 Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Tytuł wystawy pojawił się przypadkowo, bo spośród sześćdziesięciu osób z roku, udało się po latach odszukać i namówić do wystawy, właśnie trzynaście.  Tematem przewodnim ekspozycji miał być... brak tematu – każdy miał pokazać dowolne prace, które miały być niespodzianką dla pozostałych uczestników do momentu montażu wystawy. Znalazły się więc na niej obrazy olejne na płótnach, rysunki, fotografie, techniki mieszane jak też projekty. Uzupełnieniem był katalog, w którym zgromadzono wszystkich artystów biorących udział w wystawie.
Dobrym duchem całego zamieszania była pani Krystyna Rybicka, która wspierała absolwentów dobrym słowem, podpartym pozytywnym zdaniem o twórczości wymienionego rocznika.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 941 - 950 z 1166


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego