Wystawy
Haiku i wachlarze
poniedziałek, 27 wrzesień 2010
image_001.jpg
Ginące zawody w Polsce
czwartek, 23 wrzesień 2010
image_001.jpgFilia Nr 17 zaprasza do obejrzenia wystawy „Ginące zawody w Polsce”. Wpisuje się ona w hasło programu Dni Dziedzictwa Narodowego 2010: ”Od pomysłu do przemysłu”. Naszą ideą była chęć ocalenia od zapomnienia rzemiosł niezbędnych w życiu codziennym dawnej wsi. Praca na wsi skupiała się wokół zapewnienia mieszkańcom: domu, pożywienia i ubrania. Zabiegi te, będące zjawiskiem pierwotnym, wykonywane były w ramach gospodarki samowystarczalnej, dopiero później na ich bazie powstawały rzemiosła, np.: ciesielstwo, garncarstwo, piekarnictwo.
Czytaj całość...
Od pomysłu do przemysłu
wtorek, 21 wrzesień 2010
image_001.jpgZ okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Filia Nr 5 zorganizowała wystawę obrazującą historyczne znaczenie ulicy Krochmalnej i jej okolic. Jest to lubelska dzielnica przemysłowa zlokalizowana w pobliżu trasy kolejowej. Na fotografiach przedstawiono zabytkowe budynki z przełomu XIX i XX wieku i stare mury, które zostały opisane przez specjalistów Warszawskiego Ośrodka Dokumentacji Zabytków w postaci kart ewidencyjnych zabytków architektury i budownictwa. Wystawa obejmuje historyczne monografie, mapy oraz fotografie przedstawiające zmiany, jakie dokonały się na ulicy Krochmalnej oraz w firmach usytuowanych w jej pobliżu, takich jak: Cukrownia, fabryka cukierków „Pszczółka”, Lubelskie Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego, FAWAG S.A. (dawniej Lubelska Fabryka Wag), Zakłady Przemysłu Spirytusowego STOCK – Polska (dawny Polmos) oraz młyn parowy i gazownia. Zdjęcia przedstawiają lokalizację firm, fragmenty procesów produkcyjnych, hale i urządzenia produkcyjne, kominy, cysterny, kotły, magazyny itp.
Czytaj całość...
Poeta skrzypiec - Henryk Wieniawski
wtorek, 21 wrzesień 2010
image_001.jpgKunszt, wirtuozeria, poezja – tak zwykło się określać muzykę Henryka Wieniawskiego. Filia Nr 2, pragnąc przybliżyć czytelnikom sylwetkę i twórczość tego genialnego skrzypka, zaprasza do obejrzenia poświęconej mu wystawy. Koligacje rodzinne, kamienica, w której się urodził, utwory, jakie komponował, miejsca poświęcone jego pamięci i koncerty jego imienia to tylko niektóre z tematów, z jakimi można się tu zapoznać.
Czytaj całość...
Agatha Christie - królowa kryminału
wtorek, 14 wrzesień 2010
image_001.jpg15 września przypada 120. rocznica urodzin królowej powieści kryminalnych-Agathy Christie.
Autorka urodziła się w Torquay w Wielkiej Brytanii. Jest najbardziej znaną pisarką kryminałów na całym świecie, a jej książki cieszą się najlepszą sprzedażą. Wiele z nich zostało sfilmowanych.
Agatha Christie stworzyła dwie słynne postaci detektywów : ekscentrycznego Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple.
Pisarka była dwukrotnie zamężna. Z drugim mężem podróżowała do wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Znana jest również ze swojego 11-dniowego tajemniczego zniknięcia w 1926 roku.
Serdecznie zapraszamy do Filii Nr 18, aby obejrzeć wystawę poświęconą tej ciekawej postaci.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Bohdan Butenko
poniedziałek, 13 wrzesień 2010
image_001.jpgDnia 10 września 2010 o godz. 13.00 nastąpiło uroczyste powitanie Pana Bohdana Butenko i otwarcie wystawy jego ilustracji książkowej, na którą złożyły się reprodukcje kart książki Cześć, tato! Krulewny Śnieżki, Wesołej gromadki. Dodatkowo prezentowane były  opracowane graficznie przez Mistrza książki z zasobów biblioteki, okładki i archiwalne ilustracje „Świerszczyka”, „Płomyczka”, „Płomyka” z lat 60. – czasy przygód Kaczorka.
Wizyta Pana Butenko przyciągnęła uwagę mediów i wielu jego wielbicieli – czytelników, ale również nauczycieli i uczniów szkół plastycznych. O godzinie 15.00 odbyły się warsztaty plastyczne przeprowadzone przez Pana Butenko z dziećmi – czytelnikami naszej biblioteki i z pracowni typograficznej Domu Kultury w Poniatowej.
Mamy nadzieję, że chwile spędzone w Lublinie pozostaną na długo, zarówno w Jego, jak i naszej pamięci.
Krystyna Rybicka

Czytaj całość...
Haiku i wachlarze
niedziela, 12 wrzesień 2010
image_001.jpg


Bohdan Butenko
środa, 01 wrzesień 2010
image_001.jpg
Powiększ

Galeria 31

ul. Braci Wieniawskich 5

zaprasza

na otwarcie wystawy ilustracji książkowej

Bohdana Butenko


10 września 2010 roku, o godz. 13.00

Wystawa prezentuje prace Artysty wykonane do książek: Cześć tato Józefa Ratajczaka,
Ciotka, my i reszta świata
Radomiły Birkenmajer-Walczy,  Wesoła gromadka
i Krulewna Śnieżka
Bohdana Butenko.

Ekspozycję w Galerii 31 będzie można oglądać
od
10 do 30 września

W dniu otwarcia wystawy Mistrz poprowadzi warsztaty ilustratorskie dla dzieci.
 image_002.jpg  
 image_004.jpg image_006.jpg
 image_003.jpgimage_005.jpgKsiążki będzie można zakupić w promocyjnej cenie
w dniu pobytu Artysty
 i uzyskać Jego autograf.
Publikacje dostępne będą
w Księgarni DOM-KSIĄŻKI,
ul. Braci Wieniawskich 5.

Biblioteka serdecznie dziękuje Wydawnictwom MILA i Nasza Księgarnia
za ilustracje udostępnione na wystawę.

Niech wygra COOOLTURA
piątek, 30 lipiec 2010
image_001.jpgOd 26 lipca w Filii nr 24 jest prezentowana wystawa prac fotograficznych wykonanych przez lubelską młodzież w ramach projektu "Niech wygra COOOLTURA - Lublin i ja wczoraj i dziś". Projekt ten został zrealizowany przez Fundację Aktywności Obywatelskiej przy współpracy z Lubelskim Towarzystwem Genealogicznym.
Efektem działalności obu organizacji był szereg warsztatów teatralno-filmowych, plastycznych, fotograficznych i genealogicznych zorganizowanych dla młodych Lublinian.
Czytaj całość...
Książka Roku 2009 - wystawa IBBY
czwartek, 22 lipiec 2010
image_001.jpgW dwóch naszych Filiach na Tatarach od początku lipca można oglądać wystawę „Książka Roku 2009”. Polska Sekcja IBBY corocznie przyznaje nagrody za najlepsze polskie książki, ukazujące się na rynku księgarskim. W konkursie „Książka Roku” wyróżnia się autorów tekstów i twórców ilustracji, jak również osoby fizyczne lub prawne, zasłużone w dziedzinie upowszechniania czytelnictwa, działające w bibliotekach, mediach i na uczelniach. Promocji książek i czytelnictwa służą także publikacje oraz wystawa książek i ilustracji o charakterze objazdowym.
Projekt ma zasięg ogólnopolski (wyniki konkursu stanowią jedną z najważniejszych wskazówek przy zakupie nowości bibliotecznych) i międzynarodowy.
Wystawa czynna do końca lipca. Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia bibliotek.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 941 - 950 z 1109


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego