Wystawy
Półwiecze Teatru Laboratorium
piątek, 05 czerwiec 2009
Teatr Laboratorium

Wernisaż 5 czerwca, godz. 10.00 Filia nr 24, ul. Juranda 7
Wystawa czynna do końca czerwca
Galeria 31 promienieje Witwickim
czwartek, 21 maj 2009
Aktualizacja 21.05.2009

Witwicki - Zdjęcie 001Zdzisław Witwicki przyjechał do Lublina i brał udział osobiście w obchodach Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Było to wielkie wydarzenie. Mieliśmy zaszczyt gościć ważną postać - ilustratora około 70 znanych i nagradzanych książek, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków; laureata I nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książki na najpiękniejszą książkę roku, wyróżnionego na Międzynarodowej Wystawie Najpiękniejszej Książki Świata we Frankfurcie, w Lipsku, ostatnio nagrodzony medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Pan Witwicki, chętnie opowiadał historie i anegdotki związane z powstawaniem kolejnych ilustracji, udzielił wielu autografów, również do zaczytanych "Gapciów" i"Elemelków" sprzed wielu lat. Miłym zaskoczeniem dla bibliotekarek była również popołudniowa prywatna wizyta pani Wandy Chotomskiej złożona w Filii 27 i 30. Wspomnieniom i opowiastkom nie było końca. Dla takich dni warto pracować w bibliotece...
Krystyna Rybicka

Zrealizowano ze środków "Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"Czytaj całość...
Obrazy mistrzów - nowe spojrzenie. Relacja z wernisażu
środa, 20 maj 2009
Obrazy mistrzów - Zdjęcie 001Dama z Teletubisiem, mleczarka z Łaciatym, ostatnia wieczerza przy laptopie, czy baletnica w gumiakach to tylko niektóre postacie i sceny przedstawione na fotografiach wystawy „Obrazy mistrzów – nowe spojrzenie”, której otwarcie nastąpiło 15 maja 2009 roku w Staromiejskiej bibliotece.
Na wernisażu pojawili się pomysłodawcy, twórcy oraz odtwórcy wystawy – uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym,  dyrekcja szkoły, pani Alicja Dorosz i pani Grażyna Tymianin, opiekun tamtejszego koła fotograficznego, pani Agnieszka Kotlarska, nauczyciele nadzorujący projekt pani Marta Lewczuk oraz pan Wojciech Sosnowski.
Aż trudno uwierzyć, że zaledwie w ciągu roku udało się stworzyć coś tak niebanalnego, zahaczającego o prześmiewczość, ale robiącego ogromne wrażenie na odbiorcy. Z fotografii bije pomysłowość, odwaga w używaniu wyobraźni, w wielu przypadkach wielkie poczucie humoru. Realizm w odniesieniu do pomysłów mistrzów (Vermeera, Rembrandta, Caravaggio, czy Matejki) znalazł doskonałe odzwierciedlenie w czasach dzisiejszych, zdominowanych przez telefony komórkowe, kulturę masową oraz wszechobecną technologię.

Czytaj całość...
Cichociemni - nieśli w sercu Polskę
czwartek, 14 maj 2009
Wystawa Cichociemni - Zdjęcie 001Terminem „Cichociemni” określano  żołnierzy polskich szkolonych do zadań specjalnych i przerzucanych drogą lotniczą do okupowanego kraju. Do służby cichociemnych zgłaszali się ludzie o wysokim morale, skłonni do najwyższej ofiary z własnego  życia. W Polsce, skierowani byli m.in. do zadań sabotażu, dywersji i partyzantki. Stanowili elitę Armii Krajowej. Wielu z nich zapłaciło życiem ginąc z rąk hitlerowskich siepaczy  z gestapo, a także NKWD oraz służb bezpieczeństwa PRL.
Dzisiaj dla nas żyjących w Wolnej Polsce są symbolem nieugiętej walki za ojczyznę, najwyższego poświęcenia w imię ich przewodniego motta „Tobie  Polsko”.
Wystawę można oglądać do końca czerwca 2009 r.
Adam Sokół
Czytaj całość...
Lublin miasto unii
czwartek, 14 maj 2009
Wystawa Unia - Zdjęcie 001W maju w Filii nr 9 można oglądać  wystawę poświęconą historii Lublina. Wystawa "Lublin miasto unii" w związku z przypadającą w tym roku 440. rocznicą poświęcona jest dziejom unii lubelskiej - można na niej zapoznać się z historią unii polsko-litewskiej i wypowiedziami historyków, poznać Jagieloński Szlak Unii Lubelskiej, przeczytać o obrazie Jana Matejki Unia Lubelska oraz obejrzeć ilustracje aktów unii, miejsc i zabytków z unią związanych. Biblioteka organizuje także konkurs wiedzy "O unii lubelskiej i Lublinie".
Radosława Kwiatkowska

Czytaj całość...
Dawne widoki Lublina
czwartek, 14 maj 2009
Stary Lublin - Zdjęcie 001W maju w Filii nr 9 można oglądać dwie wystawy poświęcone historii Lublina. Wystawa "Dawne widoki Lublina" prezentuje krótkie dzieje miasta od średniowiecza po czasy współczesne i obraz Lublina z początków i połowy XX wieku oraz okresu PRL-u przedstawiony na reprodukcjach starych pocztówek oraz reprodukcjach rycin Leona Wyczółkowskiego (ze zbiorów Gabinetu Rycin Muzeum Lubelskiego).
Radosława Kwiatkowska
Czytaj całość...
Obrazy mistrzów - nowe spojrzenie
czwartek, 14 maj 2009
Obrazy mistrzów - Zdjęcie 001Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy „Obrazy mistrzów – nowe spojrzenie”. Wystawa została przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym z koła filmowo-fotograficznego pod kierunkiem Agnieszki Kotlarskiej,  Marty Lewczuk i  Wojciecha Sosnowskiego przy konsultacji artystycznej Marka Pukasa w ramach realizacji projektu Przyjazna Szkoła (współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego). Ideą, która przyświecała twórcom przy opracowaniu programu nowych zajęć pozalekcyjnych  było umożliwienie grupie uczniów zainteresowanych fotografią rozwijanie swojej pasji, pogłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności z dziedziny fotografii cyfrowej. Obszarem zainteresowań koła stał się pastisz, który wymaga zarówno od jego twórcy, jak i odbiorcy wyobraźni, odwagi i poczucia humoru.
Czytaj całość...
"Jerzy Grotowski - twarze i maski"
czwartek, 07 maj 2009

Twarze i maski - Zdjęcie 0017 maja 2009 r. w Filii nr 26 odbyło się spotkanie inaugurujące wystawę "Jerzy Grotowski - twarze i maski" autorstwa pracownika Filii Aleksandry Bednarek. Na wstępie zebrani wysłuchali prelekcji pana Dariusza Jóźwika "Od teatru przedstawień do sztuki jako wehikułu". Punkt centralny spotkania stanowiła projekcja fragmentów spektakli i filmów dokumentalnych prezentująca Grotowskiego jako nowatorskiego artystę performera, filozofa i człowieka. Całości dopełniła aktorska etiuda teatralna "Eksperyment" w wykonaniu mima Mariusza Grudnia inspirowana twórczością założyciela Teatru Laboratorium. Na zakończenie publiczność została zaproszona do obejrzenia wystawy analizującej kulturowe i teatralne odniesienia twórczości Grotowskiego, a więc: "spotkania"  Teatru Źródeł z kulturą i tradycją orientu, antycznej Grecji i ludowych widowisk obrzędowych. Wystawę można oglądać w Filii 26 do końca sierpnia bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy.
Aleksandra Bednarek

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 931 - 940 z 1036


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego