Wystawy
Odeszła Noblistka
piątek, 03 luty 2012
image_001.jpg1 lutego 2012 zmarła Wisława Szymborska, krakowska poetka i eseistka. W jej twórczości przedmiotem zainteresowania był człowiek, jego potęga i słabość, człowiek w świecie przedmiotów, które okazują się trwalsze i lepiej znoszą działanie czasu. Jej warsztat poetycki zawierał ironię, przekorę oraz żartobliwy dystans, u niej człowiek to " prawie nikt", słońce jest gwiazdą prowincjonalną", śmierć - niezgrabna, rzadko zwycięska. Poetka stworzyła nową formułę erotyku - w wielkiej i kruchej miłości przeważała tonacja antyromantyczna. Jeśli pojawiło się u Szymborskiej jakieś słowo, to znaczy, że było ono w tym miejscu absolutnie konieczne i że nie dało się go wykreślić, ani zastąpić żadnym innym. Szymborska drobne ogłoszenie, hasło encyklopedyczne czy recenzję potrafiła przeobrazić w najpiękniejszą lirykę. Każdy jej tomik był niecierpliwie wyczekiwany i stawał się wydarzeniem wielkiej rangi. Była osobą wyczuloną na absurdy tego świata, pełną sprzeczności, pełną pewnej tajemnicy... . Całe życie chciała być określoną osobą, a nie zaś osobistością.
Agnieszka Pawlak- Dziaduch
Czytaj całość...
"Moje wakacje" Janusza Korczaka
czwartek, 26 styczeń 2012
Filia nr 21 zaprasza 30 stycznia 2012, godz. 10.00 na otwarcie wystawy "Miłość"
image_001.jpg
Powiększ

Śladami Wieszcza
czwartek, 26 styczeń 2012
image_001.jpg25 stycznia w Filii nr 24 odbyło się spotkanie z lubelskim dziennikarzem i podróżnikiem Kazimierzem Kasprzakiem. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie   wystawy fotograficznej "Śladami Wieszcza". Kazimierz Kasprzak jest pierwszym mieszkańcem Lubelszczyzny, którego nogi stanęły na wszystkich kontynentach. Podczas swych podróży przebył przez wszystkie strefy klimatyczne i zwiedził ponad 100 krajów świata. Jest członkiem elitarnego międzynarodowego Klubu Siedmiu Kontynentów. Kazimierz Kasprzak nie rozstaje się z aparatem fotograficznym, ponieważ zdjęcia obok podróży są Jego pasją. Swoje fotografie chętnie pokazuje, organizując wystawy w wielu miastach Polski.





Czytaj całość...
Grzegorz z Sanoka
czwartek, 26 styczeń 2012
image_001.jpgW Filii nr 29 od 1 lutego można obejrzeć wystawę poświęconą Grzegorzowi z Sanoka. Grzegorz - poeta, duchowny, wychowawca synów Władysława Jagiełły i Jana Tarnowskiego, dobry gospodarz, mecenas i fundator. Uważany za prekursora humanizmu w Polsce. W Dunajowie, w którym  założył swoją siedzibę stworzył dwór humanistyczny, na którym gościły światłe umysły epoki na czele z Kalimachem. Spotkania i dysputy dunajowskie przypominały słynne „obiady czwartkowe” z czasów Stanisława Augusta.
Grzegorz, wg. Jana Długosza „mąż bardzo zaprzyjaźniony z Muzami i godzien pamięci tak z powodu pełnej polotu prozy, poezji jak i wymowy”, bohater powieści J.I. Kraszewskiego „Strzemieńczyk: Czasy Władysława Warneńczyka”, postać mało znana, ale o wielkich zasługach.
Czytaj całość...
Śladami Wieszcza
wtorek, 17 styczeń 2012
Filia nr 24 zaprasza  25 stycznia 2012, godz. 10.00 na otwarcie wystawy fotografii
image_001.jpg
Powiększ

Polska gwiazda w Hollywood - Pola Negri
środa, 11 styczeń 2012
image_001.jpgW styczniu mija 115. rocznica urodzin Poli Negri - jedynej polskiej aktorki, która na trwałe zapisała się w historii światowego kina.
Barbara Apolonia Chałupiec przyszła na świat w Lipnie. Jej ojciec był Słowakiem z domieszką krwi romskiej. Pola odziedziczyła po nim egzotyczną urodę, która w połączeniu z talentem do gry mimicznej stała się podstawą jej sukcesów.
Negri zadebiutowała w 1914 roku w "Niewolnicy zmysłów" i wystąpiła jeszcze w kilku filmach polskich, by ostatecznie skorzystać z zaproszenia do Berlina. W wieku 25 lat wyruszyła na podbój Ameryki. Szczyt jej kariery przypadł na lata 20. ubiegłego stulecia. Styl życia artystki stał się dla wielu kobiet wzorem do naśladowania.
Czytaj całość...
Graffish...
poniedziałek, 19 grudzień 2011
image_001.jpg7 grudnia 2011 roku o godz. 16.00 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przy ul. Braci Wieniawskich 5, odbył się uroczysty wernisaż wystawy grafiki użytkowej Małgorzaty Rybickiej  "Graffish. Wytwórnia projektów. Plakaty. Logotypy. Książki". Pokazane prace, to przegląd dziesięcioletniego dorobku artystki.  Związana od początku swojej pracy twórczej z Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN, oprócz szaty graficznej książek, plakatów, druków ulotnych, logotypów związanych z działalnością Teatru, pokazuje również plakaty związane z różnymi wydarzeniami kulturalnymi Lublina; Jarmark Jagielloński, Kontestacje Teatralne, Tektura, Wagon 2010. Jest to czwarta już wystawa Małgorzaty Rybickiej w Galerii 31. Niezależna, rozpoznawalna, pełna energii. Do następnego spotkania!
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Lublin w fotografii Mirosława Miducha
piątek, 16 grudzień 2011
image_001.jpgDrugiego grudnia z cyklu imprez pt. ”Ludzie z Pasją”, Filia nr 7 otworzyła kolejną wystawę. Są to prace fotograficzne wieloletniego czytelnika naszej biblioteki Mirosława Miducha, przechowane na slajdach, pokazujące nasze miasto z lat osiemdziesiątych. Taki też tytuł wystawy - „Lublin z lat 80-tych”. Na zdjęciach można odnaleźć miejsca i obiekty, które już nie istnieją, albo które zmieniły diametralnie swój wygląd jak np. Teatr Stary, czy kamienica, którą aktualnie zamieszkuje Janusz Palikot.
Zapraszamy do obejrzenia w godzinach pracy biblioteki do końca roku.
Irena Rajchert
Czytaj całość...
Grafiki Jolanty Babicz
poniedziałek, 12 grudzień 2011
image_001.jpg8 grudnia w Filii Nr 35 odbył się wernisaż grafik Jolanty Babicz. Prezentowane prace to cykl zatytułowany "Towarzysz podróży". Jak wyznaje autorka, inspiracją do ich powstania stały się emocje wyzwolone przez kontakt z przyrodą, będące wynikiem zdarzeń i spotkań. W grafikach z tego cyklu - pośród gąszczu traw, plątaniny gałęzi, w fakturze kory drzew, w pofalowanej linii horyzontu - dostrzec możemy twarze i sylwetki. To wyraz żywo odczuwanej przez Autorkę więzi człowieka z naturą. Wrażliwość estetyczna gości i wskazówki udzielane przez Jolantę Babicz  umożliwiły odkrycie  wielu  tropów pozwalających zinterpretować tytuł i zamysł całego cyklu. Wernisażowi towarzyszyła muzyka zespołu Alesya Jazz Band, który przypomniał jazzowe standardy w nowych, ciekawych aranżacjach.
Czytaj całość...
Droga do wolnej Ukrainy
piątek, 09 grudzień 2011
image_001.jpg
Nie ma w historii Polski bardziej zafałszowanej i przemilczanej sprawy jak ludobójstwo ludności polskiej, dokonane na Wołyniu i Kresach Południowo- Wschodnich przez faszystów z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukrańskiej Armii Powstańczej.

Ks. T. Isakowicz – Zalewski, Gazeta Polska, 30.01.2008 r.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 921 - 930 z 1166


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego