Wystawy
Lublin miasto unii
czwartek, 14 maj 2009
Wystawa Unia - Zdjęcie 001W maju w Filii nr 9 można oglądać  wystawę poświęconą historii Lublina. Wystawa "Lublin miasto unii" w związku z przypadającą w tym roku 440. rocznicą poświęcona jest dziejom unii lubelskiej - można na niej zapoznać się z historią unii polsko-litewskiej i wypowiedziami historyków, poznać Jagieloński Szlak Unii Lubelskiej, przeczytać o obrazie Jana Matejki Unia Lubelska oraz obejrzeć ilustracje aktów unii, miejsc i zabytków z unią związanych. Biblioteka organizuje także konkurs wiedzy "O unii lubelskiej i Lublinie".
Radosława Kwiatkowska

Czytaj całość...
Dawne widoki Lublina
czwartek, 14 maj 2009
Stary Lublin - Zdjęcie 001W maju w Filii nr 9 można oglądać dwie wystawy poświęcone historii Lublina. Wystawa "Dawne widoki Lublina" prezentuje krótkie dzieje miasta od średniowiecza po czasy współczesne i obraz Lublina z początków i połowy XX wieku oraz okresu PRL-u przedstawiony na reprodukcjach starych pocztówek oraz reprodukcjach rycin Leona Wyczółkowskiego (ze zbiorów Gabinetu Rycin Muzeum Lubelskiego).
Radosława Kwiatkowska
Czytaj całość...
Obrazy mistrzów - nowe spojrzenie
czwartek, 14 maj 2009
Obrazy mistrzów - Zdjęcie 001Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy „Obrazy mistrzów – nowe spojrzenie”. Wystawa została przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym z koła filmowo-fotograficznego pod kierunkiem Agnieszki Kotlarskiej,  Marty Lewczuk i  Wojciecha Sosnowskiego przy konsultacji artystycznej Marka Pukasa w ramach realizacji projektu Przyjazna Szkoła (współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego). Ideą, która przyświecała twórcom przy opracowaniu programu nowych zajęć pozalekcyjnych  było umożliwienie grupie uczniów zainteresowanych fotografią rozwijanie swojej pasji, pogłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności z dziedziny fotografii cyfrowej. Obszarem zainteresowań koła stał się pastisz, który wymaga zarówno od jego twórcy, jak i odbiorcy wyobraźni, odwagi i poczucia humoru.
Czytaj całość...
"Jerzy Grotowski - twarze i maski"
czwartek, 07 maj 2009

Twarze i maski - Zdjęcie 0017 maja 2009 r. w Filii nr 26 odbyło się spotkanie inaugurujące wystawę "Jerzy Grotowski - twarze i maski" autorstwa pracownika Filii Aleksandry Bednarek. Na wstępie zebrani wysłuchali prelekcji pana Dariusza Jóźwika "Od teatru przedstawień do sztuki jako wehikułu". Punkt centralny spotkania stanowiła projekcja fragmentów spektakli i filmów dokumentalnych prezentująca Grotowskiego jako nowatorskiego artystę performera, filozofa i człowieka. Całości dopełniła aktorska etiuda teatralna "Eksperyment" w wykonaniu mima Mariusza Grudnia inspirowana twórczością założyciela Teatru Laboratorium. Na zakończenie publiczność została zaproszona do obejrzenia wystawy analizującej kulturowe i teatralne odniesienia twórczości Grotowskiego, a więc: "spotkania"  Teatru Źródeł z kulturą i tradycją orientu, antycznej Grecji i ludowych widowisk obrzędowych. Wystawę można oglądać w Filii 26 do końca sierpnia bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy.
Aleksandra Bednarek

Czytaj całość...
Wernisaż Zdzisława Witwickiego w Galerii 31
środa, 22 kwiecień 2009
Witwicki - Zdjęcie 001
W Galerii 31 z okazji Światowego Dnia Książki  i Praw  Autorskich 23 kwietnia 2009  o godz. 12.00, Filia 30 MBP, ul. Braci Wieniawskich 5 odbędzie się wernisaż ilustracji wybitnego i znanego autora grafiki książkowej  dla dzieci i młodzieży Zdzisława Witwickiego.(ponad 70 książek dla dzieci i młodzieży, kilkuset ilustracji i okładek do czasopism dziecięcych jak Miś, Świerszczyk, Płomyk i Płomyczek. Wieloletni redaktor artystyczno - graficzny w Instytucie Wydawniczym 'Nasza Księgarnia  Nagradzany i wyróżniany wielokrotnie choćby w 1965 roku na Międzynarodowej Wystawie Najpiękniejszej Książki Świata we Frankfurcie n. Menem za ilustrację do książki pt. 'Pajacyk Faramuszka' C. Zucconiego
Wystawa pt. „Zdzisław Witwicki - ilustracje" -potrwa  od 4 kwietnia do 11 maja,  w godzinach otwarcia biblioteki:
poniedziałek, środa, piątek 1200 - 1800
wtorek 1000 - 1600
czwartek 1200 – 1600
(bjj)

Czytaj całość...
Malarstwo Eleonory Sarnowskiej
poniedziałek, 20 kwiecień 2009
Filia 18 – wystawa - Zdjęcie 001Zapraszamy na wystawę malarstwa Eleonory Sarnowskiej
do Fili nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Głębokiej 8 w dniach od 15 kwietnia do 14 maja 2009r.
Czytaj całość...
W poszukiwaniu esencji...
wtorek, 14 kwiecień 2009
Grotowski - Zdjęcie 001Wystawa poświęcona Jerzemu Grotowskiemu sygnalizuje na 12 planszach jego pracę nad materią teatru, aktora nierozerwalnie zespolonego z widzem i sceną, jaką jest życie.
Performer końca wieku określający sztukę jako "wehikuł", a kolejne przebyte etapy swojej wędrówki do szczebli drabiny Jakubowej, po których mogą schodzić aniołowie dążył, aby były najwyższej jakości.
"Teatr ubogi" ze swoistą sobie konstrukcją bogaty w emocję twórcy - odtwórcy - odbiorcy sięga do źródeł - korzeni, by dzięki nim zrozumieć jego istotę.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
In memoriam Józefowi Łobodowskiemu
czwartek, 09 kwiecień 2009
Łobodowski - Zdjęcie 001Filia nr 28 zaprasza do obejrzenia wystawy pt. "In memoriam Józefowi Łobodowskiemu" w setną rocznicę urodzin.Ta barwna postać związana z Lublinem mimo dużego dorobku literackiego jest mało znana w Polsce. Poeta,prozaik, publicysta prowadził barwne i ciekawe życie. To postać nietuzinkowa i warta bliższego poznania.Ten jeden z najoryginalniejszych poetów lubelskiej awangardy był laureatem Nagrody Młodych  Polskiej Akademii Literatury w 1937 r. , autorem dziewiętnastu tomów poezji, licznych przekładów i tłumaczeń,a także redaktorem przedwojennych czasopism kulturalno - literackich.Prezentowana wystawa przybliża sylwetkę poety.Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Serdecznie zapraszamy.
Beata Gryka

Czytaj całość...
Pokolenia
wtorek, 31 marzec 2009
Zdjęcia - Zdjęcie 001W dniach 27 marca do 4 kwietnia 2009 w Galerii 31 MBP prezentowana będzie wystawa fotografii Magdy Borowieckiej. Jest ona uczennicą klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Lublinie, stypendystką Prezydenta Miasta Lublina w latach 2004-2007 w zakresie przedmiotów artystycznych. Prezentuje fascynujący obraz życia swoich najbliższych - tajemnica domu kobiet, przemijanie, bliskość, bez poprawek i retuszu. W tak młodym wieku sposób patrzenia unikalny.
Serdecznie zapraszamy.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 921 - 930 z 1021


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego