Wystawy
Linnea w ogrodzie
piątek, 02 marzec 2012
od 2 marca do 30 kwietnia zapraszamy do obejrzenia wystawy w wymienionych filiach.
image_001.jpg
Powiększ

Zorganizowane grupy zainteresowane warsztatami,  prosimy o kontakt z pracownikiem filii.

Modelki Hartwiga
piątek, 24 luty 2012
Galeria 31 zaprasza na wystawę unikatowych fotografii eleganckich kobiet z lat 30.
image_001.jpg
Powiększ

Dwa stulecia z "Opowieścią wigilijną"
środa, 22 luty 2012
image_001.jpgW lutym mija 200. rocznica urodzin Charlesa Dickensa, jednego z najsłynniejszych pisarzy angielskich w dziejach światowej literatury. Jego życie znalazło odzwierciedlenie w wielu powieściach m. in. "David Copperfield" i "Oliver Twist". Mimo przeciwności losu nigdy nie przestał pisać. Jednym z najsłynniejszych dzieł Dickensa jest "Opowieść wigilijna", którą napisał z zamiarem spłacenia długów.
Wystawa w Filii nr 18 przedstawia biografię pisarza oraz różne wydania "Opowieści wigilijnej"- także na płytach CD i DVD. Zapraszamy do podróży w przeszłość, ukazującą czasy wiktoriańskiej Anglii.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Norge
czwartek, 09 luty 2012
Filia nr 35 zaprasza 16 lutego 2012, godz. 10.00 - wernisaż fotografii Michała Skałby
image_001.jpg
Powiększ

Odeszła Noblistka
piątek, 03 luty 2012
image_001.jpg1 lutego 2012 zmarła Wisława Szymborska, krakowska poetka i eseistka. W jej twórczości przedmiotem zainteresowania był człowiek, jego potęga i słabość, człowiek w świecie przedmiotów, które okazują się trwalsze i lepiej znoszą działanie czasu. Jej warsztat poetycki zawierał ironię, przekorę oraz żartobliwy dystans, u niej człowiek to " prawie nikt", słońce jest gwiazdą prowincjonalną", śmierć - niezgrabna, rzadko zwycięska. Poetka stworzyła nową formułę erotyku - w wielkiej i kruchej miłości przeważała tonacja antyromantyczna. Jeśli pojawiło się u Szymborskiej jakieś słowo, to znaczy, że było ono w tym miejscu absolutnie konieczne i że nie dało się go wykreślić, ani zastąpić żadnym innym. Szymborska drobne ogłoszenie, hasło encyklopedyczne czy recenzję potrafiła przeobrazić w najpiękniejszą lirykę. Każdy jej tomik był niecierpliwie wyczekiwany i stawał się wydarzeniem wielkiej rangi. Była osobą wyczuloną na absurdy tego świata, pełną sprzeczności, pełną pewnej tajemnicy... . Całe życie chciała być określoną osobą, a nie zaś osobistością.
Agnieszka Pawlak- Dziaduch
Czytaj całość...
"Moje wakacje" Janusza Korczaka
czwartek, 26 styczeń 2012
Filia nr 21 zaprasza 30 stycznia 2012, godz. 10.00 na otwarcie wystawy "Miłość"
image_001.jpg
Powiększ

Śladami Wieszcza
czwartek, 26 styczeń 2012
image_001.jpg25 stycznia w Filii nr 24 odbyło się spotkanie z lubelskim dziennikarzem i podróżnikiem Kazimierzem Kasprzakiem. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie   wystawy fotograficznej "Śladami Wieszcza". Kazimierz Kasprzak jest pierwszym mieszkańcem Lubelszczyzny, którego nogi stanęły na wszystkich kontynentach. Podczas swych podróży przebył przez wszystkie strefy klimatyczne i zwiedził ponad 100 krajów świata. Jest członkiem elitarnego międzynarodowego Klubu Siedmiu Kontynentów. Kazimierz Kasprzak nie rozstaje się z aparatem fotograficznym, ponieważ zdjęcia obok podróży są Jego pasją. Swoje fotografie chętnie pokazuje, organizując wystawy w wielu miastach Polski.

Czytaj całość...
Grzegorz z Sanoka
czwartek, 26 styczeń 2012
image_001.jpgW Filii nr 29 od 1 lutego można obejrzeć wystawę poświęconą Grzegorzowi z Sanoka. Grzegorz - poeta, duchowny, wychowawca synów Władysława Jagiełły i Jana Tarnowskiego, dobry gospodarz, mecenas i fundator. Uważany za prekursora humanizmu w Polsce. W Dunajowie, w którym  założył swoją siedzibę stworzył dwór humanistyczny, na którym gościły światłe umysły epoki na czele z Kalimachem. Spotkania i dysputy dunajowskie przypominały słynne „obiady czwartkowe” z czasów Stanisława Augusta.
Grzegorz, wg. Jana Długosza „mąż bardzo zaprzyjaźniony z Muzami i godzien pamięci tak z powodu pełnej polotu prozy, poezji jak i wymowy”, bohater powieści J.I. Kraszewskiego „Strzemieńczyk: Czasy Władysława Warneńczyka”, postać mało znana, ale o wielkich zasługach.
Czytaj całość...
Śladami Wieszcza
wtorek, 17 styczeń 2012
Filia nr 24 zaprasza  25 stycznia 2012, godz. 10.00 na otwarcie wystawy fotografii
image_001.jpg
Powiększ

Polska gwiazda w Hollywood - Pola Negri
środa, 11 styczeń 2012
image_001.jpgW styczniu mija 115. rocznica urodzin Poli Negri - jedynej polskiej aktorki, która na trwałe zapisała się w historii światowego kina.
Barbara Apolonia Chałupiec przyszła na świat w Lipnie. Jej ojciec był Słowakiem z domieszką krwi romskiej. Pola odziedziczyła po nim egzotyczną urodę, która w połączeniu z talentem do gry mimicznej stała się podstawą jej sukcesów.
Negri zadebiutowała w 1914 roku w "Niewolnicy zmysłów" i wystąpiła jeszcze w kilku filmach polskich, by ostatecznie skorzystać z zaproszenia do Berlina. W wieku 25 lat wyruszyła na podbój Ameryki. Szczyt jej kariery przypadł na lata 20. ubiegłego stulecia. Styl życia artystki stał się dla wielu kobiet wzorem do naśladowania.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 911 - 920 z 1160


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego