Wystawy
Przygoda na Dzikim Zachodzie. 100. rocznica śmierci Karola Maya
środa, 25 kwiecień 2012
image_001.jpgW kwietniu mija 100. rocznica śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy powieści o Dzikim Zachodzie – Karola Maya. Twórca Winnetou był barwną i niekonwencjonalną postacią. Do 5 roku życia pozostawał niewidomy, czym niektórzy badacze tłumaczą jego pomysłowość. Miejsca, które opisywał odwiedził dopiero w 1908 roku, już po publikacji swoich dzieł. Popadał w konflikty z prawem, na skutek których kilka razy trafił do więzienia (głównie za drobne kradzieże). Właśnie w więzieniu odkrył swój talent pisarski. Sukces jego powieści polegał na tym, że fikcyjne wydarzenia zostały bardzo sugestywnie osadzone w geograficznych, obyczajowych i kulturowych realiach. Z postacią Old Shatterhanda pisarz niemal całkowicie się utożsamił. Ważną cechą treści książek Karola Maya jest humanitaryzm i poparcie uciskanych narodów - przede wszystkim Indian.
Czytaj całość...
Józef Ignacy Kraszewski
wtorek, 17 kwiecień 2012
Od 17 kwietnia do 17 maja 2012r. - Filia nr 7, ul. Kunickiego 35 zaprasza na wystawę
image_001.jpg
Powiększ

"Miłość" z cyklu "Moje wakacje"
wtorek, 17 kwiecień 2012
Filia nr 12 zaprasza na wystawę o Januszu Korczaku
image_001.jpg
Powiększ

Salut Romania
piątek, 13 kwiecień 2012
image_010.jpgZespół Filii 26 zaprasza wszystkich zainteresowanych do oglądania wystawy fotograficznej "Salut Romania". Wyeksponowane zdjęcia autorstwa Aleksandry Bednarek i Anny Orzełowskiej powstały w trakcie wycieczki bibliotekarzy do Rumunii w maju ubiegłego roku. Fotografie ukazują najpiękniejsze naszym zdaniem miejsca w rejonie Siedmiogrodu i Wołoszczyzny: tajemniczą Sighisoarę, elegancki Sibiu, bajkową Trasę Transfogalską, zamki legendarnego Vlada Draculi, warowne wioski saskie, monastyry i kościoły.
 Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
NORGE
wtorek, 10 kwiecień 2012
image_001.jpgAktualizacja 10 kwietnia 2012

Michał Skałba ma 24 lata i jest  studentem Architektury Krajobrazu Otwartego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Przygodę z fotografią, która przerodziła się w życiową pasję, rozpoczął w 2006 r. Oprócz tego do jego zainteresowań należą turystyka, sport, muzyka, przyroda oraz szeroko pojęty krajobraz.
Na początku 2008 r. przyjęty do Okręgu Roztoczańsko - Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Brał udział w ponad 25 wystawach zbiorowych, jego prace były prezentowane również na trzech indywidualnych ekspozycjach na terenie kraju. W swoim dorobku ma także kilka publikacji, oraz nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach fotograficznych.
Czytaj całość...
Zaginiony Świat
wtorek, 03 kwiecień 2012
image_001.jpgWystawa "Zaginiony świat", którą można oglądać w Filii Nr 35  od 20 marca do 4 kwietnia, cieszy się ogromnym powodzeniem. W ciągu dwóch tygodni poza licznymi czytelnikami biblioteki, zwiedziło wystawę i wysłuchało prelekcji znawców i pasjonatów prehistorii ponad 500 uczniów i przedszkolaków w 17 zorganizowanych grupach.
Wiesława Sołtys
Czytaj całość...
Jarek Kamiński - Żyrafy
wtorek, 03 kwiecień 2012
image_001.jpg30 marca 2012 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się uroczysty wernisaż wystawy malarstwa Jarka Kamińskiego pod znamiennym tytułem Żyrafy. W naszej  Galerii prace Jarka Kamińskiego zostały zaprezentowane po raz trzeci, a w porządku chronologicznym jest to szesnasta indywidualna wystawa artysty. Jarek Kamiński, mieszkaniec Ośrodka Opieki Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie, tworzy w pracowni plastycznej pod kierunkiem opiekuna Janusza Padzińskiego, a swoim widzeniem świata przez pryzmat fantastycznych postaci zbliżonych do żyraf od lat zadziwia i zachwyca.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Iwonicka Golgota Narodu Polskiego
wtorek, 03 kwiecień 2012
image_001.jpgDużym zainteresowaniem cieszy się prezentowana w Filii Nr 35 wystawa zdjęć Beaty Wijatkowskiej z wybranymi przez autorkę komentarzami poetyckimi w pięknej aranżacji graficznej Urszuli Kozak. W tygodniu poprzedzającym Triduum Paschalne wystawa stała się tematem do rozważań religijnych i patriotycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 51.
Czytaj całość...
Żyrafy Jarka Kamińskiego
środa, 21 marzec 2012
Filia nr 30 zaprasza 30 marca 2012 o godz. 12.00 na otwarcie wystawy
image_001.jpg
Powiększ

Zaginiony Świat
poniedziałek, 19 marzec 2012
image_001.jpgOd 19 marca Filia nr 35 zaprasza do zwiedzenia wystawy "Zaginiony świat", której celem jest przybliżenie prehistorycznego życia na Ziemi. Na uroczystym wernisażu  usłyszeliśmy trzy piosenki w wykonaniu Mateusza Tureckiego, ucznia IV klasy Szkoły Podstawowej nr 29 w Lublinie
i Niepublicznej Szkoły Muzyki Rozrywkowej - klasa wokalu p. Anety Dąbskiej. Następnie właściciel zbiorów skamielin Pan Janusz Sokół oprowadził zgromadzonych słuchaczy po wystawie.
Wędrówkę w „Zaginionym Świecie” rozpoczęliśmy od prekambru, gdzie mogliśmy zobaczyć skamieliny stromatolitów mające prawie 2,4 mld lat. Przechodząc do ery paleozoicznej w kambrze na uwagę zasłużyły trylobity, jedne z pierwszych złożonych form zwierzęcych. W „wielkiej kambryjskiej eksplozji” życia, trylobity stanowiły 65% wszystkich zwierząt. W ordowiku pojawiły się nowe formy np. łodziki – dalecy praprzodkowie dzisiejszych kałamarnic czy ośmiornic.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 901 - 910 z 1166


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego