Wystawy
Zbigniew Szczepanek
piątek, 22 lipiec 2011
image_001.jpgFilia nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza mieszkańców „Koziego grodu” do obejrzenia wystawy prezentującej  reprodukcje prac malarskich Zbigniewa Szczepanka.
Od wielu lat najważniejszą pasją Szczepanka jest malarstwo, tworzy głównie w technice akwareli, w której osiągnął prawdziwe mistrzostwo i pozycję jednego z czołowych twórców polskich. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Podróże malarza po całym kraju, połączone z odwiedzaniem kolejnych zabytkowych budowli, zaowocowały fascynującym zbiorem malowanych z natury „portretów zamków”. W ten sposób powstały albumy malarskie:  „Zamki Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza”. "Zamki Pomorza, Warmii i Mazur” oraz „Zamki Śląska”.
Czytaj całość...
Lublin w obrazach Tadeusza Łuszczaka
poniedziałek, 18 lipiec 2011
image_001.jpgW Galerii Filii 5 odbył się wernisaż obrazów lubelskiego artysty - malarza Tadeusza Łuszczaka.
Ekspozycja dziewięciu dzieł sztuki przedstawiona na wystawie dotyczyła tylko tematyki Lublina. Fragment artystycznego dorobku Tadeusza Łuszczaka znanego już w kraju i za granicą wzbudził ogromne zainteresowanie tym bardziej, że wiele z nich zostało już wielokrotnie nagrodzonych np. Staw z kaczkami w Botaniku czy Widok na Stare Miasto. Dowodem uznania zarówno członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych jak i osób zwiedzających wystawę była przemiła i bardzo ciepła atmosfera wernisażu, który zaszczyciła prezes TPSP Pani Urszula Uklejewska oraz szacowni goście.
Anna Woroniak, Anna Smolińska
Czytaj całość...
Wystawa malarstwa Tadeusza Łuszczaka
wtorek, 28 czerwiec 2011
14 lipca 2011 zapraszamy do Filii nr 5, o godz. 12.00 na wernisaż Tadeusza Łuszczaka
image_001.jpg
Powiększ

Bojarczuk z wizytą w Lublinie
środa, 15 czerwiec 2011
image_001.jpgDzięki współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie i krasnostawskiej Grupy Literackiej A4, po południu w czwartek 9 czerwca, w Filii MBP Nr 21 na Rynku 11 w Lublinie, odbył się wernisaż wystawy „Krasnystaw Stanisława Bojarczuka. Genius loci kresowego partykularza”.
Jak mówi Mariusz Kargul z Grupy Literackiej A4, współtwórca wystawy, składa się ona z kilkudziesięciu fotografii próbujących oddać „ducha epoki”, w jakiej przyszło żyć i pisać sonety Stanisławowi Bojarczukowi (1869-1956), określanemu mianem „chłopskiego Petrarki”. Komentarze do poszczególnych plansz mają za zadanie przybliżyć atmosferę tamtych lat, usiłując wczuć się niejako w oryginalny światopogląd poety.
Czy „autor tysiąca sonetów” akurat w ten sposób postrzegał swoje miasto, trudno dociec. Jedno wszak nie ulega wątpliwości – zrósł się z Krasnymstawem, jak grzyb z glonem, tworząc niepowtarzalną symbiozę krajobrazu i artystycznej wrażliwości.
Czytaj całość...
Mistrzowie Ilustracji
wtorek, 14 czerwiec 2011
Zapraszamy do obejrzenia prac ośmiu wybitnych grafików polskich.
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Mistrzowie Ilustracji
wtorek, 14 czerwiec 2011
image_001.jpgFilia nr 17 zaprasza  mieszkańców Lublina do oglądania wystawy „Mistrzowie ilustracji”  udostępnionej nam przez wydawnictwo Dwie  Siostry. Wystawa prezentuje  twórczość  Bohdana Butenko znanego rysownika, scenarzysty,  a przede wszystkim ilustratora i grafika. Jest On absolwentem Warszawskiej ASP, obronił dyplom w pracowni Jana Marcina Szancera. Od 1990 roku piastuje stanowisko  prezesa Fundacji Świat Dziecka. Debiutował w 1957 r. rysując Gapiszona na potrzeby serialu  telewizyjnego. Pan Bohdan Butenko już jako młody chłopiec uwielbiał rysować niekończące się historyjki w  swoich zeszytach do polskiego, matematyki. Z tego faktu zadowoleni byli koledzy, nauczyciele trochę mniej. Jego rysunki zachwycają nas od ponad pięćdziesięciu lat. Bo kto z nas nie zna Kwapiszona, pana  Maluśkiewicza, Gapiszona czy Gucia i Cezara?  Ten znamienity rysownik prace swoje podpisuje „Butenko pinxit”(łac. pinxit znaczy namalował). Chyba nikt dokładnie nie zliczył, iloma pracami może się  pochwalić i to pozwala nazwać  pana Butenko „Mistrzem Polskiej Ilustracji”.
Maria Włosek
Czytaj całość...
Pamięci Marii Skłodowskiej-Curie
wtorek, 07 czerwiec 2011
image_001.jpg"Pamięci Marii Skłodowskiej-Curie" to tytuł wystawy, której otwarcie nastąpiło w Wigilię Nocy Kultury 3 czerwca 2011 w Filii nr 24.
Zaprezentowane ilustracje przybliżyły oglądającym je osobom postać słynnej uczonej i pozwoliły choć w części poznać jej niezwykle interesujące życie. Największym dokonaniem naukowym bohaterki wystawy były badania nad promieniotwórczością oraz odkrycie pierwiastka promieniotwórczego - radu, za co została uhonorowana Nagrodami Nobla w dziedzinach fizyki i chemii. Fakt ten dokumentują dwie ilustracje, które znajdują się na prezentowanej ekspozycji.
Wśród obecnych osób na otwarciu wystawy dużym zainteresowaniem cieszyły się ryciny prezentujące życie prywatne noblistki, przedstawiające rodziny Skłodowskich i Curie. Z zaciekawieniem przyglądano się ilustracji, na której znajduje się Maria ze swym bliskim przyjacielem prof. Paulem Langevinem.
Czytaj całość...
Wernisaż Salonu Ilustratorów
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpg23 maja 2011 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie został uroczyście otwarty kolejny Salon Ilustratorów - wystawa towarzysząca corocznym Poznańskim Spotkaniom Targowym Książka dla Dzieci i Młodzieży.
Poznańskie Spotkania Targowe, organizowane przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Centrum Kultury ZAMEK to ważne wydarzenie kulturalne, zyskujące od 2002 roku coraz szersze grono zwolenników z całej Polski, a także z zagranicy. W swoim programie proponują spotkania merytoryczne, panele dyskusyjne, warsztaty i imprezy dla dzieci i młodzieży, spotkania z autorami, wystawy ilustracji i grafiki książkowej - „Salon Ilustratorów”, „Mistrzowie Ilustracji”, „Nagrody IBBY”. Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji     i grafiki książkowej, a także umożliwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców.
Czytaj całość...
Henryk Sienkiewicz - "Ku pokrzepieniu serc"
piątek, 27 maj 2011
image_001.jpgW bieżącym roku obchodzimy 165. rocznicę urodzin oraz 95. rocznicę śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy XX wieku - Henryka Sienkiewicza.
Sławę przyniosły mu wielkie powieści historyczne zawarte w cyklu nazwanym "Trylogią". Międzynarodowy sukces zyskała powieść "Quo Vadis", za którą przyznano pisarzowi Nagrodę Nobla. Sienkiewicz łączył elementy romantycznej powieści historycznej oraz literatury staropolskiej. Był również autorem wielu nowel, w których poruszał problemy społeczno-obyczajowe zgodnie z ideą pozytywizmu. Na prezentowanej wystawie młodsi czytelnicy mogę przypomnieć sobie również powieść przygodową "W pustyni i w puszczy".
Wystawa będzie eksponowana do wakacji. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.
Barbara Gwóźdź

Czytaj całość...
Przedszkolaki w roli książkowych moli
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgOd 16 maja w Filii nr 21 można oglądać wystawę artystycznych fotografii wykonanych przez pana Andrzeja Rożka, właściciela Studia Fotograficznego „Foto – Rożek” w Lublinie. Zdjęcia przedstawiają naszych małych czytelników z Przedszkola nr 26. Podczas zajęć bibliotecznych  w Tygodniu Bibliotek dzieciaki poznały rolę fotografii w książce i jej wpływ na nasze wspomnienia. Poziom zaangażowania dzieci w tematykę lekcji i emocje udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej można oglądać w bibliotece do 1 czerwca 2011 r. Serdecznie zachęcamy.
Marta PiaseckaCzytaj całość...
<< Start < Poprzednia 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1011 - 1020 z 1225

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego