Wystawy
W biegu życia...
poniedziałek, 26 maj 2008
Herbert – Filia 26 - Zdjęcie 001Zbigniew Herbert - poeta i eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikłanej w historię XX wieku. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.Herbert lubił rysować i rysunek uważał za element dopełniający proces jego obserwacji. Spora ilość wykonanych przez poetę szkiców to rodzaj notatek i zapisów wrażeń z podróży, między innymi po Grecji, Włoszech czy Francji. Widać w nich zauroczenie krajobrazem, architekturą, antykiem.
Czytaj całość...
Na obcą przemoc skazani na los tułaczy i niewolę
wtorek, 20 maj 2008
Filia 19 – Na obcą przemoc .... - Zdjęcie 001Filia nr 19 MBP, przy ul. Kunickiego 89 zaprasza na wystawę, która w połowie kwietnia była prezentowana  w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Krochmalnej. Ekspozycja przygotowana i opracowana przez Annę Woroniak przedstawia mało znane dokumenty odnalezione w lubelskich archiwach i zbiorach specjalnych, dotyczące obozów przejściowych działających w latach 1940-1944 w Lublinie. W obozach tych więźniowie oczekiwali na wywózkę do Rzeszy Niemieckiej na przymusowe roboty.
Ekspozycję będzie można oglądać do 4 czerwca.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Ćwiczenia z gramatyki wizualnej
wtorek, 29 kwiecień 2008
Studenci Bagińskiego - Zdjęcie 001Galeria 31 przy ul. Braci Wieniawskich 5 zaprasza na "Ćwiczenia z gramatyki wizualnej". Wystawa prezentuje prace studentów Pracowni Struktur Wizualnych. Ponad dwudziestu autorów oryginalnych obiektów artystycznych pracowało pod kierunkiem Wykładowców Wydziału Artystycznego UMCS: dr Krystyny Bagińskiej, dr Dobrosława Bagińskiego i dr Jarosława Janowskiego.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Na obcą przemoc skazani...
poniedziałek, 21 kwiecień 2008
Pamięć przeszłości - Zdjęcie 001"Na obcą przemoc skazani na los tułaczy i niewolę" - zapomniani więźniowie obozów przejściowych z ul. Krochmalnej 31 i 6 w Lublinie. To o nich jest wystawa pod tym tytułem, której otwarcie nastąpiło 21 kwietnia 2008 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Krochmalnej 29 w Lublinie.
Czytaj całość...
Zbigniew Herbert w Lublinie
wtorek, 15 kwiecień 2008
Apostoł w Podróży Służbowej - Zdjęcie 001W tym roku przypada 10 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Poety, który w okresie istnienia żelaznej kurtyny miał bezpośredni kontakt z Europą. Przebywając na Zachodzie starał się być „apostołem w podróży służbowej". Swymi esejami i wierszami przybliżał niedostępny Polakom świat tradycji i kultury śródziemnomorskiej. Jego postawa nadal uczy  jak być patriotą w europejskiej rodzinie bez kompleksów nabytych w czasie rozbiorów i okupacji sowieckiej. Jednym ze sposobów w jaki Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie pragnie uczcić rocznicę śmierci znanego poety jest  wystawa plenerowa " Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta”, która uroczyście została otwarta 14 kwietnia 2008 roku na Placu Litewskim.
Czytaj całość...
Akrylowe kwiaty
wtorek, 15 kwiecień 2008
Kwiaty - Zdjęcie 001 Filia Nr 8 MBP zaprasza na wystawę obrazów Marii Katarzyny Poynton, która od lat jest czytelniczką naszej placówki. Filia zaprosiła panią Poynton aby zaprezentowała nam część swojego dorobku artystycznego. Wystawa  poświęcona jest tematycznie kwiatom, którymi artystka posłużyła się ,aby z maestrią wydobyć ich piękno i bogactwo kolorystyczne. Obrazy wykonane są techniką akrylową i powstały w ciągu ostatnich czterech lat. Oprócz kwiatów malarka wykonuje także portrety, pejzaże i martwą naturę.
Obrazy można oglądać do końca maja. Serdecznie zapraszamy.
Ewa Sendejewicz

Czytaj całość...
Likwidacja ochronki
czwartek, 20 marzec 2008
Getto - Zdjęcie 001W obecnej siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury na Starym Mieście mieszczącego się przy ulicy Grodzkiej 11 od połowy XIX wieku znajdował się sierociniec dla bezdomnych dzieci tak zwana „ochronka”. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” posiada dokumenty, z których wiadomo, że w czasie wojny rodziny żydowskie oddawały swoje dzieci do „ochronki” wierząc, że w niej będą bezpieczne. W czasie akcji likwidacyjnej getta żydowskiego wiosną 1942 roku wszystkie dzieci wywieziono na peryferie Lublina, w pobliże ulicy Łęczyńskiej, rozstrzelano i pogrzebano. Miejsce egzekucji do dziś nie jest upamiętnione.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 101 102 103 104 105 106 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1001 - 1010 z 1053


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego