Działalność Filii
Święto Niepodległości - krótka lekcja historii
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpgZ okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Filii nr 37 odbył się cykl zajęć patriotycznych. Dzieci z pobliskich przedszkoli miały okazję zapoznać się z historią odzyskania przez Polskę niepodległości, a także z naszymi narodowymi symbolami. Wspólnie z przedszkolakami ustaliliśmy, w jaki sposób możemy okazywać, że jesteśmy patriotami i kochamy naszą ojczyznę. Mieliśmy również zaszczyt gościć pana Grzegorza Sztala z Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”.
Czytaj całość...
Sto lat Niepodległa
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci z Przedszkola Sióstr Urszulanek odwiedziły Filię 34 z przedstawieniem „Sto lat Niepodległa”. Na tę uroczystość zaproszeni zostali uczniowie dwóch klas Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie. Przedszkolaki rozpoczęły spotkanie uroczyście odtańczonym polonezem. Występ obfitował w wiele pięknych piosenek i wierszy, które opowiedziały o Polsce od morza do Tatr. Bogata choreografia, piękne stroje przedszkolaków, biało-czerwone wstążki we włosach i rekwizyty wprowadziły wszystkich w uroczysty nastrój.
Czytaj całość...
Legiony to...
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości Filia 34 zaprosiła panią Annę Kowalczyk, nauczyciela historii i bibliotekarza ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Lublinie na prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną „Legiony to..”. Odbiorcami była młodzież  z trzech klas Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie. Pani Anna przedstawiła uczniom krótką historię polskich powstań narodowych.
Czytaj całość...
O odzyskaniu niepodległości w Filii 11 MBP
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
W listopadzie Filia 11 MBP zorganizowała cykl wyjątkowo ważnych zajęć dla dzieci z przedszkoli nr 50 i 54 w Lublinie. Mówiliśmy o niepodległości, o tym, kim jesteśmy i o tym, że powinniśmy doceniać fakt, że możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju, używać ojczystego języka i chodzić do polskiej szkoły. Maluchy dowiedziały się również kim był Józef Piłsudski oraz jakie mamy symbole narodowe. Dzieci słuchały legend o początkach państwa polskiego oraz robiły kotyliony w biało-czerwonych barwach.
Czytaj całość...
Dla Niepodległej
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgPodniosła uroczystość, która miała miejsce 13 listopada w Filii nr 24 odbyła się z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności. 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie przybliżyli nam rys historyczny tego wyjątkowego dla naszego narodu święta. Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie.
Czytaj całość...
Polska - nasza Ojczyzna
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg
Na początku listopada w Filia nr 17 zorganizowała poranek z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci z Przedszkola nr 42 pod okiem pani Anny Wnuk-Przegalińskiej zaprezentowały zaproszonym gościom montaż słowno-muzyczny "Polska - nasza Ojczyzna".
Pełny powagi i dostojeństwa występ przedszkolaków nagrodzony został gromkimi oklaskami, pozowaniem do wspólnych zdjęć i wręczeniem pamiątkowych dyplomów.
tekst i foto: Maria Włosek
Czytaj całość...
Jim Morrison a mit bohatera romantycznego w muzyce rockowej
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg
Podczas ostatniego spotkania w cyklu Tajemnice Jednego Dzieła odwołując się do tekstu Riders on the storm i postaci kontrowersyjnego wokalisty The Doors Jima Morrisona próbowaliśmy określić czym jest i w jaki sposób przejawia się specyficzny romantyzm w muzyce rockowej. Dyskutując, wspólnie zgodziliśmy się, że najbardziej istotne cechy łączące bohaterów literatury romantycznej i muzyków rockowych to nonkonformizm, bunt, niezgoda na zastany świat i poszukiwania wewnętrzne. Wszystkie te postawy były oczywiście różnie realizowane przez twórców okresu Romantyzmu i artystów rocka. Niepisanym prawem, niemalże regułą postępowania poetów romantycznych i poetów rocka było stwierdzenie: żyć tak jak się pisze, uczynić z życia literaturę. Idealnym tego przykładem wydaje się być mit, poezja, muzyka i styl życia frontmana The Doors Jima Morrisona.
Maciek Krawczyk
Czytaj całość...
Jesienny Koncert
wtorek, 13 listopad 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


Wieczornica patriotyczna
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg
Dzieci z Przedszkola nr 49 przywitały 8 listopada przybyłych gości wierszem, tańcem i piosenką. Niezwykle radosny nastrój udzielił się uczestnikom uroczystej wieczornicy podczas wspólnego śpiewania utworów takich jak: "Wojenko, wojenko" czy "Przybyli ułani pod okienko". Przedstawienie było ciekawą lekcją historii, która dostarczyła zebranym wielu wzruszeń. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Serdecznie dziękujemy przedszkolakom za zaangażowanie w przygotowaniu tak wspaniałej uroczystości.
Czytaj całość...
W drodze do Niepodległej
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg
W dniach 6, 7, 8 listopada 2018 r. w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Filii nr 3 MBP odbył się cykl zajęć dla dzieci z przedszkoli nr 34 i 40 pt. "W drodze do  Niepodległej" i "Symbole państwa polskiego". Tożsamość narodowa to ważny element wychowania młodego pokolenia i ważne jest to, co dzieci otrzymają od nas dorosłych. Całe pokolenia Polaków walczyły o wolność, a wolność to także odpowiedzialność za przyszłe pokolenia.     
Jolanta Niedzińska,
zdjęcia Małgorzata Bejm


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 91 - 100 z 4333


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego