Działalność Filii
Bajnuta
piątek, 01 grudzień 2017

image_002.jpg

Biblioteczne Bajanie
piątek, 01 grudzień 2017
image_001.jpgW listopadzie w Filii nr 38 MBP spotkaliśmy się dwukrotnie na zajęciach z cyklu Biblioteczne Bajanie.
15 listopada czytaliśmy baśń H. Ch. Andersena „Mała Syrenka”. Przenieśliśmy się do wodnej krainy, pełnej fantastycznych istot i kolorowych ryb. Wszyscy uczestnicy spotkania - zarówno dzieci jak i rodzice, po wysłuchaniu opowieści razem zabrali się do tworzenia pracy plastycznej: morskiego podwodnego krajobrazu. Inspiracją były dla nas piękne ilustracje książkowe ze zbiorów baśni, oraz bogate w szczegóły albumy o oceanach i morzach. Zajęcia były doskonałą okazją do spędzenia wspólnie czasu oraz potrenowania swoich umiejętności plastycznych. 29 listopada podczas Bajania, czytaliśmy o przygodach „Panny Kreseczki” Wandy Chotomskiej. Kiedy za oknem padał pierwszy śnieg, na naszych białych kartkach powstawały kolorowe rysunki przedstawiające wesołą bohaterkę, barwne płoty i inne postacie pojawiające się w książce.
Czytaj całość...
Szeptanki
piątek, 01 grudzień 2017
image_001.jpg28 listopada na Szeptankach gościliśmy członków Fundacji Rozwiń Skrzydła. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Rodzina - Fundament Lublina”, a jego tematyka oscylowała wokół zagadnień związanych z wychowywaniem dzieci, wspólnym życiem i trudnościami jakie stawia przed nami codzienność. Padło pytanie czy istnieje idealne dziecko, rodzic czy idealna rodzina. Spotkanie było prowadzone dwutorowo. Na początku rodzice oddali swoje maluchy pod opiekę animatorów, którzy zaprosili ich do wspólnej, twórczej zabawy.
Czytaj całość...
Dzień Kredki
czwartek, 30 listopad 2017
image_001.jpg29 listopada w Filii nr 38 obchodziliśmy Dzień Kredki. Z tej okazji odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 25 oraz uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 14. Pierwsza grupa wysłuchała fragmentów książki „Dwanaście miesięcy” Marcina Brykczyńskiego oraz zapoznała się z książkami obrazkowymi o kolorach. Następnie, przy dźwiękach piosenki „Kolorowe kredki” dzieci pokolorowały obrazki przedstawiające warzywa oraz zwierzęta. Podczas swojej pierwszej wizyty przedszkolaki zapoznały się także z funkcjonowaniem biblioteki i zasadami wypożyczania książek.


Czytaj całość...
Haftowane życzenia
czwartek, 30 listopad 2017

image_001.jpg
"Piękno nad Lublinem..."
czwartek, 30 listopad 2017
image_001.jpg"Piękno nad Lublinem...bezbronne, smutne, konieczne. Jak Ty."
ks. Jerzy Szymik

Ostatnią wycieczkę w tym roku z okazji 700-lecia Lublina Filia nr 6 zorganizowała na Górkę Świętoduską i do Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Lublinie. W tym miejscu wybudowano budynki klasztorne i klasztor dla Karmelitów Bosych. We wnętrzu świątyni znajdują się liczne barokowe dzieła sztuki m.in. obraz Matki Boskiej Szkaplerznej,  rzeźba "Ukrzyżowanie", a także Ołtarz Główny z wizerunkiem św. Józefa z Dzieciątkiem.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Pluszowego Misia
czwartek, 30 listopad 2017
image_001.jpgAktualizacja 4 grudnia 2017
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz bardziej nowoczesnych i atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Czytaj całość...
Herbert - więzień historii
środa, 29 listopad 2017
image_001.jpgJuż po raz czwarty nasza Filia miała przyjemność gościć Pana Lecha Giemzę w ramach cyklu spotkań organizowanych przez Filię 11 MBP „Poznaj swojego sąsiada”. Pan Lech Giemza jest profesorem Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przybliżył on klasom gimnazjalnym postać Herberta i jego poezji. Jak sam mówi, Herbert jest „poetą historii” nie dlatego, że pojawiają się u niego wydarzenie historyczne, ale dlatego, że historia jest dla niego punktem odniesienia dla opisu rzeczywistości.
Czytaj całość...
Warsztaty plastyczne
wtorek, 28 listopad 2017
image_001.jpg28 listopada w Filii nr 12 odbyły się warsztaty plastyczne, które poprowadziła pani Magda Nieoczym z Fundacji M-Art. Podczas trzygodzinnego spotkania uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej nr 16 wykonali kartki świąteczne z motywem choinki lub bombki. Wzory wyklejali błyszczącymi cekinami o różnych kształtach i kolorach. Następnie uczestnicy dostały dwukolorowe filcowe serduszka do zszycia, co spotkało się z wielkim entuzjazmem.
Czytaj całość...
Tajemnice Słowian - Dziady
wtorek, 28 listopad 2017
image_001.jpg„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”
A. Mickiewicz

Słowiańskie święto przodków było przedmiotem cyklu zajęć przeprowadzonych w Filii nr 21. Obrzęd ten spopularyzował w literaturze Adam Mickiewicz, ale o prawdziwej idei Dziadów mało kto dziś pamięta. Odludne miejsca, cmentarne kaplice, leśne polany, nocna pora i nastrój cudowności, niesamowitości stanowiły o randze tego święta. Palono wielkie ogniska, ugaszczano dusze z zaświatów, podążano za przewodnictwem Guślarza, dziękowano przodkom, granica między światem żywych i światem zmarłych w ten wyjątkowy jesienny czas stawała się niezwykle płynna.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 90 z 3763


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego