Działalność Filii
Wykłady z filozofii dla młodzieży
środa, 06 grudzień 2017
image_001.jpgOd października w Filii nr 38, raz w miesiącu, odbywają się wykłady z filozofii adresowane do młodzieży szkolnej. Na wykładzie podejmowane są najważniejsze idee charakterystyczne dla filozofii starożytności i średniowiecza, a także starożytna koncepcja życia szczęśliwego, o której mówił Arystoteles, epikurejczycy i stoicy.
Czytaj całość...
Czupiradełko
wtorek, 05 grudzień 2017
image_001.jpgZaprzyjaźnione z Filią nr 34 seniorki ze Stowarzyszenia TERRAZ SENIORAS odwiedziły bibliotekę ze specjalnie przygotowanym dla dzieci autorskim spektaklem „Czupiradełko. Czyli teatrzyk z niczego”. Tytułowy bohater – Czupiradełko zachwycony opowieścią o powszechnie lubianym Szewczyku Dratewce postanowił go odnaleźć. Miejscem do którego udało się Czupiradełko nie mogło być innym miastem jak Lublin, gdzie każdy każdego lubi. A wiadomo, że Szewczyk Dratewka nie tylko był powszechnie lubiany ale i lubił tych, których spotykał. Z uwagi na to, że droga była dość długa Czupiradełko wyruszył balonem. Pierwszą osobą jaką spotkał na swojej drodze w naszym mieście był lubelski Koziołek, który stał się jego przewodnikiem. Któż bowiem lepiej zna miasto od niego. Koziołek opowiadał o swojej herbowej historii, o pożarze, który dotknął miasto a strudzeni udali się do mieszczki Jadwigi na posiłek.
Czytaj całość...
Legendy lubelskie
wtorek, 05 grudzień 2017
image_001.jpgW ramach obchodów 700-lecia Miasta Lublin w Filii nr 34 przez cały rok organizowane były lekcje dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych poświęcone naszemu miastu i legendom z nim związanych. Na spotkanie zamykające całoroczny cykl zajęć przybyły dzieci z przedszkola Król Maciuś I. Rozmawialiśmy skąd pochodzi nazwa naszego miasta, kto niechcący podpalił Lublin czy gdzie mieszka blaszany kogucik.
Czytaj całość...
Warsztaty kodowania
wtorek, 05 grudzień 2017
image_001.jpgJak za pomocą kodu wybudować dom w Minecrafcie? W jaki sposób doprowadzić zwierzęta na pastwisko albo pokonać zombie? Co to jest funkcja, argument i pętla programistyczna? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie Klasy IV B Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie.
Czytaj całość...
Czwartkowe bajanie
poniedziałek, 04 grudzień 2017
bajanie.jpgCzwartkowe poranki z najpiękniejszymi i najpopularniejszymi książkami literatury dziecięcej to stała forma współpracy Filii nr 17 z nauczycielami z Przedszkola nr 42. 
W listopadzie młodsze grupy przedszkolaków z uwagą słuchały krótkich i pogodnych bajeczek. Wiele przyjemności sprawiło dzieciom oglądanie kolorowych ilustracji, była też okazja by porozmawiać o przesłaniu płynącym z wesołych przygód bajkowych bohaterów. Grupie „zerowej” czytano książki Ines Krawczyk, na podstawie których omówiono niektóre związki frazeologiczne towarzyszące nam na co dzień. Dzięki barwnym ilustracjom dzieciom łatwiej było je zrozumieć.
tekst: Maria Włosek
Czytaj całość...
Prezent dla Lublina - gala finałowa
poniedziałek, 04 grudzień 2017
baner.jpgPrezent dla Lublina to inicjatywa, w ramach której mieszkańcy miasta mogli zgłaszać swoje oddolne działania – prezenty w ramach obchodów jubileuszu 700-lecia miasta. Podczas galowego koncertu w Centrum Kultury, podsumowano działania uczestników projektu. Nasze koleżanki: Natalia Kraszkiewicz, Olga Wójtowicz,  Agnieszka Adamczuk, Izabela Czop i Monika Schmeichel-Zarzeczna zostały uhonorowane wyróżnieniami dla osób zaangażowanych w "Prezent dla Lublina". Uroczystości towarzyszył koncert zespołu Baszta Lubelska oraz zabawy i gry improwizacji teatralnej.
Czytaj całość...
Krajobrazy Polski
poniedziałek, 04 grudzień 2017
image_001.jpg1 grudnia w Przedszkolu nr 10 w Lublinie odbyło się rozstrzygnięcie Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego "Krajobrazy Polski". Wyróżniono 12 prac wykonanych różnymi technikami. Fundatorem nagród książkowych była między innymi Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie.
Czytaj całość...
Wizyta w bibliotece
poniedziałek, 04 grudzień 2017
image_001.jpgW listopadzie po raz pierwszy Filię nr 8 odwiedziły dzieci z IV klasy Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Wincentego Pallottiego. W czasie spotkania uczniowie zapoznali się z księgozbiorem filii oraz poszerzyli wiadomości o swoim mieście m.in. rozwiązując krzyżówki.
Czytaj całość...
Tajemnice jednego dzieła
poniedziałek, 04 grudzień 2017
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


W dzień świętego Andrzeja
poniedziałek, 04 grudzień 2017
indeks.jpgAktualizacja 4 grudnia 2017
Przypuszcza się, że wróżby andrzejkowe wywodzą się ze starożytnej Grecji lub wierzeń starogermańskich, które związane były z kultem boga miłości, płodności i bogactwa. W dzień świętego Andrzeja, wróżyły sobie jedynie niezamężne dziewczęta. Wróżby traktowano poważnie, wierzono, że jeśli są dobrze wykonane na pewno się spełnią.
Dziś nikt już nie wierzy, że w ten konkretny wieczór pozna swoją drugą połówkę, ale wróżby na andrzejki są przyjemnym dodatkiem do andrzejkowego wieczoru.
Na bibliotecznych spotkaniach kultywujemy z  czytelnikami tę niezwykłą tradycję.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 71 - 80 z 3763


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego