Działalność Filii
Wędrówki po Krzemieńcu z Wiesławem Wiąckiem
poniedziałek, 04 marzec 2019
image_001.jpg"(...) Bo tam, gdzie Ikwy srebrne fale płyną,
Byłem ja niegdyś, jak Zośka dzieciną (...)"
J. Słowacki "W pamiętniku Zofii Bobrówny"

Krzemieniec nad Ikwą, u stóp Góry Bony to jedno z najpiękniejszych miasteczek w zachodniej Ukrainie. Najcenniejszym zabytkiem w mieście jest zespół zabudowań Liceum Krzemienieckiego, usytuowany przy zachodniej części rynku.
Obok zabudowań licealnych istniały dawniej dworki profesorów Liceum Krzemienieckiego. Jednym z niewielu zachowanych jest dworek Słowackich, wzniesiony przez ojca słynnego poety w 1810 r. Jest to wierna kopia dworku Januszewskich – dziadków Juliusza, rozebranego w 1921 r.
Czytaj całość...
Bajanie w Filii nr 17
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpgW lutym dzieci z Przedszkola nr 42 z uwagą  słuchały  krótkich i pogodnych fragmentów książek. Czwartkowym porankom towarzyszyły zajęcia plastyczne oraz tworzenie opowiadań do prezentowanych ilustracji. Dzięki prezentowanej literaturze odwiedziliśmy różne państwa i poznaliśmy ich legendy, tradycje i zwyczaje związane z ważnymi rocznicami  i wydarzeniami w roku kalendarzowym.
Maria Włosek
Czytaj całość...
Lutowe Bajanie
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpg
W lutym, w Filii nr 38, odbyły się dwa spotkania z cyklu Bajanie. Pierwsze z nich miało barrrrdzo grrrroźny charakter! Przenieśliśmy się do dżungli, by odwiedzić tygrysa... a wszystko to za sprawą książki Przemysława Wechterowicza pt. „Być jak tygrys”. Po wspólnym czytaniu książeczki, dzieci również chciały być takie, jak te wielkie, niesamowite kociaki. Udało im się to dzięki maskom, które wykonały. Nasza biblioteka zamieniła się w dżunglę, w której grasowały barrrdzo grrroźne tygryski!
Czytaj całość...
Zakodowana biblioteka
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpgW lutym w Filii nr 38 MBP został zorganizowany cykl zajęć dla dzieci i młodzieży poświęcony zagadnieniom związanym z kodowaniem. Podczas warsztatów zastanawialiśmy się co nam się kojarzy ze słowem programowanie. Pisaliśmy własne instrukcje, wydawaliśmy proste komendy robotom na platformie LightBot. Uczestnicy mieli również możliwość eksperymentowania z elektroniczną płytką Makey Makey, która pozwala zrobić klawiaturę z różnych przedmiotów. Poznali też możliwości robotów PHOTON - użyczonych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Czytaj całość...
Zajęcia z prehistorii
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpg
W lutym w Filii nr 8 zorganizowane zostały zajęcia z prehistorii. Uczestnicy warsztatów poznali historię naszej planety oraz różne gatunki dinozaurów. Podczas spotkania uczyli się rozpoznawania nazw prehistorycznych gadów przez wyszukiwanie konkretnych dinozaurów w znajdujących się w bibliotece albumach. Na koniec każde dziecko wykonało odcisk dinozaura w masie solnej.
Czytaj całość...
Ferie w Bibliotece dobiegły końca
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpgAktualizacja  1 marca 2019

Wszystko co dobre, szybko się kończy, ale najważniejsze są miłe wspomnienia. Dobiegają końca lubelskie ferie zimowe, a zatem kończą się zajęcia przygotowane w filiach bibliotecznych MBP. Od 11 do 22 lutego zapraszaliśmy dzieci i młodzież na spotkania literackie, warsztaty plastyczne i edukacyjne, konkursy, gry, zabawy i wiele innych wydarzeń. W tegoroczne ferie biblioteka wzbogaciła swoją ofertę o zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i Internetu.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją zajęciową z naszych spotkań. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział i zapraszamy na zajęcia w ramach Lata w Bibliotece.
Czytaj całość...
Dzień Dinozaura
środa, 27 luty 2019
image_001.jpg
Pod koniec lutego obchodzony jest Dzień Dinozaura. Jest to doskonała okazja do przypomnienia sobie o tych niezwykłych prehistorycznych stworzeniach. Nazwa dinozaury oznacza „straszne jaszczurki”, chociaż dinozaury nie były jaszczurkami, ani nie były z nimi blisko spokrewnione. Reprezentują natomiast oddzielną grupę „gadów”. Oprócz ptaków ich najbliższymi współczesnymi krewniakami są krokodyle.
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
środa, 27 luty 2019
image_001.jpg
Jak co roku Filia nr 37 wspólnie z najmłodszymi czytelnikami świętowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Zgodnie ustaliliśmy, że należy szanować nasz język i dbać o poprawną wymowę. Niezwykle przydatna okazała się książka Beaty Wiśniewskiej Michalik pt. „Nasze języczki opowiadają dzieciom o dzieciach”. Przy pomocy wskazówek zawartych w książce wykonaliśmy ćwiczenia usprawniające nasz aparat mowy.
Czytaj całość...
Finał Przyjaznych Konkursów
wtorek, 26 luty 2019
image_001.jpg13 lutego 2019 roku w Trybunale Koronnym odbył się finał Przyjaznych Konkursów organizowany przez Lubelskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół Drgawka. Jak co roku podczas tego spotkania ogłoszone zostały wyniki Konkursu Poetyckiego współorganizowanego przez Filię nr 8 oraz Fundację Drgawka.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 22 wiersze. W związku ze zbliżonym poziomem prac komisja zrezygnowała z przyznawania I, II i III miejsca. Każdy z uczestników otrzymał wyróżnienie.
Małgorzata Janusz
Zdjęcie: Adrian Tomczyk/Kurier Lubelski

Pełna relacja na stronie  Kuriera Lubelskiego


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 41 - 50 z 4489

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego