Działalność Filii
Wielka wyprawa "Żółtą kolejką"
piątek, 11 maj 2007
Żółta kolejka - Zdjęcie 1Z okazji Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego i Biuro Podróży „Almatur” zaprosiły  najmłodszych Lublinian na wielką wyprawę „żółtą kolejką”.
Tajemnice dawnego Lublina wspaniale odkryła dzieciom Pani Hanna Wyszkowska. W podróż po literaturze zabrały pracownice biblioteki -Anna Ostęp i Elżbieta Kopciewicz.
Kolejka wyruszyła ulicami Lublina w czwartek 10 maja  w godzinach 10.00 i 12.30. W wycieczce udział wzięło około setki dzieci z Przedszkoli nr 4 i nr 28. Przejazd profesjonalnie zabezpieczali policjanci na motocyklach wzbudzając podziw i sympatię małych uczestników wycieczki oraz uznanie organizatorów.

Czytaj całość...
Wincenty Pol - romantyk i etnograf. W 200 rocznicę urodzin.
piątek, 11 maj 2007
Poranek Wincenty Pol - Zdjęcie 1 W dniu 10 maja br. Filia 29 MBP w Lublinie przygotowała poranek poetycko - muzyczny dla uczczenia 200 rocznicy urodzin Wincentego Pola. Wiesława Sołtys przypomniała postać romantycznego poety, geografa i żarliwego patrioty, który los swój związał na dobre i na złe z przybraną ojczyzną. Pochodził bowiem z rodziny o niemiecko-francuskich korzeniach, ale szybko się spolonizował. Za bezprzykładne męstwo w czasie powstania listopadowego został nagrodzony krzyżem Virtuti Militari,  a gdy spod jego pióra wyszły "Pieśni Janusza" stał się prawdziwie romantycznym bardem tego zrywu narodowowyzwoleńczego.
Czytaj całość...
Lublin Miasto Unii
czwartek, 10 maj 2007
Lublin Miasto Unii - Zdjęcie 1Lublin jest miastem o bogatej przeszłości historycznej, zabytkowej architekturze i ciekawej zabudowie miejskiej. Jest dużym ośrodkiem handlowym, przemysłowym, a także naukowym i kulturalnym. Korzystne położenie geograficzne na szlaku głównych dróg handlowych powodowało, ze Lublin był pośrednikiem w kontaktach między Wschodem a Zachodem. Ważnym wydarzeniem dla Lublina była Unia Lubelska z 1569 roku. Głosiła ona wspólną politykę Polski i Litwy.
O tych faktach historycznych jak i o późniejszych wydarzeniach i osobach związanych z miastem opowiada nam wystawa „Lublin miastem unii” zorganizowana przez pracowników Filii nr 28 MBP. Temat opracowała i zaprezentowała Iwona Rogala.
Czytaj całość...
Biblioteka mojego wieku
środa, 09 maj 2007
Biblioteka mojego wieku - Zdjęcie 1W ramach tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka mojego wieku” Filia nr 28 MBP przygotowała wystawę związaną z promocją lubelskich wydawnictw. Wśród zaprezentowanych instytucji znalazły się: „Gaudium”- wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej, „Norbertinum” oraz „Fabryka słów”.
„Norbertinum” istnieje już od 1989r. a jego założycielem jest Norbert Wojciechowski. Specyfikacja wydawnicza obejmuje tytuły z zakresu historii najnowszej, literatury, sztuki, a także zawiera w swej ofercie pozycje biograficzne i wspomnieniowe.
„Gaudium” istnieje od 1975r. Przez swoje publikacje uczestniczy w dziele przekazu wiary za pomocą słowa drukowanego. W ofercie Wydawnictwa znajdują się pozycje religijne, popularnonaukowe, podręczniki szkolne i akademickie.
Czytaj całość...
Poczytaj mi, przyjacielu
środa, 09 maj 2007
Poczytaj mi przyjacielu - Zdjęcie 1Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Filii Nr 31 MBP miało miejsce spotkanie uczniów klas „O” z wolontariuszkami działającymi w ramach programu „Poczytaj mi, przyjacielu”. Dwie uczennice klasy I Gimnazjum Nr 3 – Marta Nowak i Alicja Młynarczyk przebrane w stroje bohaterów  utworów literackich czytały dzieciom fragmenty książek. Wspólna lektura przeplatana była zabawami, konkursami, tańcami i śpiewem. Na zakończenie dzieci otrzymały słodycze, pamiątki z pobytu w Bibliotece oraz  tajemniczą przesyłkę dla rodziców zawierającą  tekst: „Jak rozkochać dziecko w książkach”.
Czytaj całość...
Tydzień Bibliotek
poniedziałek, 07 maj 2007
W całej Polsce w dniach 07-11 maja br. rozpoczęły się obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Również Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie po raz kolejny  przygotowała  propozycje skierowane do różnych grup odbiorców – dzieci,  młodzieży wszystkich typów szkół i dorosłych mieszkańców miasta. W myśl tegorocznego hasła „Biblioteka mojego wieku” pragniemy ukazać wszechstronne działania biblioteki oraz zachęcić do korzystania z jej różnorodnych zbiorów.

Czytaj całość...
Stanisław Wyspiański - twórczość literacka i plastyczna
czwartek, 26 kwiecień 2007
Wyspiański - Zdjęcie 3W Filii Bibliotecznej nr 12 MBP przy ul. Żelazowej Woli 7 od połowy kwietnia do końca czerwca można obejrzeć wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu. Ekspozycja ukazuje twórczość literacką i plastyczną autora "Wesela" oraz monografie o nim. Wszystkich którzy zechcą zatrzymać się na moment i obejrzeć wystawę pan Włodzimierz Podkościelny uraczy ciekawostkami z życia Wyspiańskiego. Wystawa cieszy się dużą popularnością wśród czytelników, zwłaszcza młodzieży szkolnej.
Czytaj całość...
Budując Wyobraźnię
poniedziałek, 02 kwiecień 2007
Budując wyobraźnię - Zdjęcie 15Stowarzyszenie Studnia Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. H Łopacińskiego 2 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Bursztynowej 22 podsumowały akcję "Budując wyobraźnię – wokół twórczości Astrid Lindgren".
W finale brało udział sześć lubelskich placówek oświatowych, które od stycznia br. poznawały powieści szwedzkiej pisarki, bawiąc uczyły się z nimi. W poniedziałek w holu SP nr 51 dzieci przedstawiły przestrzenne projekty domów z powieści pani Lindgren. Budowle tworzone były na podstawie wcześniej wykonanych projektów  z materiałów  zebranych przez dzieci pod kierunkiem nauczyciela.
Wyłonione i nagrodzone zostały najbardziej pomysłowe projekty. Wszystkie dzieci i placówki otrzymały upominki.
Tego dnia jednocześnie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
Czytaj całość...
Dziedzictwo wiary i myśli
poniedziałek, 02 kwiecień 2007
Wystawa o Papieżu - Zdjęcie 1W drugą rocznicę odejścia Jana Pawła II szczególnie odczuwamy Jego Duchową obecność. Przesłanie, które pozostawił kryje w sobie głębię wiary i mądrość.
To, co najważniejsze, Papież przekazał nam w kilkudziesięciu encyklikach i adhoprtacjach apostolskich, w książkach, w homiliach i publicznych wystąpieniach.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Dziedzictwo wiary i myśli” w Filii nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85.

Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2007
poniedziałek, 02 kwiecień 2007
zdjecie 1Przesłanie Margaret Mahy do dzieci świata:
Nigdy nie zapomnę nauki czytania. Dawniej, gdy byłam naprawdę mała,
słowa pędziły przed mymi oczami, jak małe żuki, próbujące uciec przede mną. Ja jednak byłam sprytniejsza od nich. Nauczyłam się rozpoznawać je, bez względu na to, jak szybko uciekały. I wreszcie mogłam otwierać książki i rozumieć, co było w nich napisane. Mogłam czytać żarty, opowiadania i wiersze samodzielnie, bez niczyjej pomocy.
Bywały także niespodziewane sytuacje. Czytanie dawało mi władzę nad opowieściami,
lecz z drugiej strony, opowieści panowały nade mną. Nie mogłam się od nich oderwać.
To właśnie stanowi tajemnicę czytania.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3841 - 3850 z 3904


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego