Działalność Filii
Polska w Unii Europejskiej
poniedziałek, 17 maj 2010
image_001.jpgZ okazji uroczystości majowych w Filii nr 12 przeprowadzono cykl lekcji o Polsce i jej roli w Unii Europejskiej.
Przedszkolaki uczestniczące w spotkaniach zapoznały się z legendą o powstaniu państwa polskiego, wzbogaciły słownik o pojęcia patriotyczne, takie jak  godło, hymn, barwy ojczyste.
Następnie przybliżono dzieciom idee powstania Unii Europejskiej, począwszy od mitu o Europie, a skończywszy na współczesnym obrazie Europy zjednoczonej.
Ewa Jabłońska              
Czytaj całość...
Biblioteka Narodowa
poniedziałek, 17 maj 2010
image_001.jpgTydzień bibliotek to okazja do pokazania rożnych bibliotek w Polsce.
Filia nr 3 MBP przedstawiła czytelnikom Bibliotekę Narodową, jej historię oraz zbiory. Pokazano założenia architektoniczne Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a także innych bibliotek lubelskich.
Czytaj całość...
Przestrzeń wystawy o wirtuozie skrzypiec
czwartek, 13 maj 2010
image_001.jpgW Filii 22 MBP prezentowana była wystawa opowiadająca o życiu i twórczości Henryka Wieniawskiego. Taka prezentacja dorobku słynnego kompozytora i instrumentalisty polegająca na połączeniu przestrzeni z opisem ikonograficzno-werbalnym, to interesujący sposób bibliotecznej animacji kulturowej. O łączeniu świata dwóch wymiarów ze światem idealno-symbolicznym bardzo często mówią sami artyści  w szczególności muzycy. Pamiętamy doskonale taką opowieść jednego ze znawców twórczości bohatera naszej wystawy, która dotyczyła techniki tremolo w grze na skrzypcach. Ta niezwykle wymagająca sprawność prowadząca do wydobycia z instrumentu intensywnych, drżących barw wymagała od Wieniawskiego bardzo żmudnych ćwiczeń fizycznych ręki. Komponując tą wystawę zależało nam, by nasi czytelnicy mieli możliwości uzyskania podstawowych informacji dotyczących muzycznego opiekuna roku. Równie istotne było też to, by zastanowić się nad ekonomią  kulturalnej przestrzeni w bibliotece.
Pracownicy Filii 22 MBP
Czytaj całość...
Odkrywanie Lublina
czwartek, 13 maj 2010
image_001.jpg12 maja w Filii nr 15 odbyło się kolejne spotkanie z grupą z Ośrodka "Roztocze". Uczestnicy spotkania wysłuchali paru legend mówiących o naszym mieście - Lublinie, między innymi bardzo ciekawej przypowieści o tym, jak powstawał nasz herb i mało znanej legendy o Matysku.
W trakcie spotkania wspólnie oglądaliśmy książki, przewodniki i widokówki, na których uwieczniono Lublin jakiego nie znamy.
W drugiej części spotkania rozwiązywano krzyżówkę z hasłem. Ten sposób zaprezentowania swoich wiadomości o rodzinnym mieście spotkał się z żywym zainteresowaniem ze strony wszystkich uczestników.
Czytaj całość...
Mali przyrodnicy
czwartek, 13 maj 2010
image_001.jpgW dniach 29 kwietnia i 06 maja 2010 r. w Filii nr 29 odbyły się lekcje poświęcone ochronie przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się o sposobach podpatrywania i obserwowania przyrody, poznały zwyczaje i zachowanie się zwierząt polskich. Dzieci oglądały z dużym zainteresowaniem eksponaty, które znaleźć może każdy podczas swych wypraw turystycznych po parkach, lasach, górach i łąkach.
Beata Gajda
Czytaj całość...
Maj w Żelazowej Woli
wtorek, 11 maj 2010
image_001.jpg
Tydzień BIbliotek 8 - 15 maja
sobota, 08 maj 2010
image_001.jpgTYDZIEŃ BIBLIOTEK
8-15 maja 2010 r.

BIBLIOTEKA – SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY.
10 maja
Filia nr 6 - czytanie „Nieznanych przygód Mikołajka” dzieciom odwiedzającym bibliotekę.
Filia nr 9 - „Jak powstają książki?” lekcja dla dzieci z grupy trzylatków.
Filia nr 10 - uroczyste otwarcie wystawy 143 dziecięcych prac plastycznych, zatytułowanej "Książeczka, którą przeczytała mi moja mama", nawiązującej do konkursu pod tym samym tytułem.
Filia nr 15 - Baśnie, bajki, bajeczki i inne ciekawe książeczki głośne czytanie, zajęcia plastyczne dla najmłodszych, zapoznanie dzieci z biblioteką.
Filia nr 17 - „Gdzie mieszka książka?”- wizyta w bibliotece dzieci z grupy 4-latków z Przedszkola nr 42
Filia nr 19 - pogadanka o mieście partnerskim Lublina -Tilburgu dla młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Lublinie
Filia nr 21- godz. 17.00 - otwarcie wystawy malarstwa Damiana Czerwińskiego.
Filia nr 23 - „Brzechwa – dzieciom”. Czytanie ulubionych wierszy autora. Konkurs plastyczny na najpiękniejszą ilustrację.
Filia nr 24 - wystawa i lekcje biblioteczne multimedialne pod wspólnym tytułem „Fryderyk Chopin-Wielki Polak, Wielki Kompozytor”.
Filia nr 26 – „Spotkania z Afryką” - otwarcie wystawy przedmiotów życia codziennego i zabawek afrykańskich.
Filia nr 29 - godz. 10.30 - lekcje dla szkół i przedszkoli: „Czytam, słucham, oglądam - czyli o tym jak powstają książki”.

Czytaj całość...
"Trzeba być zawsze w drodze... - wspomnienie o Annie Kamieńskiej
piątek, 07 maj 2010
image_001.jpgFilia nr 21  przygotowała cykl lekcji bibliotecznych o Annie Kamieńskiej – pisarce, eseistce,  tłumaczce, autorce książek dla dzieci i młodzieży. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 24 poznali najważniejsze fakty z życia pisarki, chętnie dyskutowali na temat znaczenia poezji w życiu współczesnego człowieka. Mieli również możliwość przekonania się, iż pisanie wierszy jest trudną i niezwykle absorbującą sztuką, przynoszącą jednak wiele satysfakcji. Kontynuacja cyklu nastąpi w czasie ,,Tygodnia Bibliotek”. Lekcji tematycznej o Annie Kamieńskiej towarzyszy wystawa opracowana przez Martę  Horabik- Piasecką.
Agnieszka Małysz
Czytaj całość...
Aleksander Galecki
czwartek, 06 maj 2010
image_001_II.jpg
Rozmyślania Chopina
czwartek, 06 maj 2010
image_001.jpgW kwietniu Filia 29 przygotowała dla dzieci z Przedszkoli nr 56 i 58 oraz Szkoły Podstawowej nr 34 i Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi lekcje poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina.
Poprzez wspólne czytanie Rozmyślań Chopina i Małego Chopina Michała Rusinka oraz zabawę  m. in. w quiz nutkowy i układanie puzzli kojarzących się z utworami kompozytora uczestnikom zajęć została przybliżona sylwetka Chopina.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3831 - 3840 z 4324


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego