Działalność Filii
A lud szary na Tatary...
poniedziałek, 05 październik 2009
Tatary - Zdjęcie 001Przez cały wrzesień w Filii nr 3 MBP eksponowana była wystawa " A lud szary na Tatary...". Celem wystawy było pokazanie zabytków na terenie Tatar, na co dzień mało widocznych i niedostępnych : Karczma Budzyń ( na tym samym miejscu od stuleci ), dawna Papiernia ( Młyn Krausse"go) to zabytki z XVI wieczną konotacją. Dochodzi do tego Dworek Graffa ( XIX w. ). To wszystko i nie tylko ( kopie starych map i druków urzędowych ) zachęcały do oglądania i zadumy.
Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej
środa, 23 wrzesień 2009
WTZ - Zdjęcie 00123 września w Filii 24 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie z osobami uczęszczającymi na Warsztaty Terapii Zajęciowej "Roztocze". Uczestnicy biblioterapii wysłuchali bajki terapeutycznej autorstwa Agnieszki Tyszki: "Emilka i Trampkowa Księżniczka". W części plastycznej zajęć wykonali kolorowe miasteczko. Wykorzystując gotowe elementy umieścili je na kartonowych planszach. Powstałe prace prezentują osiedle domków w dzień i nocą. Tłem muzycznym do zajęć była muzyka klasyczna Roberta Schumana.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Europejskie Dni Dziedzictwa 2009
wtorek, 22 wrzesień 2009
Wykład - Zdjęcie 001Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, którym w tym roku patronuje hasło „Zabytkom na osiecz! Szlakiem grodów, zamków, twierdz”, w filii nr 18 MBP wygłoszono dnia 16 września br. wykłady naukowe i towarzyszące im multimedialne prezentacje.
Pierwszy z nich pt. Zapomniane historie. Kościoły lubelskie jako świadkowie życia miasta w XVII wygłosiła dr Anna Nowicka-Struska – adiunkt w Zakładzie Literatury Staropolskiej UMCS. Przedmiotem zainteresowania Anny Nowickiej-Struskiej były dwie postaci i ich mowy:  Ojca Pawła Ruszla, dominikanina oraz Andrzeja Kochanowskiego, karmelity bosego, którzy zasłynęli jako wyśmienici kaznodzieje w połowie XVII wieku, a także jako lubelskie „osoby publiczne”. 
Czytaj całość...
Lubelszczyzna - region wielu kultur
wtorek, 22 wrzesień 2009
F18 - Zdjęcie 001W regionie lubelskim przez setki lat żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Ukraińcy, a także Tatarzy, Romowie i Niemcy. Było to miejsce kulturowego spotkania Wschodu z Zachodem, rozwijały się tu różne religie. Druga wojna światowa zniszczyła to wszystko. Przez kilkadziesiąt lat po wojnie pamięć o tamtym wielokulturowym świecie pogranicza uległa powolnemu zatarciu wśród mieszkańców Lubelszczyzny.. Aby o tym wszystkim przypomnieć Filia 18 przy ul. Głębokiej 8 zaprasza na wystawę "Lubelszczyzna - region wielu kultur". Znajdziemy tutaj nie tylko fakty i ciekawostki historyczne, ale również  informacje o współczesnych spotkaniach kultur. Na wystawę zapraszamy do końca września

Czytaj całość...
Lublin warowny - dziedzictwo ars militaris
piątek, 18 wrzesień 2009
F29 - Zdjęcie 001Filia nr 29 MBP aktywnie włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, których celem jest promowanie zabytków i przypominanie o wspólnych korzeniach kulturowych Europy.
Hasłem tegorocznego święta jest Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz.
17 września filia gościła Panią dr Grażynę Michalską z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Tematem wykładu był Lublin warowny – dziedzictwo ars militaris.
Ciekawa wędrówka po historii, nieznanych miejscach – śladach fortyfikacji i jej rozwój wzbogaciły naszą wiedzę o mieście. Uzupełnieniem wykładu była prezentacja zdjęć ilustrujących jego treść. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy MBP, czytelnicy oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
"Cichociemni - nieśli w sercu Polskę".
środa, 16 wrzesień 2009
Cichociemni - Zdjęcie 001Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju. Cichociemni zasilali struktury Armii Krajowej. Nie była to zwarta formacja bojowa, nie był to też batalion powietrzno - desantowy. Nieoficjalne słowo - hasło "cichociemni", zrodzone w 1940 roku, dotyczyło zespołu żołnierzy polskich, którzy po klęsce Francji przedostali się do Anglii i tam zgłosili ochotniczo swój akces do dalszej walki w okupowanym kraju (ich zadania miały być wykonywane w tajemnicy - "cicho" i "po ciemku"). Cichociemni nie byli szkoleni jednolicie. Inaczej wyglądało szkolenie kontrwywiadu, dywersji, radiotelegrafistów, fałszerzy dokumentów.
Czytaj całość...
Spacerkiem po Lublinie
wtorek, 15 wrzesień 2009
F24 - Zdjęcie 001Spacerkiem po Lublinie to temat cyklu lekcji, które odbywają się od 14 września w Filii nr 24. Uczestnikami zajęć są uczniowie klas I - III ze Szkoły Podstawowej nr 38.
W trakcie lekcji omawiane są i prezentowane zabytki oraz najciekawsze miejsca w Lublinie. Uzupełnieniem spotkania jest film ukazujący dzień z życia miasta i jego mieszkańców. Na koniec zajęć  uczniowie układają z przygotowanych puzzli poznane wcześniej zabytki Starego Miasta. Zakończeniem lekcji jest wspólne rozwiązanie krzyżówki.
Lekcji towarzyszy wystawa: Pocztówka z dawnego Lublina.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Europejskie Dni Dziedzictwa
wtorek, 15 wrzesień 2009
EDD - Zdjęcie 001W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Filia Nr 1 MBP i Przedszkole Nr 14 przygotowały dwudniową imprezę  pt. "Historia ulicy Bronowickiej". 11 września odbyła się prezentacja lublinianów zgromadzonych w bibliotece oraz quiz ze znajomości historii okolicznych zabytków dla przedszkolaków. Dzieci przeszły historycznym szlakiem wraz z przewodnikiem, który objaśniał zawiłe losy niektórych obiektów architektonicznych, będących źródłem artystycznych inspiracji podczas parkowego pleneru dla przedszkolaków, który odbył się w godzinach popołudniowych.
Czytaj całość...
Mini Turniej Gier Planszowych
piątek, 11 wrzesień 2009
Turniej Gier - Zdjęcie 001Tradycyjnie już można powiedzieć, na podsumowanie wakacji Filia nr 8 MBP przygotowała dla dzieci i młodzieży Mini Turniej Gier Planszowych. Rywalizujący ze sobą młodzi czytelnicy wykazali się dużą znajomością taktyki, zasad gry oraz zdrowego współzawodnictwa. Na zakończenie zwycięzcy otrzymali nagrody.
Oprawę plastyczną turnieju przygotowała Pani Magdalena Warda.

Czytaj całość...
117. rocznica urodzin Brunona Schulza
piątek, 11 wrzesień 2009
Urodziny Schulza - Zdjęcie 001Na 117. urodziny Brunona Schulza przypadające 12 lipca, Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała mapę Drohobycza przeznaczoną dla sympatyków jego twórczości i jego rodzinnego miasta. Pomysł wydania tej nietypowej publikacji wyszedł od pracownika biblioteki, Jerzego Jacka Bojarskiego. Jest on autorem koncepcji opracowania mapy, fotografii, projektu okładki i legendy wraz z obszernymi niejednokrotnie opisami 67 adresów. Publikacji towarzyszą również teksty prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak z Katedry Historii Sztuki Współczesnej Instytutu Historii Sztuki KUL (Czym jest mapa?), dr Wiery Meniok z  Polonistycznego Centrum Naukowo - Informacyjnego im. Igora Menioka w Drohobyczu („Bezimienna i kosmiczna” mapa Drohobycza według Brunona Schulza), Grzegorza Józefczuka, prezesa powstałego w Lublinie Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza (Drohobycz i Bruno Schulz) Stowarzyszenie jest także współwydawcą mapy.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3811 - 3820 z 4145


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego