Działalność Filii
Jerozolima Królestwa Polskiego - społeczność żydowska w Lublinie
środa, 02 czerwiec 2010
image_001.jpgW czwartek 20 maja w Filii nr 18 w ramach współpracy z Klubem Aktywnego Seniora miała miejsce prelekcja dotycząca historii, duchowości i kultury Żydów lubelskich.
Wykład ilustrowany był trzema pokazami slajdów: I. Żydzi lubelscy – historia społeczności, II. Duchowość – chasydyzm, III. Chagall i inni – malarstwo artystów żydowskich.
Prowadzący skupił się na okresach największego rozkwitu kultury, na kształtowaniu się obyczajowości,  życia umysłowego i religijnego tej grupy etnicznej. Był to wiek XVI i XIX, a także okres Dwudziestolecia Międzywojennego. Na slajdach przedstawiono między innymi topografię nieistniejącego już Żydowskiego Miasta w Lublinie. Prelegent zwrócił uwagę na miejsca, obiekty i ulice typowe dla tej społeczności, nawiązując do sposobu  widzenia i opisywania  Żydów lubelskich przez znawcę tego tematu – nieżyjącego już prof. Władysława Panasa.
Czytaj całość...
W królestwie baśni
środa, 02 czerwiec 2010
image_001.jpgW Filii nr 12 odbył się cykl lekcji pt."W królestwie baśni", w którym udział wzięły dzieci z trzech okolicznych przedszkoli.
Uczestnicy spotkań mogli nie tylko wysłuchać baśni, ale także je odegrać. Przedszkolaki najpierw poznawały poszczególne utwory,
a następnie bardzo aktywnie włączyły się do zabawy w teatrzyk, wcielając się w role wybranych bohaterów.
Lekcje dostarczyły dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.
Ewa Jabłońska
Czytaj całość...
Śladami Fryderyka Chopina
środa, 02 czerwiec 2010
image_001.jpgAktualizacja 2 czerwca 2010

W maju i czerwcu w Filii nr 24 został przeprowadzony cykl lekcji poświęconych życiu i twórczości Fryderyka Chopina, zainaugurowany w Tygodniu Bibliotek. W zajęciach uczestniczyło 18 klas od I do VI ze Szkół Podstawowych nr 38 i 29.
Lekcje zostały przeprowadzone w formie prezentacji multimedialnej. Dzieci miały okazję poznać dzieciństwo, młodość oraz lata dojrzałej twórczości naszego wybitnego rodaka. Podążając śladami Fryderyka, poznały miejsca, w których dorastał, tworzył i koncertował. „Odwiedziły” Żelazową Wolę, Warszawę, malowniczą Szafarnię i Duszniki, poznały również Paryż i Wiedeń z lat współczesnych Chopinowi.
Czytaj całość...
Świat Baśni
środa, 02 czerwiec 2010
image_001.jpg17 maja w Filii 29 odbył się finał konkursu „Świat Baśni” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 34 w Lublinie.
Zmagania konkursowe poprzedzone były koncertem uczniów ze Szkoły Mużycznej I stopnia im T. Szeligowskiego: Jakuba i Rafała przy akompaniamencie Pani Iwony Siedlaczek. Zgromadzeni wysłuchali  „Koncertu C-dur cz. I” J. Myslivečka, „Thema con variazoni A-dur” N. Paganiniego i „Czardasza”  A. Curciego.
W finale konkursu udział wzięły cztery zespoły: Śpiochy, Łabędzie, Krasnale oraz Wróżki i czarodzieje - reprezentanci klas III i IV. Organizatorzy konkursu wykazali się bardzo dużą inwencją w tworzeniu poszczególnych zadań.

Czytaj całość...
Bukiet kwiatów podaruję Ci mamo.
środa, 02 czerwiec 2010
image_001.jpgW maju w Filii nr 29 odbył się cykl warsztatów plastycznych dla dzieci z Przedszkola nr 58, Katolockiej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi oraz Szkoły Podstawowej nr 45.
Podczas zajęć dzieci wykonały róże z krepiny, które następnie wręczyły swym mamom z okazji ich święta.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
Jak to się stał, że Marc Chagall malując śnił?
środa, 02 czerwiec 2010
image_001.jpgJuż po raz trzeci spotkaliśmy się z młodzieżą z zaprzyjaźnionego  VI Liceum w ramach projektu „Mistrzowie Pędzla w Bibliotece”. Przypominamy, że spotkania te mają miejsce w Filii nr 22 naszej Biblioteki przy ulicy Kruczkowskiego. Ich celem jest zainteresowanie młodzieży z dzielnicy ofertą Filii. Chagall artysta, którego możemy nazwać świadkiem XX wieku dostarczył materiału do historycznej prezentacji multimedialnej. Poniżej przedstawiamy wybrany materiał ikonograficzny. Przypominamy również, że nasz projekt będzie kontynuowany. W czerwcu kolejna jego odsłona.
Marcin Czyż
Czytaj całość...
Prelekcja o współczesnej bibliotece
środa, 02 czerwiec 2010
image_001.jpg27 maja 2010 Filię nr 19 odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublinie. Z zainteresowaniem wysłuchały prelekcji o współczesnej roli biblioteki publicznej. Była okazja do zapoznania się ze zbiorami naszej placówki oraz do obejrzenia wystawy o Tilburgu, jak również o Fryderyku Chopinie.
Czytaj całość...
Fryderyk Chopin i niesłyszący
środa, 02 czerwiec 2010
image_001.jpg11 maja w Filii nr 6 w ramach Roku Chopinowskiego, odbyło się spotkanie z czytelnikami niesłyszącymi. Osoby te niestety nie mogły usłyszeć Etiudy Rewolucyjnej napisanej po upadku Powstania Listopadowego, czy Wielkiego Poloneza Fis-moll, ale z pewnością zrozumiały, że muzyka Fryderyka Chopina dla zniewolonych Polaków,  zarówno w XIX jak i w XX w.,  stała się niewyczerpanym źródłem nadziei, wiary i modlitwy. Była dla nich oparciem, źródłem piękna i dobra. Ta muzyka pozwalała przetrwać najazdy nawet  najbardziej barbarzyńskich  hord.
Na takie wyżyny jak Chopin, wzniosło się niewielu artystów.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Noc Kultury w Bibliotece
wtorek, 01 czerwiec 2010
image_001.jpg
NOC KULTURY
W LUBLINIE

manifestacja kulturalna miasta5/6 CZERWCA 2010


PROGRAM  BIBLIOTEKI
Filia nr 5, ul. Krochmalna 47
godz. 19.00 - Koncert  chóru  uczniów  Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego I i II stopnia :
w Kościele pw. Św. Teresy od  Dzieciątka Jezus, ulica Krochmalna 47
- Cykl Pieśni Kościelnych:  Song of sanktuari   Carl  Jenkins w jęz. łacińsko – sylabicznym. Skrzypce: Tomasso Vitali–Chaconne g-moll, z towarzystwem organów.
Czytaj całość...
Finał konkursu recytatorskiego
poniedziałek, 31 maj 2010
image_001.jpg20 maja w Przedszkolu nr 36 odbył się finał konkursu recytatorskiego pod hasłem "Prosimy do zwierzyńca". Do konkursu przystąpiły dzieci z dwóch grup zerowych. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie znakomicie z deklamowaniem wierszy. Należy zaznaczyć, że dzieci podjęły trud, aby nauczyć się jednych z najtrudniejszych utworów Jana Brzechwy. Efekty ich pracy były widoczne, gdy (mimo ogromnej tremy) recytowały "Lokomotywę" , "Na straganie" czy "Pchłę Szachrajkę".
Uczestnikom konkursu wręczono dyplomy z gratulacjami oraz pluszowe zwierzaki.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3811 - 3820 z 4321


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego