Działalność Filii
Artysta znany na całym świecie
piątek, 29 październik 2010
image_001.jpg"Artysta znany na całym świecie" - pod takim tytułem 20 października 2010 w Filii Nr 10 rozpoczął się cykl lekcji bibliotecznych dla uczniów klas młodszych szkoły podstawowej dotyczący życia i twórczości Fryderyka Chopina. Uczniowie poza faktami z życia kompozytora poznają różne ciekawostki, wiersze i literaturę, która w związku z Rokiem Chopina została wydana. Było też słuchanie muzyki, układanie puzzli, rozwiązywanie plątaniny wyrazowej i zabawy wierszem. Zależało mi na tym, by w sposób  inny od szkolnego zainteresować młodych ludzi artystą znanym na całym świecie.
Czytaj całość...
Legendy o miastach polskich
wtorek, 26 październik 2010
image_001.jpg8 października dzieci z Przedszkola Nr 7 wzięły udział w kolejnej lekcji z cyklu "Legendy o miastach polskich". Tym razem odwiedziły Kraków. Przedszkolaki odszukały miasto na mapie Polski, wysłuchały wykładu na temat jego historycznego znaczenia, obejrzały zdjęcia zabytków i symbole z nim związane. Następnie pokolorowały herb zgodnie z oryginałem. Sześciolatki poznały słowo hejnał, słuchały legendy "O krakowskim hejnale" i nagrania "Hejnału Mariackiego". Na zakończenie dzieci próbowały zagrać samodzielnie skomponowany utwór na trąbce.
Najbardziej utalentowani dostali w nagrodę słodycze, a wszyscy biorący udział w spotkaniu częstowali się krakersami - Wawelskie Smoki
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Spotkanie biblioteczne z przedszkolakami
wtorek, 26 październik 2010
image_001.jpgW piątek w Filii Nr 30 odbyło się kolejne spotkanie z najmłodszymi czytelnikami z cyklu lekcji bibliotecznych. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 2 przy ul. Lawinowej. Tematem zajęć było przybliżenie dzieciom placówki bibliotecznej oraz zachęcenie do korzystania z bogatego księgozbioru. Wykorzystane zostały metody z Pedagogiki Zabawy, gdyż to właśnie przez działanie i zabawę dzieci najefektywniej i  najlepiej uczą się i zapamiętują. Poprzez układanie tematycznych historyjek obrazkowych dzieci mogły ugruntować swoją wiedzę na temat kolejności działań przy wypożyczaniu i zwracaniu książek (ćwiczenie myślenia przyczynowo-skutkowego), jak również wzbogacić słownictwo czynne.
Czytaj całość...
Legendy o miastach polskich
wtorek, 26 październik 2010
image_001.jpg14 września w Filii Nr 9 miało miejsce pierwsze spotkanie z cyklu "Legendy o miastach polskich". W zajęciach uczestniczyły dzieci z Przedszkola Nr 7. Wędrówkę po Polsce rozpoczęliśmy od Warszawy. Dzieci dowiedziały się, gdzie leży stolica Polski, poznały jej herb i najważniejsze zabytki. Przedszkolaki wysłuchały też legend o nazwie miasta i Syrence.
Kolejna wrześniowa lekcja dotyczyła Lublina. Sześciolatki wskazały swoje miasto na mapie Polski, podzieliły się wiedzą na temat jego zabytków i symboli. Dzieci poznały  też legendę o nazwie  Lublina "Na początku był lin". Następnie bawiły się w łowienie ryb i wymyślanie nazw dla miejscowości on nazw ryb i stworzeń wodnych.
Za prawidłowe odpowiedzi i wykonane zadania były nagrody w postaci zakładek do książek oraz kolorowanek.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Szkoła Super Babci
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg4 października 2010r. w Wojewódzkim Ośrodku Kultury nastąpiła inauguracja  kolejnego już sezonu Lubelskiej Szkoły Super Babci i Super Dziadka. Jako instruktorka w dziedzinie podstaw obsługi komputera dla poprzednich edycji, miałam przyjemność uczestniczyć w tym uroczystym wydarzeniu.
Szkoła powstała w roku 2008 z inicjatywy Pani dr Zofii Zaorskiej, a jej myślą przewodnią jest ułatwienie nawiązywania pozytywnych relacji z wnukami poprzez zdobywanie wiedzy, nowych doświadczeń, twórczą pracę.

Czytaj całość...
84. urodziny Kubusia Puchatka
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg Aktualizacja 25 października 2010

"Tak, to Kubuś, Miś Puchatek,
wielki mędrzec i bohater.
A więc, panie i panowie,
pijmy teraz jego zdrowie!”
                   A.A.Milne”Kubuś Puchatek”
84. urodziny Kubusia i 72. rocznica polskiego wydania Kubusia Puchatka była okazją do wizyty w bibliotece. Kubuś Puchatek został stworzony 14 października 1926 roku przez brytyjskiego pisarza A. A. Milnea.  Polskie wydanie Kubusia Puchatka ukazało się w 1938 r. czyli 72 lata  temu!
Maria Włosek
Czytaj całość...
Czy znasz Dzieci z Bullerbyn ?
piątek, 22 październik 2010
image_001.jpg20 października w Filii Nr 29 odbyła się kolejna lekcja z cyklu Bohaterowie naszych lektur. Udział w niej wzięli trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 34.  Tym razem obracaliśmy się w kręgu bohaterów "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Podczas spotkania uczniowie poprzez dyskusję i wspólną zabawę, rozwiązywanie zagadek oraz diagramów mogli sprawdzić, co zapamiętali z przeczytanej lektury. Jak się okazało nie sprawiło im to żadnej trudności, gdyż przezabawne perypetie dzieciaków z Bullerbyn są im bardzo bliskie.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
Chopin, człowiek i artysta
piątek, 22 październik 2010
image_001.jpg
„Chcę Ci bajkę opowiedzieć
ze wszystkich najprawdziwszą,
o pewnym chłopcu i przyjacielu jego
zaczarowanym fortepianie.”
    J.Zajączkowski „Zaczarowany fortepian”

Rok 2010 ogłoszony został Rokiem Chopinowskim. O Chopinie powstało kilkadziesiąt filmów i książek. Reżyserzy aby uatrakcyjnić życiorys kompozytora  wprowadzali często elementy fikcji. Pisarze i biografowie pokazywali sielskie dzieciństwo Frycka, jego tęsknotę za ojczyzną, romans z George Sand oraz nieuleczalną chorobę. Właśnie mija 200-setna rocznica urodzin największego polskiego kompozytora. Warto z tej okazji odświeżyć wiedzę na temat jego życia. Filia Nr 17 przygotowała    wystawę  złożoną z literatury oraz plansz pt. ”Chopin, człowiek i artysta”.
Czytaj całość...
Dary jesieni
czwartek, 21 październik 2010
image_001.jpgDnia 14 października 2010r.,w Filii Nr 15 w Lublinie, odbyło się pierwsze, po wakacyjnej przerwie, spotkanie z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy "Roztocze". Zaproszeni goście przynieśli ze sobą wakacyjne pamiątki oraz przedmioty reprezentujące jesień. Uczestnicy spotkania tworzyli oryginalne i zachwycające kompozycje przy użyciu kolorowych liści, orzechów oraz kasztanów. Na podstawie zgromadzonych obiektów powstała wystawa prac pt. "Dary jesieni".
Czytaj całość...
Warsztaty terapii zajęciowej - barwy jesieni
czwartek, 21 październik 2010
image_001.jpg14 października w Filii Nr 29 odbyło się kolejne spotkanie  z cyklu z grupą uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Źródło. Temat przewodni zajęć to bogactwo kolorów i darów jesieni. Uczestnicy wykonali jesienne drzewka, a praca ta dostarczyła im dużo radości i emocji.
Magdalena Galińska, Monika Gryta
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3801 - 3810 z 4382

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego