Działalność Filii
Na obcą przemoc skazani...
poniedziałek, 07 grudzień 2009
Wystawa - Zdjęcie 001Galeria Filii nr 5 gościła w dniach 26 i 27 listopada 2009 r. uczniów dwóch  klas I Liceum Zespołu Szkół Katolickich w Lublinie. Zwiedzający zapoznali się z aktualną ekspozycją wystawy historycznej o obozach przejściowych na ulicy Krochmalnej w Lublinie w czasie II wojny światowej.
Temat nieznany, okazał się dla większości młodzieży ciekawy. Uczennica Katarzyna Pietrzak powiedziała: cyt. ”warto było poznać, obejrzeć, wysłuchać”. Inni stwierdzili, że: cyt. ”wystawa jest ciekawa, zawiera wiele szczegółów, a postawa Polaka, który służył Niemcom    wysyłając swoich rodaków na roboty przymusowe do III Rzeszy - Musielskiego -warta jest absolutnego potępienia w przeciwieństwie do patriotycznych czynów polskich łączniczek RGO niosących pomoc uwięzionym w obozie.
Młodzież poszerzyła swoją wiedzę o historii najnowszej Lublina, która dla nich jest już bardzo odległa i zapomniana.
Spotkanie było jedną z ostatnich odsłon w/w wystawy w 2009 roku.
Anna Woroniak
Czytaj całość...
Alkohol, a twórcy
poniedziałek, 07 grudzień 2009
Prelekcje - Zdjęcie 001Prelekcja pt. "Alkohol, a twórcy'', która odbyła się 30 listopada 2009 r. w Gimnazjum nr 1  rozpoczęła  tygodniowy cykl prelekcji  wygłaszanych przeze mnie  w tej szkole dla uczniów kl.III. Prelekcje te stanowić mogą "literackie ujęcie'' problematyki profilaktyki uzależnień realizowanych w szkole przez pedagogów.
W czasie trwania spotkania - w sposób wolny od wartościowania i osądów - przybliżyłam wybrane przeze mnie wizerunki pisarzy i poetów uzależnionych od alkoholu. To nie tyle, co straszenie określonymi przykładami z życia, w którym pojawił się alkohol, co pokazanie okrutnej prawdy o naturze uzależnienia, w okowach której znaleźć się mogą i sławni, zdolni i bogaci.
Poruszyłam takie zagadnienia jak alkohol, a wena twórcza, alkohol - metodą badania "własnego ja" i autokreacji. Zastanawialiśmy się wspólnie nad tym dlaczego tak wielu ludzi pióra ucieka się do alkoholu.
Czytaj całość...
Różne aspekty kobiecości
piątek, 04 grudzień 2009
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Filia nr 4

zaprasza na spotkanie

Różne aspekty kobiecości

w programie
warsztaty kart świątecznych
rękodzieło krawieckie
porady kosmetyczne

spotkanie odbędzie się
9 grudnia 2009 w godz. 11.00 - 15.00
Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (szpital)
poziom -1
Światowy Dzień Pluszowego Misia
poniedziałek, 30 listopad 2009
Kariera pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 r. Clifford Berryman uwiecznił wówczas na rysunku niedźwiadka, którego wystawiono na strzał prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi, jednak myśliwy wspaniałomyślnie darował życie zwierzęciu. Miś z obrazka wyglądał jak rasowy "pluszak", toteż Morris Michtom - właściciel sklepu z zabawkami - postanowił wyprodukować i sprzedawać sobowtóra. Za zgodą prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. W ten sposób firma "Ideal" stała się najbardziej znaną wytwórnią pluszowych misiów.
Misiowe szaleństwo rozpoczyna się w roku 1906. Ze swymi misiami nie rozstają się ani Panie z towarzystwa ani dzieci. Miś stał się maskotką Roosvelta i kto wie czy nie dzięki niej,  Roosvelt odniósł zwycięstwo w kampanii wyborczej. Seymour Eaton był autorem pierwszej serii książeczek dla dzieci o przygodach małego misia Roosvelta. Powstają też piosenki o misiach. Pojawili się liczni producenci sympatycznych pluszaków.
Uszatek, Puchatek, Paddington czy Colargol. Dziś wszystkie pluszowe misie na całym świecie mają swoje święto. Ulubiona zabawka dzieci ma już 107 lat. Jego urodziny świętowali też najmłodsi lubelscy czytelnicy.
Beata Wijatkowska


Czytaj całość...
Świąteczne Warsztaty Terapii Zajęciowej
poniedziałek, 30 listopad 2009
wtz - Zdjęcie 00125 listopada w Filii nr 24 odbyły się zajęcia z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej "Roztocze". W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, uczestnicy spotkania zostali zapoznani z tradycją i zwyczajami dotyczącymi tych uroczystych świąt. W części plastycznej  wykonali  kolorowe lampiony świąteczne z przygotowanych elementów.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Dlaczego warto czytać książki
środa, 25 listopad 2009
Filia 6 – lekcje - Zdjęcie 001Z cyklu "Dlaczego warto czytać książki" do Filii nr 6 przybyła kolejna klasa trzecia ze Szkoły Podstawowej nr. 21 na lekcję biblioteczną.
W czasach tak dużej dominacji internetu i telewizji coraz trudniej zachęcić dzieci do sięgania po książkę.
Na zajęciach starano się wykazać, że czytanie książek ma zasadniczy wpływ na rozwój młodego czytelnika. Nie tylko uczy i rozwija, ale także pomaga rozwijać słownictwo i pozwala na samodzielne myślenie, podczas gdy długie oglądanie telewizji i korzystanie z internetu "otumania" i bardzo często wywołuje lęki. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Monika Deneka

Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej
wtorek, 17 listopad 2009
F29 WTZ - Zdjęcie 001 10 listopada w Filii 29 odbyły się warsztaty komputerowe, w których wzięli udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej "Źródło". Młodzież niepełnosprawna serfowała po zasobach Internetu. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i entuzjazmem. Sprawiło wszystkim uczestnikom wiele satysfakcji z samodzielnego poruszania się po zasobach sieci.
Beata Gajda

Czytaj całość...
Zabytki Koziego Grodu
wtorek, 17 listopad 2009
F24 cykl - Zdjęcie 001W listopadzie, w Filii nr 24 został przeprowadzony cykl lekcji bibliotecznych dla dzieci klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 42. Zgodnie z tematem spotkań: "Spacerkiem po Lublinie", zostały zaprezentowane i omówione zabytki oraz znane i ciekawe miejsca Koziego Grodu. Podsumowaniem lekcji była projekcja filmu ukazującego jeden dzień z życia miasta i jego mieszkańców oraz wspólne rozwiązanie krzyżówki.
Anna Borowska

Czytaj całość...
Aktor całkowity
wtorek, 17 listopad 2009
Grotowski - Zdjęcie 001W dniach 9 i 13 listopada 2009 w Filii 28 MBP przy ulicy Nadbystrzyckiej 85,odbył się szereg prelekcji Dariusza Jóźwika "Jerzy Grotowski: od teatru przedstawień do sztuki jako wehikułu". Młodzież z XIX LO obejrzała wystawę " W poszukiwaniu esencji" oraz  film " Aktor całkowity" o Ryszardzie Cieślaku - najwybitniejszym z aktorów Teatru  Laboratorium, a według niektórych krytyków jednym  z największych w teatrze XX wieku.
Spotkania  poświęcone były prześledzeniu drogi  twórczej Jerzego Grotowskiego i jego zespołu, a także umiejscowieniu tego eksperymentalnego przedsięwzięcia w tradycji polskiego teatru przemiany.  Uwagę skupiono na nowatorstwie metody aktorskiej wypracowanej w Opolu i Wrocławiu, nowych rozwiązaniach przestrzeni scenicznej w okresie przedstawieniowym Teatru  oraz  poszukiwaniom parateatralnym i źródłowym prowadzonym przez  Jerzego Grotowskiego oraz  jego kontynuatorów.
Dariusz Jóźwik
Czytaj całość...
Patriotyzm, wolność, niepodległość...
czwartek, 12 listopad 2009
F30 lekcje - Zdjęcie 001W związku z prezentowaną wystawą „Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne” w Filii nr 30 odbyło się 21 lekcji bibliotecznych poświęconych zagadnieniom m. in. takim jak: patriotyzm, wolność, niepodległość. W zorganizowanych  zajęciach wzięli udział uczniowie:
- ze Szkoły Podstawowej nr 34 ( klasy V- te wraz z Panią Anną Will, klasa II d z Panią Hanną Halczuk),
- ze Szkoły Podstawowej nr 21 ( klasa II b z Panią Anna Szych),
- ze Społecznego Gimnazjum im Klonowica ( klasy III ),
- z Gimnazjum nr 5 ( klasy I, II, III,  z Panią Bogusławą Zołą, Elżbietą Gorzko),
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3801 - 3810 z 4163


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego