Działalność Filii
Ryszard Kapuściński
wtorek, 06 luty 2007
Kapuscinski

23 stycznia 2007 roku zmarł w Warszawie Ryszard Kapuściński. Jego sylwetkę przybliży nam wystawa przygotowana przez pracowników Filii nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85.

Ryszard Kapuściński, legenda polskiego i światowego reportażu, często określany był jako "człowiek obdarzony absolutnym wyczuciem informacji, klimatu i wydarzeń". Jego książki pozwalają zrozumieć świat współczesny lepiej niż niejedno uczone dzieło z zakresu politologii, ekonomii, socjologii itp.


Czytaj całość...
Książka pod każdą choinkę
poniedziałek, 08 styczeń 2007
Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie składa serdeczne podziękowanie za dary książkowe ofiarowane na prezenty gwiazdkowe dla dzieci w ramach akcji KSIĄŻKA POD KAŻDĄ CHOINKĄ. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu lublinian, a także aktywnej pomocy Przedszkola nr 4, Przedszkola nr 39 i Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji zebrano około 400 książek, które przekazano Caritas i bibliotece parafialnej w Wygnanowicach.
Budując wyobraźnię
piątek, 05 styczeń 2007
Stowarzyszenie Studnia Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie zapraszają Państwa na uroczyste rozpoczęcie akcji „Budując wyobraźnię” organizowanej z okazji setnej rocznicy urodzin Astrid Lindgren. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Filii Nr 2 (ul. Peowiaków 12) 8 stycznia (poniedziałek) o godz. 12.
Czytaj całość...
Opłatek w bibliotece
poniedziałek, 18 grudzień 2006
F9 Opłatek Zdjęcie 1Boże Narodzenie zajmuje wśród świąt chrześcijańskich pozycję niezwykłą. Stanowi misterium radości i przypomina nam o narodzinach Jezusa Chrystusa. Szczególnym wyrazem radości towarzyszącym świętom jest bogata i różnorodna twórczość literacka, teatralna, malarska i muzyczna. Komponowane są na tę uroczystość hymny, kolędy i pastorałki.
Czytaj całość...
Kiermasz świąteczny
poniedziałek, 18 grudzień 2006
F24 Kiermsz Zdjęcie 1Tradycją już jest, że przy ul. Juranda 7  w Filii nr 24 odbywają się świąteczne kiermasze.
Trzynastego grudnia można było zakupić kartki świąteczne i dekoracje stołu, które zostały wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”.
Przedmioty zostały wykonane bardzo starannie i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród czytelników i pracowników Biblioteki.
Czytaj całość...
Zabawa andrzejkowa
czwartek, 30 listopad 2006
Filia 24 Andrzejki Zdjęcie 1Filia nr 24 MBP przy ul. Juranda 7 przygotowała dla dzieci z Przedszkola nr 46 zabawę andrzejkową. To spotkanie poświęcone wróżbom w Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowane jest  w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem.
Według tradycji był to wieczór wyłącznie matrymonialnych wróżb niezamężnych dziewcząt. Wróżby te były traktowane bardzo poważnie i odprawiano je w odosobnieniu. Dopiero później wieczór wigilii świętego Andrzeja (czyli wieczór i noc z 29 na 30 listopada) stał się przede wszystkim zabawą zarówno dziewcząt jak i chłopców, a obecnie tradycja kultywowana jest we wszystkich środowiskach.
Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłość.
Czytaj całość...
Urodziny Kubusia Puchatka
poniedziałek, 16 październik 2006
Zakutalizowano dnia 2006.10.31

Zdjęcie 114 października minęło 80 lat od pierwszego wydania popularnej książki o Kubusiu Puchatku.
W całej Polsce urodziny misia zainicjowane przez Fundację ABXXI – Cała Polska czyta dzieciom obchodzone były po raz piąty.
Miejska Biblioteka Publiczna z tej okazji zorganizowała szereg spotkań dla dzieci, w trakcie  których czytano fragmenty książki, prowadzono konkursy, a dla słynnego misia były śpiewane piosenki oraz wręczane wcześniej przygotowane własnoręcznie prezenty. Po zabawach dzieci zostały poczęstowane małym „conieco”.
Czytaj całość...
Hans Christian Andersen - człowiek i pisarz
wtorek, 03 październik 2006
Zdjęcie 1Dnia 28.09.2006r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej gościła Dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury - Bogusława Sochańska, która dokonała oficjalnego otwarcia wystawy pt. Hans Christian Andersen- człowiek i pisarz,  wypożyczonej z Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Pani Sochańska wygłosiła wykład poświęcony translacji i recepcji twórczości Andersena w Polsce. Na spotkaniu zaprezentowano nowe, kompletne 3 tomowe wydanie krytyczne „Baśni i opowieści” H.C.Andersena w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, opublikowane przez Wydawnictwo Media Rodzina.
Eksponowaną w bibliotece wystawę przygotowały Muzea Miasta Odense przy współpracy Fundacji HCA 2005. Jest to jedna z dwunastu wersji językowych, które objechały świat w jubileuszowym roku 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Polską wersję językową wystawy opracował Duński Instytut Kultury.
Czytaj całość...
Jerzy Giedroyc - redaktor, polityk, człowiek
piątek, 04 sierpień 2006
W setną rocznicę urodzin Jerzego Giedroycia Filia nr 28 MBP przy ul. Nadbystrzyckiej 85 przygotowała dla czytelników wystawę poświęconą wielkiemu Redaktorowi. Wystawa pokazuje Jerzego Giedroycia w kilku odsłonach – jako redaktora, polityka i przede wszystkim człowieka.
Czytaj całość...
Historia powstania Osiedla im. Bolesława Prusa
piątek, 04 sierpień 2006
W latach 50-tych XX wieku na pięknych wzgórzach położonych na południowy zachód od miasteczka uniwersyteckiego powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa LSM. Założeniem architekta Feliksa Haczewskiego - projektanta osiedla było stworzenie jedności bloków mieszkalnych z otaczającym środowiskiem. Jako pierwsze powstało osiedle im. Adama Mickiewicza. Postanowiono też, że kolejne osiedla będą nosiły nazwiska polskich pisarzy. Od tamtej pory powstały osiedla: Zygmunta Krasińskiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Konopnickiej i jako najmłodsze ( 1975-76 r.), ostatnie - Bolesława Prusa.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 371 372 373 374 375 376 377 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3721 - 3730 z 3763


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego