Działalność Filii
Wesołego Alleluja
piątek, 19 marzec 2010
Klub Aktywnego Seniora - Zdjęcie 001Przedświąteczne spotkanie  Klubu Aktywnego Seniora  w Filii nr 13 poświęcone było zwyczajom i tradycjom związanym ze świętami Wielkiej Nocy.
Warsztaty plastyczne przeprowadzono w trzech zespołach. Pod kierunkiem Beaty  Wijatkowskiej uczestnicy wykonywali techniką iris folding kartki świąteczne. Interesujące dekoracje świątecznego stołu, inspirowane origami, prezentowała Ewa Osoba - nauczycielka Gimnazjum Nr 3, zaś wiosenne kwiaty rozkwitały w rękach Ewy Domaszewicz.
Podczas zajęć uczestnicy wspominali rodzinne tradycje związane ze świętami i wiosną.
Grażyna Mach
Czytaj całość...
Otacza nas muzyka
środa, 17 marzec 2010
Filia 7 - Zdjęcie 001W dniach 8 i 11 marca br. w Filii nr 7 odbyły się lekcje muzyczno - plastyczne dla dzieci z Przedszkola nr 22 w Lublinie. Na początku  przedszkolaki  poszukiwały muzyki  - w sensie dźwięków które otaczają nas na co dzień (gra silnika samochodu, stukot kół pociągu) oraz tych, które tworzy przyroda  (szum fal, wiatr w liściach drzew).
Potem z tajemniczego worka  wyciągały instrumenty muzyczne: trąbkę, róg, klarnet, flet oraz  mandolinę. Przypominały sobie inne instrumenty muzyczne jakie znają i łączyły je w różne grupy. Naśladowały grę na instrumentach w zabawach ruchowych.   
Z odczytanego ze Świerszczyka opowiadania o „Małym Frycku” poznały polskiego muzyka Fryderyka Chopina, którego 200 urodziny obchodzimy hucznie w tym roku w Polsce i na całym świecie.
Czytaj całość...
Lampo podróżnik
środa, 17 marzec 2010
Filia 18 - Zdjęcie 001Filia nr 18 przygotowała cykl zajęć o przygodach niezwykłego psa. Lampo to bohater książki Romana Pisarskiego "O psie, który jeździł koleją". W zajęciach uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Muzycznej. Uczniowie odczytywali zaszyfrowane hasła, rozwiązywali krzyżówki, a także doskonale bawili się przygotowując inscenizacje do wybranych wydarzeń z książki. Przedstawiona historia dzielnego psa wzruszyła młodych czytelników.
Czytaj całość...
Patroni ulic i osiedli Czechowa
piątek, 12 marzec 2010
Filia 29 – wystawa - Zdjęcie 001Od 11 marca 2010 roku w Filii nr  29 można oglądać wystawę pt. "Patroni ulic i osiedli Czechowa". Ekspozycja przybliża mniej lub bardziej znanych ludzi, którzy kochali muzykę, m.in. Jana Kiepurę, Teodora Leszetyckiego, Józefa i Henryka Wieniawskich i innych.
Katarzyna Kalisz
Czytaj całość...
Polska Chopina
piątek, 12 marzec 2010
Filia 6 – wystawa - Zdjęcie 001Wystawa o Fryderyku Chopinie przygotowana przez Filię nr 6 jest próbą odpowiedzi na pytanie, co było źródłem inspiracji w twórczości   wielkiego, na wskroś polskiego Kompozytora. Jakie miejsca i wydarzenia  ukształtowały jego genialną osobowość, o której Ignacy Jan Paderewski pisał, że było w nim wszystko co polskie  ,,barwne kontusze, pasy złotem lite… krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, niewoli ból, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Klub Aktywnego Seniora
piątek, 12 marzec 2010
Seniorzy w Filii 18 - Zdjęcie 0019 marca w Filii nr 18 kilkanaście pań z Klubu Aktywnego Seniora rozpoczęło swoją przygodę z komputerem. Zajęcia przygotował Maciej Krawczyk i wspólnie z koleżankami pomógł stawiać pierwsze kroki uczestniczkom kursu komputerowego.
Ustalono, że zajęcia będą się odbywały w poniedziałkowe i wtorkowe ranki, a dla osób lubiących dłużej pospać we wtorkowe popołudnia.
Panie bardzo szybko przyswajają wiedzę o obsłudze komputera i niedługo rozpoczną swoją przygodę z Internetem.
Czytaj całość...
Z działalności Klubu Aktywnego Seniora na LSM - ie
środa, 10 marzec 2010
Klub - Zdjęcie 001
„Bo trzeba wierzyć, wierzyć, wierzyć
By gdzieś dojść, by żyć, by trwać.”
Z pieśni „Mury” śpiewanej przez Jacka Kaczmarskiego


Osiemnastego lutego 2010r. odbyło się w lokalu Filii nr 13 MBP cotygodniowe spotkanie członków Klubu Aktywnego Seniora, które poświęcone było omówieniu różnych form działania kultury niezależnej w latach 1980- 89. Spotkanie przygotowały: Elżbieta Marciniak i Wanda Jaśkiewicz przy bardzo aktywnym współudziale pracowników filii. Wystąpienie było bogato ilustrowane książkami tzw. drugiego  obiegu, gazetkami z różnych zakładów pracy, rysunkami Jacka Federowicza, albumem znaczków pocztowych,  plakatami i drukami okolicznościowymi jak również znaczkami związkowymi z napisem „Solidarność”.
 
Czytaj całość...
Ulubieni bohaterowie lektur
środa, 10 marzec 2010
Filia 9 - Zdjęcie 00112 lutego 2010r.  została wykonana kolejna praca stanowiąca kontynuację konkursu pt " Ulubieni bohaterowie lektur", tym razem była to postać Karolci autorstwa Marii Kruger. Praca została wykonana przez uczniów kl. III "B"  ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Małgorzata Pachla
Czytaj całość...
Hamlet w adidasach
środa, 10 marzec 2010
Filia 17 – Hamlet - Zdjęcie 001Świat jest teatrem, aktorami ludzie,
Którzy kolejno wchodzą i znikają.
                      William Shakespeare
Filia nr 17 postanowiła przybliżyć młodzieży z osiedla Przyjaźni postać i twórczość Wiliama Szekspira. Samodzielne wyszukiwanie informacji o jednym z najsłynniejszych dramatopisarzy połączone było z głośnym czytaniem fragmentów jego sztuk. Jednak dzisiejszej młodzieży nie wystarczają już suche fakty i gotowe interpretacje – oni pragną sami odkrywać znaczenie owych zawiłych wersów. Młodzieńczy temperament, a niekiedy wręcz buntownicza postawa są źródłem krytycznego i twórczego myślenia, dzięki któremu ci młodzi ludzie weryfikują zastane w kulturze wzorce z własnym doświadczeniem. Okazuje się wtedy, że chociaż w innej formie, to jednak są to wciąż te same przeżycia, lęki, namiętności, tak charakterystyczne dla kondycji ludzkiej. Nasi młodzi czytelnicy przedstawili je na swój własny, oryginalny sposób…

Czytaj całość...
Podsumowanie "Ferii w Bibliotece"
środa, 10 marzec 2010
Aktualizacja 10.03.2010

Tegoroczne ferie zimowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie upłynęły nam na zabawach oraz  w ścisłym kontakcie z książkami, czyli tym co w Bibliotece najważniejsze.
Codziennie w wybranych filiach  bibliotecznych realizowany był wcześniej zaplanowany program zajęć. Celem naszych działań było zagospodarowanie w ciekawy sposób czasu wolnego dzieciom, a także dostarczenie tym dzieciom miłych wrażeń z uczestnictwa w imprezach bibliotecznych.
W bibliotece mamy bezpłatny dostęp do internetu. Dzieci  mogły po nim surfować. Zajęcia w ferie były bezpłatne. Zapraszamy do obejrzenia i przeczytania relacji z przebiegu spotkań.

Partnerem w organizacji "Ferii w Bibliotece" był Kurier Lubelski i Dziennik Wschodni
Sponsorem była LUBELLA S.A.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3701 - 3710 z 4137


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego