Działalność Filii
Juliusz Słowacki - nasz współczesny
piątek, 11 grudzień 2009
Słowacki - Zdjęcie 001W dniach od 9.XI do 2.XII.2009 r. uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczyli w prelekcjach wygłoszonych przez p. Dariusza Jóźwika na temat "Juliusz Słowacki - nasz współczesny". Były to kolejne cykle spotkań w Filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w związku z obchodzonym Rokiem Słowackiego. Skupiono uwagę na dorobku dramaturgicznym poety i możliwościach jakie stworzył  dla kolejnych pokoleń reżyserów i twórców teatru i filmu. Jako przykład pokazano fragmenty inscenizacji "Kordiana" Jana Englerta. Ponadto mówiono o prekursorskim charakterze tego dzieła i konieczności wydania go z wykorzystaniem nowoczesnych mediów. Ze względu na  protohipertekstowy charakter tej twórczości zgodzono się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie jej w internecie tak, by czytelnicy mogli samodzielnie poruszać się po tym dziele, co wydaje się najlepszym rozwiązaniem i formą popularyzacji. Ponadto pokazano jeden z ciekawszych filmów biograficznych " Juliusz Słowacki tańczy".
Dariusz Jóźwik
Czytaj całość...
Mikołajkowe spotkania
piątek, 11 grudzień 2009
F17 - Zdjęcie 001Filia nr 17  zaprosiła  na "mikołajkowe  spotkania " trzy grupy dzieci z Przedszkola nr 42. Bibliotekę  odwiedził  św.  Mikołaj, sprawił on milusińskim wielką niespodziankę. Przedszkolaki  miały  okazję  poznać  prawdziwą   historię  legendarnej postaci zaprezentowaną  w  formie wywiadu.
Były  to ciekawe  lekcje biblioteczne, gdzie oprócz czytania opowiadań  ks. J.  Twardowskiego     zaproponowano  dzieciom obejrzenie  wystawy  planszowej  i  literatury pt.  „Mikołajkowe marzenia". Uradowane obecnością zaszczytnego gościa  śpiewały mu piosenki, deklamowały wiersze, pisały swe prośby o prezenty na rok następny, tańczyły, a także robiły podarunki dla Mikołaja.
Na zakończenie  Mikołaj  obdarował  przedszkolaków  prezentami oraz słodyczami.
Zachwycone  atmosferą  biblioteki wyraziły zainteresowanie następnymi spotkaniami.
Maria Włosek
Czytaj całość...
Mikołaj w Bibliotece
piątek, 11 grudzień 2009
F03 - Zdjęcie 00109 grudnia 2009 r. przybył do biblioteki Filii nr 3 św. Mikołaj. Wszedł drzwiami, przywitał się z dziećmi z Przedszkola nr. 40. Było wspólne śpiewanie piosenek, mówienie wierszy, mnóstwo radości i czytanie książki przez p. Beatę Bosko. Mikołaj z wielkiego worka wyjmował "prezenty". "Prezenty" dostały również wychowawczynie.
W zajęciach uczestniczyło 23 dzieci. Mikołaj obiecał spotkanie w następnym roku.
Czytaj całość...
Mikołaj po amerykańsku
piątek, 11 grudzień 2009
Mikołaj - Zdjęcie 001Niecodzienne spotkanie w Filii nr 24 MBP mieli uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej nr 38. Z  Bieguna Północnego przyjechał do nich Mikołaj, który mógł rozmawiać jedynie w języku angielskim. Uczniowe mieli okazję poćwiczyć swoje umiejętności prowadzenia konwersacji w tym języku i przy okazji zadać Mikołajowi kilka pytań. Rozmawiano o zwyczajach świątecznych, ubieraniu choinki i prezentach. Były śpiewane kolędy w języku angielskim, jak również kilkoro chętnych zaśpiewało dla gościa kolędy  polskie.
Oczywiście pod koniec spotkania Mikołaj rozdał wszystkim uczestnikom prezenty i zachęcił do dalszej nauki języka.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Warsztaty literacko - plastyczne
środa, 09 grudzień 2009
Magdalena Józefczuk - Dmitroca
i
Zbigniew Dmitroca

serdecznie zapraszają dzieci
na warsztaty literacko - plastyczne
9 grudnia, godz 11.00
Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7


Warsztatom towarzyszy wystawa ilustracji autorstwa Magdaleny Józefczuk - Dmitrocy
Kiermasze Świateczne
poniedziałek, 07 grudzień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001Każdego roku kiermasze organizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej  przyciągają uwagę różnorodnością i niepowtarzalnością prezentowanych dekoracji oraz starannością wykonania. Prace cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających filię.
Mikołaje, stroiki świąteczne, aniołki, kartki bożonarodzeniowe, łańcuszki, a nawet rzeźby i malarstwo to stałe ekspozycje takich imprez. Pieniądze ze sprzedaży prac przeznaczone zostają m.in. na materiały do dalszych prac, a także na upominki dla wychowanków Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Czytaj całość...
Na obcą przemoc skazani...
poniedziałek, 07 grudzień 2009
Wystawa - Zdjęcie 001Galeria Filii nr 5 gościła w dniach 26 i 27 listopada 2009 r. uczniów dwóch  klas I Liceum Zespołu Szkół Katolickich w Lublinie. Zwiedzający zapoznali się z aktualną ekspozycją wystawy historycznej o obozach przejściowych na ulicy Krochmalnej w Lublinie w czasie II wojny światowej.
Temat nieznany, okazał się dla większości młodzieży ciekawy. Uczennica Katarzyna Pietrzak powiedziała: cyt. ”warto było poznać, obejrzeć, wysłuchać”. Inni stwierdzili, że: cyt. ”wystawa jest ciekawa, zawiera wiele szczegółów, a postawa Polaka, który służył Niemcom    wysyłając swoich rodaków na roboty przymusowe do III Rzeszy - Musielskiego -warta jest absolutnego potępienia w przeciwieństwie do patriotycznych czynów polskich łączniczek RGO niosących pomoc uwięzionym w obozie.
Młodzież poszerzyła swoją wiedzę o historii najnowszej Lublina, która dla nich jest już bardzo odległa i zapomniana.
Spotkanie było jedną z ostatnich odsłon w/w wystawy w 2009 roku.
Anna Woroniak
Czytaj całość...
Alkohol, a twórcy
poniedziałek, 07 grudzień 2009
Prelekcje - Zdjęcie 001Prelekcja pt. "Alkohol, a twórcy'', która odbyła się 30 listopada 2009 r. w Gimnazjum nr 1  rozpoczęła  tygodniowy cykl prelekcji  wygłaszanych przeze mnie  w tej szkole dla uczniów kl.III. Prelekcje te stanowić mogą "literackie ujęcie'' problematyki profilaktyki uzależnień realizowanych w szkole przez pedagogów.
W czasie trwania spotkania - w sposób wolny od wartościowania i osądów - przybliżyłam wybrane przeze mnie wizerunki pisarzy i poetów uzależnionych od alkoholu. To nie tyle, co straszenie określonymi przykładami z życia, w którym pojawił się alkohol, co pokazanie okrutnej prawdy o naturze uzależnienia, w okowach której znaleźć się mogą i sławni, zdolni i bogaci.
Poruszyłam takie zagadnienia jak alkohol, a wena twórcza, alkohol - metodą badania "własnego ja" i autokreacji. Zastanawialiśmy się wspólnie nad tym dlaczego tak wielu ludzi pióra ucieka się do alkoholu.
Czytaj całość...
Różne aspekty kobiecości
piątek, 04 grudzień 2009
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Filia nr 4

zaprasza na spotkanie

Różne aspekty kobiecości

w programie
warsztaty kart świątecznych
rękodzieło krawieckie
porady kosmetyczne

spotkanie odbędzie się
9 grudnia 2009 w godz. 11.00 - 15.00
Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (szpital)
poziom -1
Światowy Dzień Pluszowego Misia
poniedziałek, 30 listopad 2009
Kariera pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 r. Clifford Berryman uwiecznił wówczas na rysunku niedźwiadka, którego wystawiono na strzał prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi, jednak myśliwy wspaniałomyślnie darował życie zwierzęciu. Miś z obrazka wyglądał jak rasowy "pluszak", toteż Morris Michtom - właściciel sklepu z zabawkami - postanowił wyprodukować i sprzedawać sobowtóra. Za zgodą prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. W ten sposób firma "Ideal" stała się najbardziej znaną wytwórnią pluszowych misiów.
Misiowe szaleństwo rozpoczyna się w roku 1906. Ze swymi misiami nie rozstają się ani Panie z towarzystwa ani dzieci. Miś stał się maskotką Roosvelta i kto wie czy nie dzięki niej,  Roosvelt odniósł zwycięstwo w kampanii wyborczej. Seymour Eaton był autorem pierwszej serii książeczek dla dzieci o przygodach małego misia Roosvelta. Powstają też piosenki o misiach. Pojawili się liczni producenci sympatycznych pluszaków.
Uszatek, Puchatek, Paddington czy Colargol. Dziś wszystkie pluszowe misie na całym świecie mają swoje święto. Ulubiona zabawka dzieci ma już 107 lat. Jego urodziny świętowali też najmłodsi lubelscy czytelnicy.
Beata Wijatkowska


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3701 - 3710 z 4069


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego