Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Działalność Filii
Święty Benedykt Benedyktyni Tyniec
czwartek, 16 październik 2014
Filia nr 29 zaprasza na prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną i wystawą
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Szlakiem lubelskich Żydów
środa, 15 październik 2014
Filia nr 33 zaprasza na wykład Macieja Sztorca o dziejach lubelskich żydów
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Przyjechała... straż pożarna
poniedziałek, 13 październik 2014
image_001.jpgW Filii nr 35 czekała na dzieci nie lada niespodzianka. Przyjechali wozem gaśniczym strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Dzieci mogły uczestniczyć w symulowanej akcji ratunkowej - unieruchomiły rannego na noszach, usztywniały kołnierzem ortopedycznym szyje poszkodowanych, przymierzały kaski, maski gaśnicze, zaglądały do strażackiego wozu. W podzięce za strażacki trud były piosenki, wiersze i laurki w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 85 i najmłodszych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 51.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Zwierząt
piątek, 10 październik 2014
image_001.jpgŚwiatowy Dzień Zwierząt to święto obchodzone corocznie 4 października, w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. W wybranych filiach MBP odbyły się lekcje biblioteczne mające na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.
Czytaj całość...
75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
czwartek, 09 październik 2014
image_001.jpgAktualizacja 9 października 2014

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego powinna być dla nas ważna, tym bardziej, że jest często mniej zauważana, w cieniu innych wielkich rocznic. W tym roku powinniśmy ją przypomnieć, ponieważ dla wielu osób, zwłaszcza młodych to jedna z ostatnich okazji do osobistego kontaktu z osobami pamiętającymi Polskę Podziemną i jej żołnierzami.
Polskie Państwo Podziemne, działające w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w czasie II wojny. Wypełniało wszystkie funkcje: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą. Kierowane było z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne RP: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.
Chcemy pokazać Polskie Państwo Podziemne nie tylko jako organizację walczącą z okupantem i jako "dojrzałą politycznie instytucję", ale również przybliżyć sylwetki osób zaangażowanych w konspirację, dowódców, żołnierzy, ludzi którzy przez lata byli we własnym kraju traktowani jak obywatele drugiej kategorii.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Ahoj Przygodo!
środa, 08 październik 2014
image_001.jpgGdy czerwone słońce wschodzi w marynarzu bojaźń się rodzi
Lecz gdy czerwień o zachodzie, wie marynarz o pogodzie
 
Chmury gęstnieją szybko i nagle
Na maszt uwaga i twoje żagle
Lecz jeśli z wolna nadciągają
Wyciągaj sieci, żegluj i trałuj.

(przysłowia żeglarskie)

W piękny październikowy dzień uczestnicy cyklu zajęć żeglarskich pod tytułem „Ahoj Przygodo!” zgłębiali tajemnice zjawisk atmosferycznych. Przyszli żeglarze mogli zaobserwować proces powstawania chmur oraz huraganów.
Czytaj całość...
Twórczość Marii Kownackiej
środa, 08 październik 2014
image_001.jpgW tym roku minęła 120. rocznica urodzin Marii Kownackiej, pisarki, autorki sztuk dla dzieci i tłumaczki. Swoją twórczość od początku związała z najmłodszymi odbiorcami. Napisała kilkadziesiąt książek dla dzieci, a także wierszyków i słuchowisk. Na stałe wprowadziła do literatury dziecięcej postać Plastusia, a do kanonu lektur szkolnych należą „Kajtkowe przygody”.
Czytaj całość...
Latarnicy Polski Cyfrowej
wtorek, 07 październik 2014

image_001.jpg

Biblioterapia - lek na duszę
wtorek, 07 październik 2014
image_001.jpgLiteratura piękna wywiera duży wpływ na życie człowieka, często wyrabia nowe spojrzenie na świat, rozwija osobowość, pomaga utrzymać równowagę emocjonalną oraz pozwala zrozumieć zachowania i postawy innych ludzi. Działania terapeutyczne oparte o stosowanie materiałów czytelniczych, będące wsparciem w procesie leczenia zostały nazwane biblioterapią czyli: biblion – książka i therapeo – leczenie książką. Biblioteka jest odpowiednim miejscem gdzie program biblioterapii powinien być realizowany. Filia nr 39 podjęła się zadania i wprowadziła raz w miesiącu zajęcia z biblioterapii mające na celu pomaganie ludziom potrzebującym psychicznego wsparcia. Odpowiednio dobrane materiały czytelnicze, fotografie i muzyka będą wykorzystywane jako środki wspomagające leczenie i wychowanie. Odpowiednio dobrana lektura może wpłynąć na zmianę myśli, uczuć, zachowań. Wprowadzić w świat wartości moralnych, redukować lęki lub pomóc w uwolnieniu się od stresu.


Czytaj całość...
Światowy Dzień Uśmiechu
wtorek, 07 październik 2014
image_001.jpg
Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1161 - 1170 z 3001


2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

1050. Rocznica Chrztu Polski

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego