Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Działalność Filii
Przedwakacyjne zajęcia artystyczne
piątek, 04 lipiec 2014
image_001.jpgW Filii nr 31 przez cały rok szkolny odbywały się zajęcia artystyczne dla dzieci, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w technice orgiami, tworząc piękne kwiaty, zwierzęta i kartki okolicznościowe. Uczyli się także wykorzystania przedmiotów codziennego użytku w sztuce, malowania na szkle i tworzenia kolaży. Nie zabrakło inspiracji kulinarnych - dużo radości sprawiło samodzielne przygotowanie sałatki owocowej i kanapek.  Po przerwie wakacyjnej (od 15 września) zapraszamy do wspólnej zabawy!
Dorota Furmaniak
Czytaj całość...
Dzień Psa
piątek, 04 lipiec 2014
image_001.jpgDzieci, które przychodzą do biblioteki na ul. Głębokiej kochają zwierzęta. Z tego powodu nie mogliśmy zapomnieć o święcie naszych najlepszych przyjaciół. 1. lipca po raz siódmy obchodziliśmy Dzień Psa. Człowiek udomowił psy kilkanaście tysięcy lat temu, ale to właśnie on jest często największym zagrożeniem dla czworonogów. Na szczęście miłośnicy psów promują liczne akcje, mające na celu poprawę losu zwierząt. Żywa i czująca istota nie może być traktowana jak tymczasowa zabawka czy cel ludzkiej agresji. Tylko pies potrafi tak pięknie się cieszyć na widok swojego pana. Dzieci chętnie rozmawiały o swoich pupilach. W dowód uznania za ich miłość, wierność i przywiązanie wykonaliśmy kolaże, które podczas wakacji będą prezentowane na wystawie.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Lubimy czytać!
czwartek, 03 lipiec 2014
image_001.jpg3 lipca 2014 odbyło się w Filli nr 29 spotkanie poświęcone pisarce, autorce scenariuszy i filmów MARGUERITE DURAS (1914-1996).
„Moderato cantabile”, „Hiroszima, moja miłość”,„Kochanek”, „Chory na śmierć”, „Pisać” - to tytuły znane każdemu miłośnikowi literatury francuskiej. Trzy pierwsze zostały zekranizowane przez Petera Brooka, Alana Resnais i Jean-Jacquesa Annauda. Duras sama reżyserowała spektakle teatralne i filmy, a jej twórczość zaliczana jest do francuskiej nowej fali.
Czytaj całość...
Rok św. Jana z Dukli
środa, 02 lipiec 2014
image_001.jpgSześćsetlecie urodzin św. Jana z Dukli skłania nas do przypomnienia życiorysu tej postaci. Jako młody człowiek wiódł życie pustelnika, a następnie wstąpił do zakonu franciszkanów. Dzięki swoim zdolnościom kaznodziejskim został skierowany do Lwowa, gdzie podjął decyzję o przyłączeniu się do braci bernardynów. Życie św. Jana z Dukli było przepełnione pokorą i miłością do ludzi. Zajmował się biednymi i prowadził działalność misyjną. Do grona świętych został włączony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku. Ustanowiono go patronem Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Filia przy ul. Głębokiej będzie prezentować wystawę o życiu polskiego świętego do końca lipca.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Błękitny szlak Edwarda Stachury
środa, 02 lipiec 2014
image_001.jpgW lipcu i w sierpniu Filia nr 8 zaprasza na wystawę prezentującą życie i twórczość Edwarda Stachury. Zdjęcia ukazują poetę w różnych etapach jego życia. Stachura wypowiadał się w różnych formach literackich. Utwory prezentowane są chronologicznie według dat wydania.
Fotografie i książki pochodzą ze zbiorów prywatnych przyjaciela Edwarda Stachury p. Janusza Kuklińskiego.
Czytaj całość...
Przedwakacyjne spotkanie klubu czytelniczego SZAL
poniedziałek, 30 czerwiec 2014
image_001.jpg23 czerwca, w Filii nr 12 odbyło się przedwakacyjne spotkanie klubu czytelniczego SZAL. Wspólnie z uczestnikami poniedziałkowej dyskusji o interesujących książkach, odświeżyliśmy naszą znajomość klasyki młodzieżowej. Rozmawialiśmy o postawach życiowych głównych bohaterów powieści Harper Lee pt. "Zabić drozda".
Wspólnie z uczniami Akademii Weltona z powieści pt."Stowarzyszenie umarłych poetów" złożyliśmy przysięgę na wierność tradycji, honorowi oraz prawa do marzeń i młodzieńczego buntu. Poznaliśmy rodzinę Żaków z pierwszej części popularnego cyklu Małgorzaty Musierowicz pt. "Szósta klepka". Zachwyciła nas niezwykłość ponadczasowych postaw i wartości przyświecających bohaterom ulubionych lektur. Wakacje będą dla młodych czytelników nie tylko odpoczynkiem od szkolnych obowiązków, ale przede wszystkim przygodą z literaturą klasyczną.
Dominika Paniak
Lekarz Niezłomny
poniedziałek, 30 czerwiec 2014
image_001.jpg26 czerwca 2014 r. podczas spotkania z czytelnikami niesłyszącymi w PZG rozmawialiśmy na temat  kolejnej bohaterskiej postaci z Lubelszczyzny, lekarza, kapitana Mieczysława Pazderskiego ps. „Szary”. Kpt. Mieczysław Pazderski będąc dowódcą oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych,  bronił Polaków przed sowietami na terenach powiatu chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego i hrubieszowskiego.
Formacja Narodowych Sił Zbrojnych była w sposób szczególny znienawidzona przez komunistyczny reżim, starano się za wszelką cenę, najpierw zdezawuować te wartości, o które żołnierze niezłomni walczyli, oczernić ich w oczach społeczeństwa, przypisać niegodne czyny, a później, jak to zwykle czynią pospolici mordercy, zatrzeć wszelkie ślady po swoich ofiarach.
Czytaj całość...
Sezon na podróże
poniedziałek, 30 czerwiec 2014
image_001.jpg27 czerwca w Filii nr 12 odbyło się spotkanie z cyklu "Sezon na podróże", którego tematem był malowniczy i niezwykły region Gór Świętokrzyskich. Wyruszyliśmy na wycieczkę czarnym i czerwonym szlakiem. Zwiedziliśmy Kielce i rezerwaty przyrodnicze wokół Kielc oraz zdobyliśmy szczyt Łysicy i Święty Krzyż. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam opowieści o bogatej i nie do końca poznanej historii geologicznej regionu świętokrzyskiego.
O górach moglibyśmy opowiadać godzinami i z pasją dzielić się zdobytymi doświadczeniami z odbytych podróży. Okres wakacji zapewne będzie sprzyjał dalekim wyprawom, na kolejne spotkanie umówiliśmy się we wrześniu.
Dominika Paniak
Zaczarujmy bajką świat
poniedziałek, 30 czerwiec 2014
image_002.jpgPoranki „Zaczarujmy bajką świat” odbywające się w Przedszkolu nr 42 w roku szkolnym 2013/2014 dobiegły już końca. W każdy czwartek bibliotekarka z Filii nr 17 z torbą wypełnioną kolorowymi książeczkami odwiedzała dzieci w osiedlowym przedszkolu. Te cykliczne zajęcia miały na celu propagowanie idei czytania, zainteresowania maluchów książką oraz zapoznanie ich z literaturą dziecięcą, a także wykształcenie nawyku korzystania z biblioteki od najmłodszych lat.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1161 - 1170 z 2924


2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego