Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Biblio

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

 Cała Polska Czyta Dzieciom


FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki

Działalność Filii
Bądź trendy - czytaj książki
czwartek, 08 marzec 2012
S.Z.A.L. zaprasza na spotkanie 26 marca 2012, godz. 16.00
image_001.jpg


100. rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego
środa, 07 marzec 2012
image_001.jpg"Człowiek jest jak liść niesiony przez wiatr, z tą tylko różnicą, że wiatr zastępuje dlań nieomylne księgi przeznaczenia. Nie wiesz więc co może się stać za chwilę, ani też czy wkrótce nie wyruszysz w kierunku zupełnie przeciwnym zamierzonemu."
Alfred Szklarski

Alfred Szklarski (ur. 21 stycznia 1912 w Chicago, zm. 9 kwietnia 1992 w Katowicach) – pisarz literatury młodzieżowej. 
W styczniu tego roku minęła setna rocznica urodzin pisarza. Z tego powodu nasza biblioteka postanowiła wrócić do ulubionego bohatera z młodości wielu z nas. W korytarzu naszej biblioteki można obejrzeć wystawę poświęconą temu pisarzowi i głównej postaci jego książek Tomkowi Wilmowskiemu, pt.: „Szlakiem Tomka Wilmowskiego”. Mamy nadzieję, że zainteresuje ona młode pokolenie, a to starsze troszkę, dzięki niej będzie mogło wrócić do wspomnień swego dzieciństwa.   
Anna Słowik
Czytaj całość...
Szanujmy i chrońmy przyrodę
środa, 07 marzec 2012
image_001.jpgFilia nr 17 MBP w Lublinie  lekcją biblioteczną „Ekologiczny znak” zainaugurowała cykl spotkań ”Szanujmy i chrońmy przyrodę”. Dzieci z Przedszkola nr 42 wysłuchały krótkiej pogadanki związanej z ochroną środowiska. Dowiedziały się, że już w starożytności szeroko rozpowszechniony był kult drzew i lasów.  Zdziwienie maluchów wywołała informacja, iż zwycięskie wojska, chcąc zadać bolesny cios, wycinały drzewa w pokonanych miastach. Dzieci dowiedziały się również, że już od 1100 roku p.n.e. znane było w Chinach rozporządzenie  dotyczące „zachowania cenniejszych drzew, niektórych lasów i polepszenia gospodarki leśnej”.
Czytaj całość...
Wszystko co wiemy o psie
wtorek, 06 marzec 2012
image_001.jpgW Filii nr 18 odbył się cykl zajęć poświęcony naszym czworonożnym ulubieńcom. Dzieci z Przedszkola nr 53, a także z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 7 poznawały rasy psów i akcesoria, które są  potrzebne do właściwej opieki nad zwierzęciem. Wśród żywej dyskusji nie zabrakło czasu na zabawę ruchową. Jej uczestnicy na sygnał dzwonka wykonywali komendy, które zna każdy dobrze wychowany pies.
Do zajęć została wykonana wystawa prezentująca najpopularniejsze rasy. Dzieci zapoznały się z książkami dotyczącymi pielęgnacji i tresury. Nikt nie miał już wątpliwości, dlaczego psa nazywamy największym przyjacielem człowieka. Rysunki czworonożnych pupili wykonane na zajęciach można oglądać w przedszkolu.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Filifionka - strach ma wielkie oczy
wtorek, 06 marzec 2012
image_001.jpg"Odważny, to nie ten kto się nie boi, ale ten, który wie, że istnieją rzeczy ważniejsze niż strach"

W drugiej połowie lutego w Filii Nr 15 odbył się cykl lekcji bibliotecznych pod hasłem "Filifionka - strach ma wielkie oczy".
Spotkania były oparte na opowiadaniach fińskiej pisarki Tove Jansson, a w szczególności na historii z książki pt."Opowiadania z Doliny Muminków", która traktuje o epizodycznej postaci jaką jest Filifionka. Osóbka ta  żyła w ciągłym strachu i nieustannie spodziewała się jakiejś katastrofy.
Celem zajęć było przybliżenie uczniom klas trzecich - na podstawie przeżyć bohaterki - problemu jakim jest strach i jak z nim walczyć.
Uczniowie bardzo chętnie wypowiadali się na temat swoich doświadczeń i próbowali razem opracować taktykę walki ze strachem. Opowiadali w jaki sposób należy postępować, aby nasze życie nie było zdominowane przez obawy i lęki.
Czytaj całość...
100. rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego
piątek, 02 marzec 2012
image_001.jpgW lutym minęła 100. rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego, twórcy książek dla młodzieży. Największą sławę przyniósł mu dziewięciotomowy cykl powieści o Tomku Wilmowskim, opisujący egzotyczne wyprawy głównego bohatera. Książki te są wyrazem młodzieńczej tęsknoty za wielką przygodą oraz geograficznej i przyrodniczej pasji autora.
24 i 27 lutego młodzież z Zespołu Szkół nr 4 wysłuchała prelekcji o Alfredzie Szklarskim i fragmentu książki "Tomek w tarapatach". Na kolejnych spotkaniach zaplanowanych na 2012 rok uczniowie będą mieli okazję odwiedzić z Tomkiem różne kontynenty.
Elżbieta Nawrocka, Monika Nowicka
Czytaj całość...
Pomagajmy zwierzętom
piątek, 02 marzec 2012
image_001.jpgW ostatni dzień lutego 2012 do Filii nr 6 przybyły przedszkolaki na pogadankę pt. "Dlaczego warto pomagać zwierzętom zimą". Dzieci wysłuchały opowiadań o tematyce zimowej oraz wzięły udział w ożywionej dyskusji proponując wiele ciekawych pomysłów jak pomóc ptakom i zwierzętom zimą. Spotkaliśmy się z grupą średniaków z Przedszkola Artystyczno-Językowego z Alei Racławickich 15.
Monika Deneka
Czytaj całość...
"Bajarka" już ćwiczy
piątek, 02 marzec 2012
image_001.jpg27 lutego  w Filii nr 18 odbyło się drugie spotkanie kółka teatralnego "Bajarka". Podczas dwugodzinnych zajęć zapoznaliśmy się z trzema scenariuszami, z czego jeden został napisany przez uczestniczkę kółka, a warto zaznaczyć, że dziewczynka uczęszcza jeszcze do szkoły podstawowej. Poznanie scenariuszy, dopisywanie nowych wątków i korekty tekstów były naszymi głównymi zadaniami na poniedziałkowe popołudnie. Przerwy w pracy twórczej wypełnialiśmy ćwiczeniami aparatu mowy, od których teraz będziemy zaczynać każde nasze zajęcia.
Czytaj całość...
Spotkanie nie tylko z Gapiszonem
wtorek, 28 luty 2012
image_001.jpgW ubiegłym tygodniu w Filii nr 30 odbyły się lekcje poświęcone twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki. Na spotkania przybyły przedszkolaki z Prywatnego Przedszkola Strumyk. Celem lekcji było przybliżenie postaci autora, uwielbianego tak przez dzieci, Gapiszona. Zaprezentowane zostały książeczki oraz filmy „Pan Maluśkiewicz” i „Przygody Gapiszona. W cyrku”. Po prezentacji multimedialnej dzieci z ochotą przystąpiły do oglądania książeczek z ulubionymi bohaterami: Gapiszonem, Panem Maluśkiewiczem, Guciem i Cezarem.
Czytaj całość...
Poznajemy dzielnicę Tatary
poniedziałek, 27 luty 2012
image_001.jpgFilia nr 3 MBP przy ul. Hutniczej, 23 lutego 2012 r. gościła grupę "Słoneczka" (6 - latki) z Przedszkola Integracyjnego nr. 40. Celem spotkania z dziećmi było przybliżenie historii powstania dzielnicy Tatary. Przedszkolaki zapoznały się z etymologią nazwy osiedla Tatary, ulic: Hutnicza i Kresowa.
Na zakończenie pobytu w bibliotece dzieci pokolorowały postać "Wojownika tatarskiego". Prace przez nie wykonane można oglądać w bibliotece.
Niedzińska Jolanta, Bosko Beata
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1161 - 1170 z 2154


2015 Rokiem św. Jana Pawła II

250 Lat Teatru Publicznego w Polsce

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego