Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS
Biblio

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

Cała Polska Czyta Dzieciom

 Cała Polska Czyta Dzieciom

logo_sagi_lubelszczyzny.jpg

FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki

logo_MEGAMATMA.png
Działalność Filii
Jedzie kareta po świecie...
środa, 15 czerwiec 2011
image_001.jpgDo Filii nr 13 przybyła znowu Kareta, która zabrała grupę dzieci z Przedszkola nr 47 do krainy wróżek i czarowników. Dzieci wysłuchały bajek ze zbioru "Zaczarowane historie" E.M. Letki. Wypowiadane życzenia"pomagała"spełnić czarodziejska różdżka.
Grażyna Mach
Czytaj całość...
Historia Lublina
środa, 15 czerwiec 2011
image_001.jpgFilia Nr 28 wznowiła cykl zajęć poświęconych historii Lublina. Dzieci z czterech klas piątych ze Szkoły Podstawowej Nr 22 zapoznały się z postanowieniami aktu Unii Lubelskiej. Obejrzały miejsca związane z  z Unią Lubelską. Wykazały się świetną  znajomością historii swojego miasta, aktywnie uczestnicząc w zajęciach. Na zakończenie zobaczyły film Marka Drążewskiego pt. "Od Unii do Unii", w którym  została podkreślona wielokulturowość Lublina.
Iwona Rogala
fot. Beata Gryka

Czytaj całość...
Uwaga! Wakacje!
poniedziałek, 13 czerwiec 2011
image_001.jpgTuż przed końcem roku szkolnego Filię nr 5 odwiedziły dzieci z Zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 17. Inscenizacja wakacyjnej scenerii przedstawiająca plażę od razu bardzo się spodobała. Mali czytelnicy zwrócili uwagę na książki i zapowiedzieli wkrótce swoje wizyty. Dzieci chętnie śpiewały piosenki, słuchały wesołych wierszy i opowiadań o tematyce wakacyjnej, a także o zagrożeniach jakie mogą zdarzyć się latem. Na planszach zatytułowanych: las, góry, woda, droga, wieś - dzieci przyklejały obrazki odpowiednio dopasowane do niebezpieczeństw, przed którymi powinny się ustrzec w czasie wakacji, zachowując odpowiednią ostrożność i rozwagę. Pouczająca zabawa pozostawiła w ich pamięci wiele ważnych ostrzeżeń, które z pewnością przydadzą się podczas letniego szaleństwa.
Anna Woroniak, Anna Smolińska
Czytaj całość...
Mistrz głośnego czytania
poniedziałek, 13 czerwiec 2011
image_001.jpgW środowy poranek, 8 czerwca, odbył się wśród klas drugich ze Szkoły Podstawowej Nr 29 kolejny konkurs. Tym razem był to konkurs głośnego czytania pt: "Mistrz Głośnego Czytania - umiem i lubię czytać". Chętnych do wzięcia udziału było wielu, jednak po wstępnych eliminacjach do rywalizacji o tytuł MISTRZA przystąpiło 12 uczestników.
Wszyscy mieli jedno "proste" zadanie: przeczytać najpiękniej, jak tylko potrafią, fragment baśni. Ustaliliśmy wcześniej, że będą to baśnie H.Ch. Andersena. Wśród czytanych utworów znalazła się "Calineczka", "Nowe szaty cesarza", "Księżniczka na ziarnku grochu" i "Brzydkie kaczątko".
Dzieci były bardzo stremowane, jednak wszystkie podołały tej konkurencji - czytały głośno i płynnie, zwracając  również uwagę na odpowiednią intonację głosu.
Czytaj całość...
W 55. rocznicę śmierci Jana Lechonia
poniedziałek, 13 czerwiec 2011
image_001.jpg"Ten człowiek nie zaznaczył się w polskim rozwoju ani jednym ważnym wierszem, ani jedną myślą, a jednak stworzył coś, stworzył siebie, stworzył Jana Lechonia."
Witold Gombrowicz, Dzienniki

9 czerwca 2011 r. w Filii Nr 18 odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości Jana Lechonia w 55. rocznicę śmierci poety. Została wygłoszona prelekcja, a jej uzupełnieniem był fragment audycji radiowej oraz film, w którym przyjaciele i krytycy literaccy wspominają poetę. Dodatkiem do wykładu była tablica, na której umieszczono wspomnienia o Janie Lechoniu, wybrane cytaty z jego twórczości i ciekawostki dotyczące życia poety.
Czytaj całość...
Cała Polska Czyta Dzieciom
poniedziałek, 13 czerwiec 2011
image_001.jpgAktualizacja 13 czerwca 2011

(…) Co jest najlepszą wizytówką każdego człowieka? Jego język. Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy to atuty w życiu społecznym nie do przecenienia. (…)
"Wychowanie przez czytanie"
Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska


Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” trwa już prawie 10 lat! Dzięki działaniom promocyjnym, informacyjnym i reklamowym Fundacji ABCXXI coraz więcej rodziców zaczyna traktować wychowanie dzieci jako swoje najważniejsze życiowe zadanie, a kampania „Cała Polska czyta dzieciom” w wielu regionach kraju stała się osią działań kulturalnych, aktywizujących i łączących różne pokolenia oraz osoby różnych zawodów. Celem kampanii jest przekonanie, że czytanie  we wszystkich domach, przedszkolach i szkołach, daje wszystkim dzieciom szansę na lepszy rozwój. Czytanie dzieciom stało się popularne, by nie rzec – oczywiste.
Czytaj całość...
Każdy może być bohaterem
piątek, 10 czerwiec 2011
image_001.jpg8 czerwca 2011 r. w Filii Nr 24 miało miejsce spotkanie z uczestnikami WTZ Roztocze. Tym razem zajęcia dotyczyły tematu: „Kto może być prawdziwym bohaterem?”. Wspólnie staraliśmy się odpowiedzieć sobie na to pytanie, podając przykłady bohaterów filmowych, literackich, historycznych. Po wysłuchaniu krótkiego opowiadania, każdy z uczestników zastanowił się, czy „można stać się bohaterem, tylko dlatego, że się komuś pomoże...”, czy my również możemy być bohaterami i jaka jest definicja tego słowa...
Agata Siekierska
Czytaj całość...
WIGILIA NOCY KULTURY i NOC KULTURY - relacja
piątek, 10 czerwiec 2011
image_001.jpgZa nami kolejna impreza miejska  - Wigilia i Noc Kultury. Co roku w czerwcową noc Lublin proponuje niepowtarzalne wydarzenie społeczno-kulturalne. Jest to manifestacja miasta, które postanowiło starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Podczas Nocy Kultury wszystkie instytucje kulturalne oferują darmowy wstęp oraz specjalne atrakcje. Tegoroczna Noc Kultury była poprzedzoną po raz pierwszy Wigilią Nocy Kultury, która odbywała się w dzielnicowych  ośrodkach kultury, jak na przykład biblioteki.
Nasze filie przygotowały różne atrakcje dla czytelników, którzy zechcieli bliżej domu spędzić ten niezwykły wieczór.
Czytaj całość...
Dzień Dziecka
wtorek, 07 czerwiec 2011
image_001.jpgAktualizacja  7 czerwca 2011

1 czerwca Filia Nr 28 zorganizowała Dzień Dziecka dla dzieci z grupy III z Przedszkola Nr 57. Przedszkolaki z entuzjazmem uczestniczyły w  grach i zabawach, śpiewały, rysowały, słuchały czytanych bajek i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Na zakończenie każde dziecko otrzymało upominek i kolorowy balonik. Radosne  i szczęśliwe opuściły bibliotekę.
Agnieszka Pawlak - Dziaduch
Czytaj całość...
Spotkanie z przygodami Stasia i Nel
poniedziałek, 06 czerwiec 2011
image_001.jpgW dniach 30-31 maja w naszej bibliotece odbyły się spotkania dla klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 7, których bohaterami byli Henryk Sienkiewicz oraz jego książka dla młodzieży "W pustyni i w puszczy". Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie lub poznać fragmenty powieści. Rozwiązywano również testy i krzyżówki. Na zakończenie zajęć uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą pisarzowi i jego dziełom. Zaprezentowane zdjęcia z filmów przybliżyły naszym gościom sylwetki Stasia i Nel oraz ich przyjaciół - ludzi i zwierzęta.
Młodzież dowiedziała się, że opisy Czarnego Lądu były nie tylko autorską fantazją, ale także echem własnej przygody afrykańskiej Sienkiewicza.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1161 - 1170 z 1964


Rok Oskara Kolberga

Rok 2014 Rokiem Czytelnika

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego