Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS
Biblio

Niecodziennik Biblioteczny

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

Cała Polska Czyta Dzieciom

 Cała Polska Czyta Dzieciom

logo_sagi_lubelszczyzny.jpg

FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki
Działalność Filii
Ornitologiczne pogadanki
poniedziałek, 22 listopad 2010
image_001.jpgW minionym tygodniu Filia Nr 12 gościła Panią Kalinę Łapińską, ulubionego ornitologa naszych czytelników.
W tym roku uczestnicy spotkań wysłuchali dwóch prelekcji pod tytułem „Sowy” i „Wędrówki ptaków”. Bardzo interesujące i pouczające opowieści uzupełniały filmy o życiu i obyczajach ptaków.
Spotkanie z Panią Kaliną  na progu zimy zapewne uwrażliwi wszystkich słuchaczy na los wszystkich zwierząt.
Róża Wawer
Czytaj całość...
Ludzie z pasją - Krystyna Kwiatkowska
poniedziałek, 22 listopad 2010
image_001.jpgZ cyklu imprez  "Ludzie z Pasją", od 19 listopada  czynna jest w Filii Nr 7 wystawa rękodzieła  Pani Krystyny Kwiatkowskiej .
Oprócz tkanych obrazów i serwetek robionych na szydełku, można tu także obejrzeć piękne szmaciane lalki robione na wzór szwedzkiej lalki Tildy. Pani Krystyna - czytelniczka naszej filii zaprasza chętnych na krótki kurs robienia na drutach, szydełkowania i haftu.
Wystawa czynna jest do 14 grudnia.
Irena Rajchert
Czytaj całość...
Szkolenia komputerowe dla seniorów
piątek, 19 listopad 2010
image_001.jpgOd końca września w Filii Nr 18 prowadzone są szkolenia komputerowe, na które zgłosiło się kilkunastu chętnych. Dwa razy w tygodniu seniorzy uczą się podstaw obsługi komputera, stopniowo doskonaląc swoje umiejętności. W październiku uczestnicy zajęć zapoznali się z notatnikiem, kalkulatorem oraz programami Microsoft Office Word, Microsoft Office Excel i Microsoft Paint.
Nasi seniorzy szybko przyswajają sobie komputerową wiedzę, a w listopadzie rozpoczęli swoją przygodę z Internetem.
Dorota Furmaniak, Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Ciekawa postać Fryderyka Chopina
piątek, 19 listopad 2010
image_001.jpgKończy się jubileuszowy rok Fryderyka Chopina. Z tej okazji w Filii Nr 18 odbył się cykl zajęć dla uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 7, podczas których młodzi słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawostek. Słynny kompozytor był człowiekiem, który nieustannie potrafił zaskakiwać. Miewał bardzo zmienne nastroje psychiczne, posiadał talent aktorski i literacki, ciekawił go świat, a jednocześnie bywał przesądny. Jak większość współczesnych mu ludzi lubił wydawać pieniądze i prowadził bogate życie towarzyskie.
Uzupełnieniem prelekcji dla starszych klas było obejrzenie wystawy poświęconej genialnemu artyście.
W spotkaniu poświęconym Chopinowi brały również udział dzieci z klasy I tejże szkoły. Mali uczestnicy oglądali książki o kompozytorze, rozwiązywali rebusy i rysowali portrety artysty.
Barbara Gwóźdź, Dorota Furmaniak
Czytaj całość...
Spotkania dzieci ze sztuką
czwartek, 18 listopad 2010
image_001.jpgW ramach nowego projektu Spotkania dzieci ze sztuką,  17 listopada odbyły się pierwsze zajęcia w Filii Nr 12 pod hasłem „Baśnie i legendy, a malarstwo światowe”.
Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały dwóch legend zilustrowanych obrazami takich mistrzów jak Vincent van Gogh, Jan van Eyck, Beniamin West, Sandro Botticelli i wielu innych.
W trakcie warsztatów dzieci wyraziły własne zdanie na temat dobrych i złych bohaterów i próbowały dokonać oceny poszczególnych postaci. Połączenie sztuki z literaturą spotkało się z dużym zainteresowaniem przedszkolaków i ich wychowawców.
Ewa Jabłońska

Czytaj całość...
W kołysaniu drzew jest muzyka i śpiew
wtorek, 16 listopad 2010
image_001.jpgOd początku listopada w Filii Nr 26 prezentowana jest wystawa "I w kołysaniu drzew jest muzyka i śpiew - twórczość Chopina inspiracją dziecięcej wyobraźni". Prace plastyczne wykonane zostały przez dzieci (klasa II i III Szkoła Podstawowa nr 38 i 50) uczestniczące w warsztatach prowadzonych przez panią Elizę Piotrowską, autorkę książki "Fryderyk Chopin i jego świat". Rysunki wykonane pastelami powstały po wysłuchaniu przez uczniów mazurków, polonezów i etiud Wielkiego Kompozytora. Każda z prac jest graficznym zapisem odczuć i myśli nasuwających się każdemu dziecku w trakcie odbioru tej wyjątkowej muzyki."
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Cmentarze świata
wtorek, 16 listopad 2010
image_001.jpgOd 2 listopada zespół Filii Nr 26 zaprasza do oglądania wystawy: "Śmierć, trawa, niepamięć i rosa - spacer po cmentarzach świata". Część ekspozycji stanowią fotografie cmentarnych krajobrazów i nagrobków z różnych zakątków świata. Cmentarze zapomniane, zaniedbane, zabytkowe czy prowincjonalne, miejsca pochówku bohaterów, władców czy zwykłych ludzi, zatrzymane w fotograficznym kadrze przypominają oglądającym o znaczeniu pamięci, przemijania i kruchości życia. Całość uzupełniają sentencje nagrobne będące swoistym komentarzem do wyeksponowanych zdjęć."
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Ciekawostki o Chopinie
poniedziałek, 15 listopad 2010
image_001.jpg12 listopada 2010 r. w Filii Nr 6 odbyła się lekcja biblioteczna poświęcona życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Na fali zainteresowania sylwetką tego wielkiego kompozytora przybliżono dzieciom w sposób interesujący  mało znane fakty dotyczące wybitnego muzyka. Dzieci z uwagą wysłuchały ciekawostek na przykład o tym, że Fryderyk, który miał dość drobne dłonie wkładał sobie między palce specjalne kliny z drewna by rozszerzyć ręce, które mogłyby objąć jak najwięcej klawiszy. Zajęciom towarzyszyła piękna oprawa muzyczna i ożywiona dyskusja.
Monika Deneka
Czytaj całość...
Ludzie z pasją - Krystyna Kwiatkowska
piątek, 12 listopad 2010
Wystawa rękodzieła, 19.11.2010 r. - 14.12.2010 r. w godzinach pracy filii, Filia nr 7, ul. Władysława Kunickiego 35
image_001.jpg
Pani Jesień
środa, 10 listopad 2010
image_001.jpgZajęcia plastyczno – literackie, które odbyły się w trzy kolejne piątkowe popołudnia poświęcone były kolorowej i kapryśnej porze roku – jesieni.
Dzieci dowiedziały się o sposobach podpatrywania i obserwowania przyrody, z zainteresowaniem wysłuchały krótkich opowieści o jesieni.
Mali artyści stosując różne techniki plastyczne wykazali się dużą inwencją twórczą we wspólnie wykonanej instalacji artystycznej "PANI JESIEŃ".
Radość tworzenia wyzwoliła chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach.
E. Domaszewicz, A. Polak
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1161 - 1170 z 1762


logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Rok Oskara Kolberga

Ośrodek Książki Obrazkowej
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego