Działalność Filii
Łapacze snów
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgW piątkowy wieczór w Filii nr 11 odbyły się warsztaty pod kierunkiem Aliny Gumieniak, na których robiliśmy łapacze snów. Niegdyś traktowane były one przez niektóre plemiona Indian jako amulety, a powieszone nad łóżkiem miały zatrzymywać nocne koszmary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca.
Czytaj całość...
Bajanie
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgDzieciaczki przemieniły się w niedźwiadki i zajączki za sprawą jakiegoś magicznego rekwizytu! Podczas naszego środowego cyklicznego spotkania z maluchami, poznaliśmy przygody niedźwiadka z książki pt. „Jak dobrze mieć sąsiadów”, której autorką jest Ciara Flood.
Czytaj całość...
Odzyskanie niepodległości przez Polskę
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg9 listopada Filię nr 12 odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 2.  Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z historią odzyskania niepodległości przez Polskę, jak również przedstawienie najważniejszych symboli oraz tworzenie poczucia przynależności i tożsamości narodowej. Spotkanie zakończyło się uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego.
Lubelskie pogawędki. Edycja II
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgW ramach II Edycji Lubelskich pogawędek w Filii nr 37 odbyły się warsztaty, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola „Mali Giganci”. Organizatorami projektu są Fundacja Wspierania Rozwoju Osobistego „STUDEO” oraz Fundacja M-ART.
Czytaj całość...
Performatywne czytanie II części Dziadów
piątek, 09 listopad 2018
image_001.jpg
8 listopada w Filii nr 2 odbyło się performatywne czytanie II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. To już czwarty rok z rzędu bibliotekarze wcielili się w postaci znane z dramatu wieszcza (Guślarz - Katarzyna Poleszak, Starzec oraz Pasterka - Izabela Bartkowiak, Aniołek - Marta Mazurek, Sowa - Marta Piasecka, Kruk - Dariusz Jóźwik, Widmo Złego Pana - Agnieszka Chudnicka, Dziewczyna - Magdalena Wrona).
Czytaj całość...
"Z dala od orkiestry"
piątek, 09 listopad 2018
image_001.jpgAktualizacja 9 listopada 2018 r.

W wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie można wziąć udział w projekcjach filmu dokumentalnego "Z dala od orkiestry". To historia Zygmunta Lubicz Zaleskiego (1882-1967r.) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie. Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.
Czytaj całość...
Jak feniks z popiołów
czwartek, 08 listopad 2018

image_001.jpg

Szeptanki
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg„Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek,
A na tym stoliczku pleciony koszyczek,
W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek,
A na tym robaczku zielony kubraczek.”


Podczas ostatnich Szeptanek - zajęć dla najmłodszych i ich rodziców odbywających się cyklicznie w Filii nr 38 MBP, uczestnicy wysłuchali znanego wiersza Jana Brzechwy o wybrednym robaczku.
Czytaj całość...
O czym mówią nagrobki?
czwartek, 08 listopad 2018
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpg


<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 101 - 110 z 4333


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego