Działalność Filii
Wystawa świątecznego rękodzieła
czwartek, 06 grudzień 2018
image_001.jpgW Filii nr 37 można podziwiać świąteczne rękodzieło wykonane przez uczestników koła artystycznego działającego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie. Prace zostały wykonane pod kierunkiem pani Ewy Kawczyńskiej i pani Alicji Fiuk. Na wystawie można obejrzeć kolorowe choinki, bombki, stroiki oraz kartki bożonarodzeniowe, które powstały w ramach zajęć terapeutycznych.
Czytaj całość...
Przyjaciółki Staromiejskiej
czwartek, 06 grudzień 2018
image_001.jpgZaskakujące początkowo zaproszenie, aby tworzyć wspólnie świąteczne ozdoby, bo przecież od lat Panie się tym nie zajmowały, okazało się najbardziej trafnym celem ostatniego w tym roku spotkania przy kawie. W Filii nr 21 gościłyśmy Elżbietę Mamcarz, autorkę książek dla dzieci, obdarzoną także zdolnościami muzycznymi i manualnymi. Pod kierunkiem Pani Elżbiety, z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych, powstały oryginalne bombki choinkowe i kartki świąteczne, którymi będzie okazja obdarować bliskich w zbliżającym się czasie szczególnej dobroczynności – Świąt Bożego Narodzenia.
Czytaj całość...
Co to jest niepodległość
czwartek, 06 grudzień 2018
image_001.jpg15 listopada, w Filii nr 7 odbyła się lekcja pt. ”Co to jest niepodległość”. Jest to jednocześnie tytuł przewodniej piosenki w czasie lekcji, na którą przybyły dzieci z Przedszkola z Uśmiechem. Piosenka opowiada o historii Polski zagrabionej przez trzech sąsiadów, a jej refren mówi o tym, że niepodległość to polski dom i polska szkoła.
Czytaj całość...
Andrzejki w filiach MBP
środa, 05 grudzień 2018
image_001.jpg
Aktualizacja 5 grudnia 2018

Według tradycji, Andrzejki - 30 listopada - są świętem obchodzonym tylko przez panny. Dla kawalerów przewidziane były Katarzynki przypadające na 24 listopada. Tego dnia wszystkie panny korzystały z okazji by wyprosić u świętego Andrzeja ukochanego. Andrzejkowe tradycje zgromadziły wiele wróżb, przysłów i powiedzeń. Najbardziej znane są lanie roztopionego wosku, wróżenie za pomocą butów czy wróżenie z obierek jabłek lub ziemniaków.
Obecnie tylko niektóre dziewczęta kontynuują dawne zwyczaje andrzejkowe. Andrzejki stały się po prostu jeszcze jedną okazją do powszechnej zabawy, bez względu na płeć czy stan cywilny.
W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej podtrzymujemy tradycję i przekazujemy jej wartości wszystkim pokoleniom.
Czytaj całość...
Ku niepodległości...
wtorek, 04 grudzień 2018
image_001.jpg
Rok Jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości stał się inspiracją do zorganizowania w Filii 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkania o tematyce historycznej. 21 listopada dr hab. Marcin Kruszyński wygłosił prelekcję "Ku niepodległości". Nakreślił w niej przyczyny i skutki upadku Polski. Przedstawił dwie wizje odbudowy kraju. Pierwszą, której reprezentantem był Józef Piłsudski oraz drugą - Romana Dmowskiego. Omówił procesy, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę wolności.
Czytaj całość...
Świąteczne warsztaty haftu strukturalnego
wtorek, 04 grudzień 2018
image_001.jpgW poniedziałek 2 grudnia w Filii nr 31 osoby uczestniczące w warsztacie haftu matematycznego mogły sprawdzić swoje umiejętności rękodzielnicze. Zajęcia poprowadziła Pani Dorota Surtel, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 30, kobieta o niezliczonych talentach, którymi chętnie się z nami dzieli. W warsztatach wzięły udział osoby dorosłe, ale były także i dzieci wraz z rodzicami. Pani Dorota przedstawiła uczestniczkom spotkania zasady haftu strukturalnego, omówiła rodzaje nici wykorzystywanych do pracy i przybory.
Czytaj całość...
Legiony w dokumentach
wtorek, 04 grudzień 2018
image_001.jpg
W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Polski Niepodległej w Filii 39 odbyła się prelekcja pt. „Legiony w dokumentach” przygotowana przez Renatę Kopyść. Pani Renata prezentowała film nakręcony przez uczestnika Środowiskowego Hufca Pracy we współpracy z Kołem Zainteresowań „Małe Ojczyzny”. Film powstał w oparciu o dokumenty przechowywane przez bliskich pani Renaty.
Niewielka część zbiorów została udostępniona użytkownikom biblioteki, jako wystawa, która będzie prezentowana do końca grudnia.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Mapa sentymentalna - Wieniawa
wtorek, 04 grudzień 2018
image_001.jpg28 listopada w Filii nr 8 odbyło się spotkanie z mapą sentymentalną Wieniawa zorganizowane w ramach programu Dzielnice Kultury.
Czytaj całość...
Warsztaty artystyczne
wtorek, 04 grudzień 2018
image_001.jpg
W Filii nr 39 prezentowana jest wystawa obrazów pt. „Polskie Krajobrazy” pana Alfreda Błotniaka.
Pan Alfred ma dwie pasje: samochody i malarstwo. Artysta z zawodu jest mechanikiem samochodowym, malowanie obrazów to jego hobby, które wypełnia każdą wolną chwilę. Od najmłodszych lat towarzyszyły mu kredki i blok rysunkowy oraz zabawkowe samochody. Rodzice zdecydowali o przyszłym zawodzie: mechanika samochodowego, miłość do malowania pozostała i jest realizowana do dzisiaj.
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
wtorek, 04 grudzień 2018
image_001.jpg
3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym dniu w Filii nr 17 odbyło się uroczyste spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 42, a także opiekunowie wraz z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej „Źródło”. Przemili goście oddali się sztuce zdobienia słoików techniką decoupage.
Efektem wspólnej pracy były kolorowe słoiki ozdobione wzorami z papierowych serwetek.
Warsztaty upłynęły w atmosferze wzajemnego szacunku, zadowolenia i pełnej współpracy.
Maria Włosek
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 11 - 20 z 4328


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego