Kluby czytelnicze
Krakowski Kazimierz
czwartek, 18 czerwiec 2015
Filia nr 29 zaprasza na spotkanie Klubu Lubimy Czytać!
image_001.jpg
Powiększ

Czytelnik - Senior to skarb
wtorek, 16 czerwiec 2015
image_001.jpg12 czerwca w Filii 24 MBP, w kończącym się już Tygodniu Seniora, odbyło się ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że czytelnik - senior to dla każdej biblioteki skarb. Dysponuje dużą ilością czasu, czyta dużo i literaturę o różnej treści, aktywnie bierze udział w różnych formach działalności biblioteki, chętnie poszerza swoje zainteresownia literackie i kulturalne. Seniorzy nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań wobec biblioteki, bardzo cenią sobie miłą atmosferę jaka zawsze spotyka ich w naszej filii, profesjonalną obsługę i pomoc w każdej dziedzinie. Na zakończenie spotkania Klubowicze przedstawili tematy o których chętnie porozmawiają po wakacyjnej przerwie.
Maria Błach
fot. Agnieszka Sokołowska

Czytaj całość...
Julia Hartwig - wielka dama polskiej poezji
poniedziałek, 08 czerwiec 2015
image_001.jpg8 czerwca - w ramach Tygodnia Seniora - podczas spotkania Klubu Czytelniczego Readcom przybliżona została postać czołowej polskiej poetki, eseistki i tłumaczki literatury pięknej. Pokrótce omówiono niezwykle ciekawy biogram Julii Hartwig. W trakcie trwającego spotkania zaprezentowano znajdujące się w naszej filii tomiki poezji pani Julii oraz świat w nich przedstawiony. Na zakończenie nasze panie zostały zachęcone do wypożyczenia tomików poetyckich nestorki polskiej poezji oraz zgłębienia dzienników pani Julii.
Elżbieta Kierepko
Czytaj całość...
Spotkanie z "Cudowną" w DKK
środa, 29 kwiecień 2015
image_001.jpg"...cud chce jak najlepiej
    a utrudnia wiarę..."
Jan Twardowski

By podkreślić szacowne Książki Święto, 23 kwietnia w Filii nr 10, panie (już wiośniane i radosne) z Dyskusyjnego Klubu Książki dotkliwą ochotą zapałały porozmawiać. Niechybnie o książce. Spotkanie owoż, eteryczne i energetyczne skupiło nas wokół "Cudownej" Piotra Nesterowicza, książki wydanej w 2015 roku w Wydawnictwie Dowody na Istnienie. W nowej Serii Reporterskiej.
"Cudowna" to reporterski debiut absolwenta Polskiej Szkoły Reporterskiej. Udany debiut, wnikliwie i rzetelnie opowiedziane wydarzenie z przed pół wieku. Debiut, po przeczytaniu którego Mariusz Szczygieł skonstatował: "Dlaczego nie ja napisałem tę książkę?"
Czytaj całość...
Amelie Nothomb nazywana przez media niesfornym dzieckiem literatury
środa, 22 kwiecień 2015
image_001.jpgOd lat jedno ze spotkań Klubu Czytelniczego Readcom w ciągu roku kalendarzowego poświęcamy twórczości pisarzy niderlandzkiego obszaru kulturowego. Poznałyśmy dzieła tak ciekawych twórców jak m.in. Geert Mak, Frank Westerman oraz Harry Mulisch.
Na obecnym spotkaniu zmierzyłyśmy się z twórczością Amelie Nothomb - belgijskiej pisarki urodzonej w 1966 roku - tworzącej w języku francuskim. Na wstępie przedstawiłyśmy krótki biogram tej autorki, który jest bardzo istotny, bowiem przenika on jej twórczość z wyraźnymi elementami autobiograficznymi.
Czytaj całość...
Lubimy czytać!
wtorek, 21 kwiecień 2015
image_001.jpg16 kwietnia w Filii 29 odbyło się kolejne spotkanie klubu czytelniczego Lubimy czytać!
Tym razem uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego Jan Paweł II został świętym.
Fundamentem do dyskusji był wiersz Juliusza Słowackiego „Słowiański Papież” oraz świadectwa uzdrowień i nawróceń dokonane za przyczyną naszego Wielkiego Rodaka, które napływały z różnych stron świata do Rzymu. Wśród nich  mail, pisany na gorąco tuż po uzdrowieniu przez samą Floribeth Morę Dìaz, której historia stała się dowodem w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
Podróż sentymentalna
wtorek, 21 kwiecień 2015
image_001.jpgNa ostatnim spotkaniu Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM w Filii 24 MBP klubowicze swą uwagę zwrócili ku literaturze dziecięcej czytanej przez dorosłych czytelników i tym pozycjom wśród dziecięcych książek, które dorośli powinni przeczytać.
W czasie dyskusji wyłoniono kilka powodów dla których sięgamy po literaturę młodzieżową i dziecięcą. Często chcemy powrócić w ten sposób do klimatu lat dziecinnych, jest to swoista „podróż sentymentalna”, znane treści wprowadzają nas w miły nastrój, pozwalają odpocząć i zapomnieć o problemach codzienności.
Czytaj całość...
Klub Czytelniczy Readcom
wtorek, 14 kwiecień 2015
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie z literaturą belgijską
image_001.jpg
Powiększ

Spotkanie klubu czytelniczego SZAL
czwartek, 19 marzec 2015
image_001.jpgW marcowe popołudnie w Filii nr 12 odbyło się spotkanie klubu czytelniczego SZAL poświęcone nowościom wydawniczym. Młodzi czytelnicy dokonali wyboru z proponowanych pozycji literatury młodzieżowej. Wesołym zabawom  nie było końca, a rozmowy o dobrych książkach okraszone dużą dawką dobrego humoru ożywiły wraz z nadchodzącą wiosną spotkanie SZAL.
Dominika Paniak
Mistrz słowa i nastroju
poniedziałek, 16 marzec 2015
image_001.jpgMarcowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęciłyśmy twórczości Stanisława Dygata (1914-1978) - prozaika, dramaturga, felietonisty, tłumacza, a także scenarzysty filmowego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych i najciekawszych twórców po 1945 roku. Jego najgłośniejsze powieści: "Jezioro Bodeńskie" (1946), "Pożegnania" (1948), "Podróż" (1958) czy też "Disneyland" (1965) - to już klasyka współczesnej literatury polskiej. Pokrótce przybliżyłyśmy biogram tego pisarza oraz jego "uwikłanie" w powojenną historię, czego wyrazem było m.in. podpisanie w 1964 protestu pisarzy i uczonych w obronie wolności słowa oraz w 1976 r. memoriału  przeciwko projektowanym zmianom w Konstytucji PRL-u, za co został objęty zakazem druku.
Zmagałyśmy się z siłą legendy bogatej osobowości Dygata, który w powojennej Warszawie był tym, wokół którego utworzyło się jedno z centrów życia towarzyskiego. Przywołując postać Dygata nie sposób pominąć zjawiskową aktorkę, femme fatale - Kalinę Jędrusik - jego drugą żonę oraz Magdę Dygat – jego córkę z pierwszego małżeństwa. Zarekomendowałyśmy znajdujące się u nas publikacje o tych dwóch najbliższych Dygatowi kobietach.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 91 - 100 z 395


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego