Kluby czytelnicze
Tajemnice jednego dzieła
piątek, 25 listopad 2016
image_001.jpg21 listopada Filia nr 2 rozpoczęła nowy cykl spotkań - klub dyskusyjny z czytelnikami pt. "Tajemnice jednego dzieła", poświęcony literaturze, muzyce, sztuce, teatrowi i filmowi. Inspiracją do jego stworzenia była potrzeba wypowiedzenia własnego zdania i oceny na forum. Każde z comiesięcznych spotkań poświęcone będzie poznaniu historii wybranego dzieła i związanego z nim tajemnic, problemów interpretacyjnych, kontekstów kulturowych. Spotkania będą miały charakter otwarty. Bohaterem pierwszej dyskusji była książka Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny".
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
czwartek, 24 listopad 2016
image_001.jpg„Patriotyzm nie polega na nienawiści wobec innych narodów, lecz na miłości do własnego”- ta myśl Petera Roseggera była punktem wyjścia do dyskusji uczestników spotkania Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM. Patriotyzm - czy dzisiaj to puste, nic nieznaczące słowo, oklepany frazes, często nadużywany i naginany do własnych potrzeb? A może jednak ciągle Polacy kochają swoją ojczyznę, inaczej niż w czasach wojny ale szczerze, z oddaniem?
Czytaj całość...
Bob Dylan laureatem literackiej nagrody Nobla
wtorek, 22 listopad 2016
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg


Święto Niepodległości
wtorek, 22 listopad 2016
image_001.jpg11 listopada to święto bliskie sercu Polaków. Podczas spotkania Klubu Czytelniczego Readcom przywołaliśmy  pamięć wydarzeń historycznych związanych z zakończeniem I wojny światowej i drogę wiodącą do odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach zaborów. W  trakcie gorącej dyskusji omówiliśmy rolę Józefa Piłsudskiego podczas procesu formowania się państwa polskiego w listopadzie 1918 roku. Marszałek uważany jest za jednego z najbardziej charyzmatycznych i znaczących polskich polityków  w historii narodu. 
Spotkanie ubogacały wysłuchane i wyśpiewane przez nas pieśni legionowe. Pani Helena przybliżyła nam treść  wielu pieśni patriotycznych z czasów  formułowania się Legionów, które  przypominały o codziennym   trudzie wojennej żołnierki, poświęceniu i odwadze  tych, którzy nie wahali się  walczyć, aby przywrócić niepodległość zniewolonej Ojczyźnie.

Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
piątek, 18 listopad 2016
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpg


DKK z Jerzym Kisielewskim
środa, 02 listopad 2016
Filia nr 10 zaprasza
image_001.jpg


Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
czwartek, 27 październik 2016
image_001.jpgNiezwykle potrzebne wydawało się uczestnikom spotkania Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM przypomnienie sylwetki Marii Kuncewiczowej. Ta wybitna pisarka i eseistka, niegdyś bardzo popularna, dzisiaj często odchodzi w zapomnienie. Podczas dyskusji przypomniano sobie nie tylko bogate życie tej autorki, ale także liczne powody, dla których warto sięgnąć po książki Marii Kuncewicz.
Czytaj całość...
Grunt pod nogami
wtorek, 25 październik 2016
image_001.jpgTo było wyjątkowo refleksyjne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Podczas jego trwania przywołałyśmy pamięć określonych wydarzeń i ludzi. Ideę Roku Miłosierdzia i XVI Dnia Papieskiego. Spotkanie wypełniały chwile zadumy nad ulotnością życia i pięknem postawy wielu  świadków miłosierdzia. Nasze rozważania ogarniały m.in. dzieła miłości siostry Małgorzaty Chmielewskiej, przełożonej Wspólnoty „Chleb Życia” oraz zmarłego niedawno księdza Jana Adama Kaczkowskiego, organizatora Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Spotkanie stawiało każdemu z nas pytania o nasze czyny, gesty, o konkretne zaangażowanie...
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
wtorek, 18 październik 2016
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpg


Narodziny Polski
czwartek, 06 październik 2016
image_001.jpgMesco dux Poloniae baptizatur (Mieszko książę Polski ochrzcił się) - taką informację znajdziemy w rocznikach średniowiecznych pod datą 966 rok. Od tego czasu już upłynęło 1050 lat.
Filia nr 6 MBP włączyła się w obchody tej rocznicy w ramach Klubu Czytelniczego  READCOM, poprzez prelekcję pt. „Narodziny Polski - prelekcja z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski”.
Na spotkaniu odpowiedzieliśmy sobie na pytanie jakie przyczyny skłoniły księcia do tej decyzji  oraz jak ona wpłynęła na losy Polski. W trakcie spotkania klubowicze wysłuchali wierszy i utworów muzycznych nawiązujących do
rocznicy Chrztu Polski oraz fragmenty muzyki z epoki średniowiecza np. Hac festa die - sekwencja ku czci św. Wojciecha, ułożona na przełomie XI/XII wieku.
Adam Sokół
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 90 z 427


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego