Kluby czytelnicze
Życie i twórczość Jarosława Iwaszkiewicza
wtorek, 22 marzec 2016
image_001.jpgŻycie i twórczość Jarosława Iwaszkiewicza są na ogół znane wytrawnym czytelnikom, jednak uczestnicy spotkań Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM chętnie spotkali się 16 marca w Filii 24 MBP aby podyskutować o tym wybitnym polskim twórcy.
Zarówno krytycy literaccy, historycy, jak i zwykli czytelnicy mają Iwaszkiewiczowi wiele do zarzucenia. Był bardzo aktywnym "budowniczym socjalizmu", podporządkował swą twórczość potrzebom władzy, kolaborował i przymykał oczy na wszystko co było złe. Dużo zastrzeżeń budzi również jego życie prywatne.
Czytaj całość...
Milo Anstadt i jego "Dziecko ze Lwowa"
wtorek, 15 marzec 2016
image_001.jpgTo już kolejne, a pierwsze w tym roku, spotkanie z literaturą niderlandzką. Tym razem bohaterem naszego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom był Milo Anstadt, a właściwie Samuel Marek Anstadt (ur. 10 lipca 1920 we Lwowie, zm. 16 lipca 2011 w Amsterdamie). To wybitny pisarz i publicysta holenderski żydowskiego pochodzenia.
Na wstępie pokrótce został omówiony jego biogram oraz dokonania twórcze. Nasza uwaga została zwrócona na jego główne dzieło za które uważa się Kind in Polen („Dziecko ze Lwowa”) będące autobiograficzną opowieścią autora o dzieciństwie spędzonym w polskim Lwowie w ubogiej rodzinie żydowskiej, która w 1930 roku emigruje do Holandii.
Czytaj całość...
"Nie rzucim ziemi..."
środa, 02 marzec 2016
Filia nr 6 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski czasem refleksji dla nas
poniedziałek, 15 luty 2016
image_001.jpgObchody 1050. rocznicy Chrztu Polski czasem refleksji dla nas.
Lutowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęciłyśmy wielkiej i ważnej rocznicy, jaką jest przyjęcie chrztu w 966 roku przez Mieszka I – będącej początkiem historii Polski i jej roli przez wieki w rodzinie narodów europejskich. 
Każdy z uczestników spotkania podzielił się refleksją nad naszą tożsamością i nad  wyznawanymi przez nas wartościami chrześcijańskimi, dającymi silne zakorzenienie w obliczu nowych wyzwań współczesności i nowych zagrożeń.
Czytaj całość...
Za wiarę i ojczyznę...
poniedziałek, 15 luty 2016
image_001.jpgPo długiej przerwie, 11 lutego 2016 r. w Filii nr 6 wznowił działalność Klub Czytelniczy READCOM.  Tematem spotkania była biografia ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego, Romualda Traugutta, gdyż w tym roku przypada jego sto dziewięćdziesiąta rocznica  urodzin oraz sto pięćdziesiąta druga rocznica śmierci na stokach cytadeli. Za swoją  powstańczą służbę Ojczyźnie 5 sierpnia 1864 roku został stracony wraz z czterema członkami Rządu  Narodowego na stokach Cytadeli Warszawskiej. Podjęto także  kroki w kierunku beatyfikacji Romualda Traugutta jako symbolu poświęcenia i  męczeństwa dla Ojczyzny.
W trakcie spotkania klubowiczki wysłuchały fragmentów wierszy poświęconych Powstaniu  Styczniowemu oraz Romualdowi Trauguttowi, np. „Pamięci Traugutta” Kornela Ujejskiego.
Adam Sokół
Czytaj całość...
Za wiarę i ojczyznę...
piątek, 05 luty 2016
Filia nr 6 zaprasza na spotkanie Klubu czytelniczego Readcom
image_001.jpg
Powiększ
Reportaże Swietłany Aleksijewicz
środa, 27 styczeń 2016
image_001.jpgCzęsto sięgając po książkę szukamy rozrywki, lektury łatwej i przyjemnej. Tego z pewnością nie znajdziemy w książkach Swietłany Aleksijewicz. Jej reportaże to porażające świadectwo historii, często niezbyt odległej i dziejącej się tuż obok. Książki laureatki Nagrody Nobla z 2015 roku należą do tych, które powinny być wpisane na listę lektur obowiązkowych. Dlaczego? - są mądre i prawdziwe, ukazują dramat pojedynczych ludzi i całych narodów - są "nieprzegadane", proste słowa, oszczędne środki wyrazu uruchamiają naszą wyobraźnię, bardziej wczuwamy się w opisywane historie - dotyczą rzeczywistości nieodległej, dotyczącej nas i mającej wpływ na nasze życie - głównym tematem reportaży Swietłany Aleksijewicz jest nie świat, nie historia ani polityka ale człowiek, jego odczucia, cierpienia.
Czytaj całość...
Swietłana Aleksiejewa - laureatka literackiej Nagrody Nobla 2015
poniedziałek, 18 styczeń 2016
image_001.jpgPiszę, nagrywam współczesną historię. Żywe głosy, żywe losy. Zanim staną się historią, są jeszcze czyimś bólem, czyimś krzykiem, czyjąś  ofiarą, albo zbrodnią. Niezliczoną liczbę razy zadaję sobie pytanie: jak przejść przez zło, nie powiększając ilości zła na świecie, zwłaszcza teraz, kiedy zło nabiera jakichś  kosmicznych  wymiarów (…).

Te słowa bohaterki naszego styczniowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom, a jest nią Swietłana Aleksiejewa, padają m.in. w jej książce pt. „Cynkowi chłopcy”. Oddają one znakomicie istotę pisarstwa laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015 (pierwszy Nobel dla reportażu!), którą to zdobyła „za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w  naszych czasach”.
Czytaj całość...
Swietłana Aleksijewicz - Literacki Nobel 2015
środa, 13 styczeń 2016
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
image_001.jpg
Powiększ

Opowieści wigilijne
środa, 23 grudzień 2015
image_001.jpgMimo że do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze kilka dni, to spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 16 grudnia w Filii nr 24 przesycone było jego atmosferą.
Uczestnicy przypomnieli sobie piękne legendy chrześcijańskie, które swą treścią nawiązują do oczekiwanych świąt. Wysłuchano również legend o symbolach Bożego Narodzenia, choince, Gwieździe, historii o Mędrcach ze wschodu i ucieczce Świętej Rodziny do Egiptu.
Zapoznaliśmy się również ze współczesnymi opowieściami wigilijnymi, które swą treścią wprowadzają nas w ciepły, serdeczny nastój, ale również wywołują w oczach łzy wzruszenia.
Wspólna lektura bożonarodzeniowych opowieści może być wspaniałym uzupełnieniem świątecznych chwil spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.
Maria Błach
fot. Agnieszka Sokołowska

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 71 - 80 z 395


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego