Kluby czytelnicze
Inauguracja Dyskusyjnego Klubu Książki
środa, 11 marzec 2009
Opis - Zdjęcie 001Wielbiciele dobrej literatury dnia 10 marca wzięli udział w inauguracyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Połączyła ich wszystkich miłość do książki i chęć porozmawiania o swoich przemyśleniach. Według opinii  uczestników  spotkania  książka to lekarstwo na codzienne zmartwienia, źródło radości i wiedzy, sposób na odpoczynek i poznanie świata.
Pierwszą książką jaką omówiono była powieść Khaleda Hosseini "Chłopiec z latawcem". Wszyscy zgodnie uznali, że jest to książka doskonale napisana, czytana "jednym tchem" mimo trudnych problemów jakie opisuje. Autor w sposób interesujący ukazuje przeżycia głównych bohaterów, przedstawia również dramatyczną historię Afganistanu.
Czytaj całość...
Starość - złota jesień czy szary zmierzch
poniedziałek, 23 luty 2009
READCOM
Dnia 18 lutego 2009 w Filii 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tematem przewodnim była "Starość - złota jesień czy szary zmierzch". Punktem wyjścia do dyskusji było wspólne obejrzenie filmu Marcelego Łozińskiego "Wszystko się może przytrafić".
Uczestnicy wskazywali na różne aspekty starości, szukano wizerunku ludzi starszych w literaturze polskiej i światowej. Klubowicze przedstawiali postacie z polskich powieści, które dla nich są najbardziej charakterystyczne. Porównywano je do bohaterów obejrzanego filmu, wyszukiwano podobieństwa i różnice.
Czytaj całość...
Posłuchajmy o Oldze Tokarczuk
czwartek, 22 styczeń 2009
READCOM - Zdjęcie 001
21 stycznia 2009 roku w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone twórczości Olgi Tokarczuk, autorki kilkakrotnie nominowanej do Nagrody Literackiej Nike i uhonorowanej tym wyróżnieniem w 2008 roku za "Biegunów". Postać autorki przybliżyła pani dr Ewa Grochowska z UMCS-u, która opowiedziała również o swojej fascynacji prozą Tokarczuk. Spotkanie przebiegało w atmosferze ożywionej dyskusji, pojawiały się zarówno głosy uznania jak i krytyki dla omawianej twórczości.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 18 lutego 2009 roku. 
Czytaj całość...
Judyta - kobieta współczesna
środa, 26 listopad 2008
READCOMObraz współczesnej kobiety w dziełach pisarek polskich to temat, z którym zmierzyłyśmy się w dniu 24 listopada w ramach comiesięcznych spotkań Klubu Czytelniczego Readcom na Filii nr 19 MBP.
Z przedstawionej literatury wyłania się złożony obraz życia kobiety na płaszczyźnie życia osobistego i zawodowego. Przybliżone zostały ciekawsze postaci bohaterek kilkunastu powieści (dziewczyny u progu dorosłego życia, kobiety sukcesu, zahukanej kobiety, która staje się niby lustrem otaczającej nas rzeczywistości).
Czytaj całość...
Więcej o islamie
piątek, 24 październik 2008
READCOMDnia 22 października 2008 w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tematem spotkania nadal była literatura świata islamu i jego odzwierciedlenia w twórczości artystycznej. Na wybranych przykładach omówiono współczesną literaturę piękną, wywodzącą się nie tylko z kręgu kultury arabskiej.
Czytaj całość...
W kręgu literatury japońskiej.
piątek, 17 październik 2008
READCOM – Filia 24 - Zdjęcie 001
"Dobrze jest i potrzebnie przeróżnych narodów znać księgi, umieć wyczytać z ich kart piękność i ducha ich treść..." - to myśl przewodnia spotkania Klubu Czytelniczego dla Dorosłych Readcom, które odbyło się 15 października 2008 roku. Poświęcone ono było literaturze, obyczajom i kulturze Japonii.
Na początku spotkania Klubowicze wymieniali pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą im na myśl w związku z Japonią. Okazało się, że mamy dużo wiedzy potocznej na temat tego kraju. Paniom biorącym udział w spotkaniu Japonia kojarzy się z samurajami, ryżem, sztukami walki, kwitnącymi wiśniami, kimonami, wachlarzami, ikebaną itp.
Czytaj całość...
Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego
wtorek, 23 wrzesień 2008
READCOMDnia 22 września 2008 roku w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne zebranie Klubu Czytelniczego Readcom, poświęcone tym razem kulturze i literaturze arabskiej. Spotkanie to koresponduje z ogłoszonym w roku bieżącym Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego, którego cele oraz założenia obchodów w Polsce zostały pokrótce omówione.
 O Arabach i krajach arabskich słyszymy bardzo często. Śledzimy doniesienia mass-mediów o walkach z talibami w Iraku i Afganistanie, z drugiej strony nęcą nas oferty biur podróży, zachęcających do wyjazdów  na Bliski Wschód i do północnej Afryki. Często są to wybiórcze, a niekiedy pełne uprzedzeń stereotypy i skojarzenia dotyczące  mieszkańców Półwyspu Arabskiego, związane z terroryzmem. Czy mamy się tej kultury obawiać...?
Czytaj całość...
Piętno wojny w psychice dziecka
wtorek, 23 wrzesień 2008
READCOM
17 września 2008 w Filii nr 24 MBP odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom.
Temat spotkania to : Dorośli walczą, dzieci cierpią – dziecko w literaturze wojennej. punktem wyjścia dyskusji były następujące lektury:
1.Klucz Sary Tatiany de Rosnay
2.Muzyka fal Sary MacDonald
3.Dziewczynka w czerwonym płaszczyku  Romy Ligockiej
4.Kotka Brygidy Joanny Rudniańskiej
5.Chłopiec w pasiastej Piżamie  Johna Boyne

Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
wtorek, 20 maj 2008
READCOMDnia 19 maja 2008 w Filii nr 19 MBP w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych Readcom, któremu przyświecało hasło „Literackie spotkanie z innym”.
Żyjemy w świecie coraz bardziej wielokulturowym. Siłą rzeczy spotkanie przypominało nam jeszcze raz Ryszarda Kapuścińskiego oraz Jego doświadczenia w kontakcie z kulturą między innymi islamu, Indii, Chin, Afryki.
Czytaj całość...
Posłuchajmy Herberta
poniedziałek, 19 maj 2008
READCOMZ okazji przypadającej 10 rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta rok 2008 jest ogłoszony Rokiem Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Kolejnym ze sposobów w jaki MBP  pragnie uczcić tę rocznicę śmierci są prelekcje wygłaszane przez Dariusza Jóźwika w naszych filiach, poświęcone  życiu i twórczości znanego poety.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 41 42 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 401 - 410 z 420


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego