Kluby czytelnicze
Isaac Bashevis Singer
wtorek, 22 wrzesień 2009
READCOM                        21 września 2009 w Filii nr 19 MBP  odbyło się powakacyjne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem nasze spotkanie poświęcone było życiu i twórczości Isaaca Bashevisa Singera (1904-1991), najwybitniejszego pisarza tworzącego w języku jidysz, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku.
Na wstępie spotkania przywołano fragment nostalgicznego wiersza Antoniego Słonimskiego, korespondującego znakomicie  ze światem wielkomiejskich i małomiasteczkowych środowisk Żydów  polskich, w którym wyznacznikiem  życia jest stosunek do religii, własnej kultury i tradycji. Światem, którego już nie ma, a wskrzeszonym z liryzmem i subtelnym humorem. na kartach zarówno powieści, jak i opowiadań Singera.
Czytaj całość...
Wznawiamy działanie Klubu Czytelniczego READCOM
środa, 16 wrzesień 2009
W Filii nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej po wakacyjnej przerwie 16 września ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Czytelniczego dla dorosłych READCOM.  READCOM
Inauguracyjne spotkanie poświęcone było tematowi "Kobieta w literaturze". Klubowicze wspólnie prześledzili motyw kobiety w literaturze poszczególnych epok. Szczególną uwagę zwrócono na powieści pozytywistyczne, w których ukazano wiele różnorodnych postaci kobiecych. Uczestnicy spotkania dokonywali porównań, szukali podobieństw i różnic w sposobie kreowania poszczególnych wizerunków.
Czytaj całość...
Bliski nam Słowacki
czwartek, 04 czerwiec 2009
READCOM - Zdjęcie 0013 czerwca w Filii nr 24 MBP odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone życiu i twórczości jednego z największych polskich poetów- Juliuszowi Słowackiemu. Klubowicze mieli okazję obejrzeć film, dzięki któremu mogli dowiedzieć się nie tylko o dorobku pisarskim Słowackiego, ale również o jego osobowości i przeżyciach.
Czytaj całość...
Historia mojego dzieciństwa
poniedziałek, 18 maj 2009
READCOM - Zdjęcie 001W dniach 13 kwietnia i 13 maja w Filii nr 24 MBP odbyły się spotkania Klubu Czytelniczego Dla Dorosłych READCOM, których wspólny temat to "Historia mojego dzieciństwa".
Klubowicze sięgali pamięcią do lat swojego dzieciństwa. Wspominano historię rodzin, rodzinne legendy, opowiadano jak poznali się rodzice, opisywano rodzinne domy, miejscowości z których pochodzą.
Uczestnicy spotkania opowiadali jak ważną rolę w ich życiu odegrali dziadkowie, wspominali również przyjaciół z dzieciństwa, wspólne zabawy i przeżyte wydarzenia. Mówiono również o książkach, które towarzyszyły dzieciństwu, a także o ulubionych piosenkach.
Czytaj całość...
Ludzka pamięć jest skarbem
czwartek, 16 kwiecień 2009
READCOM - Zdjęcie 001"Historia mojego dzieciństwa" to temat spotkania Dyskusyjnego Klubu Dla Dorosłych READCOM. Uczestnicy powrócili pamięcią do lat swojego dzieciństwa, wspominali historię swoich rodzin, opowiadali o tragediach i radościach jakie towarzyszyły ich życiu. Klubowicze mówili o swoich zabawkach, ulubionych zwierzętach i towarzyszach dzieciństwa. Każda z historii rodzinnych była niezwykle interesująca i warta zapamiętania. Opowieści były piękne i wzruszające, uświadomiły nam jak bezcennym skarbem jest ludzka pamięć. Wspólnie oglądano pamiątki z dzieciństwa i fotografie. Temat ten będzie kontynuowany podczas następnego spotkania Klubu READCOM, które odbędzie się w dniu 13.05.09 o godz. 10:00. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Turecki laureat Nagrody Nobla
czwartek, 26 marzec 2009
READCOM 23 marca 2009 w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tym razem spotkanie poświęciłyśmy Orhanowi Pamukowi, tureckiemu pisarzowi, laureatowi Literackiej Nagrody Nobla 2006.
Turcja niepokoi i intryguje swoich sąsiadów, świecka demokracja i ruchy islamistyczne religia jako ważny czynnik decydujący o losie tego kraju kandydującego do UE. Siłą rzeczy, nie mogło się obyć bez przywołania podstawowych skojarzeń wiążących się z tym krajem ,o które poprosiłyśmy nasze klubowiczki. O ile te były bogate i ciepłe , to już kolejne zagadnienie : za i przeciw integracji Turcji z UE, wykazało sprzeciw naszych pań powołujących się na zdecydowaną odmienność kulturowo-religijną.
Czytaj całość...
Kontrowersyjny Grotowski
piątek, 13 marzec 2009
READCOMRok 2009 został przez UNESCO ogłoszony rokiem Jerzego Grotowskiego i w związku z tym uczestnicy Klubu Czytelniczego READCOM Filii 24  w dniu 11 marca mieli zaszczyt gościć Natalię Kraszkiewicz, która swoją prelekcją przybliżyła nam tę postać. Prelegentka zapoznała uczestników spotkania z życiem, twórczością i osiągnięciami tego reżysera. Przedstawiła fragmenty spektakli i wspomnienia jego przyjaciół. Zaprezentowała cele jakie przyświecały temu twórcy i źródła jego inspiracji.
Czytaj całość...
Inauguracja Dyskusyjnego Klubu Książki
środa, 11 marzec 2009
Opis - Zdjęcie 001Wielbiciele dobrej literatury dnia 10 marca wzięli udział w inauguracyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Połączyła ich wszystkich miłość do książki i chęć porozmawiania o swoich przemyśleniach. Według opinii  uczestników  spotkania  książka to lekarstwo na codzienne zmartwienia, źródło radości i wiedzy, sposób na odpoczynek i poznanie świata.
Pierwszą książką jaką omówiono była powieść Khaleda Hosseini "Chłopiec z latawcem". Wszyscy zgodnie uznali, że jest to książka doskonale napisana, czytana "jednym tchem" mimo trudnych problemów jakie opisuje. Autor w sposób interesujący ukazuje przeżycia głównych bohaterów, przedstawia również dramatyczną historię Afganistanu.
Czytaj całość...
Starość - złota jesień czy szary zmierzch
poniedziałek, 23 luty 2009
READCOM
Dnia 18 lutego 2009 w Filii 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tematem przewodnim była "Starość - złota jesień czy szary zmierzch". Punktem wyjścia do dyskusji było wspólne obejrzenie filmu Marcelego Łozińskiego "Wszystko się może przytrafić".
Uczestnicy wskazywali na różne aspekty starości, szukano wizerunku ludzi starszych w literaturze polskiej i światowej. Klubowicze przedstawiali postacie z polskich powieści, które dla nich są najbardziej charakterystyczne. Porównywano je do bohaterów obejrzanego filmu, wyszukiwano podobieństwa i różnice.
Czytaj całość...
Posłuchajmy o Oldze Tokarczuk
czwartek, 22 styczeń 2009
READCOM - Zdjęcie 001
21 stycznia 2009 roku w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone twórczości Olgi Tokarczuk, autorki kilkakrotnie nominowanej do Nagrody Literackiej Nike i uhonorowanej tym wyróżnieniem w 2008 roku za "Biegunów". Postać autorki przybliżyła pani dr Ewa Grochowska z UMCS-u, która opowiedziała również o swojej fascynacji prozą Tokarczuk. Spotkanie przebiegało w atmosferze ożywionej dyskusji, pojawiały się zarówno głosy uznania jak i krytyki dla omawianej twórczości.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 18 lutego 2009 roku. 
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 41 42 43 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 401 - 410 z 427


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego