Kluby czytelnicze
Powieść historyczna
piątek, 18 grudzień 2009
READCOM16 grudnia 2009r. w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. W czasie spotkania uczestnicy dyskutowali o powieści historycznej. Omawiano ulubione pozycje literackie, wybrane postacie. Klubowicze wymieniali zalety literatury historycznej, zgodnie uznali, że służy ona budzeniu zainteresowania przeszłością, pogłębianiu wiedzy, wpływa na kształtowanie świadomości narodowej i budzi uczucia patriotyczne.
Znaleźli się również przeciwnicy tego rodzaju literatury, którzy twierdzili, że przekazywana w powieściach wiedza jest nieobiektywna, zbyt rozbudowane są watki osobiste, a przedstawiona rzeczywistość znacznie odbiega od prawdy.
Następne spotkanie odbędzie się 13 stycznia 2010. Jego temat to: w kręgu literatury hiszpańskiej. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Kobieta w literaturze
czwartek, 05 listopad 2009
READCOM 28 października 2009r. w Filii nr 24 MBP odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu READCOM, które zakończyło cykl poświęcony wizerunkowi kobiet w literaturze.
Rozmowa miała charakter osobistych refleksji. Uczestnicy oceniali wybrane bohaterki książek. Pod uwagę brano przede wszystkim literaturę polską. Klubowicze doszli do wniosku, że bardzo często poszukujemy w ulubionych postaciach podobieństwa do nas samych. Lubimy bohaterki wesołe, konsekwentne w działaniu, nietuzinkowe i odważne. W dyskusji nawiązano również do fragmentów filmów obejrzanych na poprzednim spotkaniu. Porównywano kreacje filmowe i literackie poszczególnych bohaterek.
Podsumowaniem spotkania było porównanie sytuacji kobiety w minionych epokach i w czasach współczesnych.
Temat następnego spotkania, które odbędzie się 18 listopada to "Ważne wydarzenia historyczne w powieściach". Zapraszamy serdecznie!
Maria Błach
Czytaj całość...
Cesarz reportażu
piątek, 30 październik 2009
READCOM
28 października 2009 r.w zaprzyjaźnionym z nami Gimnazjum nr 1 odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości wybitnego polskiego  reportażysty, publicysty oraz pisarza - "cesarza reportażu" - Ryszarda Kapuścińskiego.
Podczas ostatniego spotkania o tej wybitnej Postaci, skierowanego w maju do młodzieży gimnazjalnej, padła myśl wspólnego organizowania spotkań w ramach Klubu Czytelniczego  Readcom.
Właśnie to ostatnie październikowe - można traktować jako inauguracyjne spotkanie kierowane tym razem do bibliotekarzy szkolnych, podczas których zamierzam  przedstawiać ciekawych twórców pióra, przybliżać ich twórczość oraz wzniecać późniejsze dyskusje o przeczytanych książkach. Spotkania takie odbywać się będą kwartalnie w Gimnazjum nr 1 dla  tej właśnie grupy zawodowej.
Czytaj całość...
Literackie spotkania z Innym
piątek, 23 październik 2009
READCOM
19 października 2009 r. w Filii nr 19 MBP w Lublinie przy ul. Kunickiego odbyło się kolejne, comiesięczne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem w ramach dalszego ciągu, przebiegających pod hasłem "literackiego spotkania z Innym", zaprezentowałyśmy sylwetkę i twórczość francuskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla za 2008 r. Jest nim Jean-Marie Gustave Le Clezio (1940-).
Na podstawie dwóch obecnych w księgozbiorze bibliotecznym dzieł tego pisarza: "Onitsza" oraz "Urania" omówiono tematykę, którą się zajmuje. Przybliżono przesłanie jego twórczości oraz fascynacje Le Clezio  kulturą Afryki oraz kulturą indiańską. Nasze klubowiczki snuły refleksje na temat przeczytanych książek tego autora, a na zakończenie miały okazję posłuchać nagrania zespołu zambijskiego  The Sakala Brothers, pielęgnującego muzyczną kulturę tego kraju.
Jolanta Jurkowska
Czytelniczy Klub Książki i Marta Fox
czwartek, 15 październik 2009
Marta Fox - Zdjęcie 00113 października 2009 w Filii 24 MBP w ramach działającego Czytelniczego Klubu Książki odbyło się spotkanie ze znaną, polską powieściopisarką, poetką i eseistką Martą Fox.
Autorka zaprezentowała uczestnikom spotkania swą nową powieść: "Kobieta zaklęta w kamień". Zapoznała z genezą swojej książki i myślami jakie jej towarzyszyły w czasie pisania.
Pisarka opowiadała również o książkach przeznaczonych dla młodzieży. Pierwsza z nich została napisana, aby zachęcić do czytania córkę, kolejne zaś poruszają ważne problemy, z jakimi borykają się nastolatki.
Czytaj całość...
Kobiety różnych epok
piątek, 09 październik 2009
READCOM7października w Filii nr 24 odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu Książki READCOM, na którym kontynuowano dyskusję na temat wizerunku kobiety w literaturze. Uczestnicy rozmawiali jak indywidualnie odbierają poszczególne postacie kobiece w powieściach.
Rozmowa została wzbogacona fragmentami filmów, dzięki którym klubowicze mieli okazję poznać wizerunki kobiet różnych epok, ich pozycję, prawa, kłopoty i radości jakimi żyły. Porównywali je również do kobiet współczesnych.
Dalszy ciąg dyskusji odbędzie się na spotkaniu 28.10. o godzinie 10:00. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Isaac Bashevis Singer
wtorek, 22 wrzesień 2009
READCOM                        21 września 2009 w Filii nr 19 MBP  odbyło się powakacyjne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem nasze spotkanie poświęcone było życiu i twórczości Isaaca Bashevisa Singera (1904-1991), najwybitniejszego pisarza tworzącego w języku jidysz, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku.
Na wstępie spotkania przywołano fragment nostalgicznego wiersza Antoniego Słonimskiego, korespondującego znakomicie  ze światem wielkomiejskich i małomiasteczkowych środowisk Żydów  polskich, w którym wyznacznikiem  życia jest stosunek do religii, własnej kultury i tradycji. Światem, którego już nie ma, a wskrzeszonym z liryzmem i subtelnym humorem. na kartach zarówno powieści, jak i opowiadań Singera.
Czytaj całość...
Wznawiamy działanie Klubu Czytelniczego READCOM
środa, 16 wrzesień 2009
W Filii nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej po wakacyjnej przerwie 16 września ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Czytelniczego dla dorosłych READCOM.  READCOM
Inauguracyjne spotkanie poświęcone było tematowi "Kobieta w literaturze". Klubowicze wspólnie prześledzili motyw kobiety w literaturze poszczególnych epok. Szczególną uwagę zwrócono na powieści pozytywistyczne, w których ukazano wiele różnorodnych postaci kobiecych. Uczestnicy spotkania dokonywali porównań, szukali podobieństw i różnic w sposobie kreowania poszczególnych wizerunków.
Czytaj całość...
Bliski nam Słowacki
czwartek, 04 czerwiec 2009
READCOM - Zdjęcie 0013 czerwca w Filii nr 24 MBP odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone życiu i twórczości jednego z największych polskich poetów- Juliuszowi Słowackiemu. Klubowicze mieli okazję obejrzeć film, dzięki któremu mogli dowiedzieć się nie tylko o dorobku pisarskim Słowackiego, ale również o jego osobowości i przeżyciach.
Czytaj całość...
Historia mojego dzieciństwa
poniedziałek, 18 maj 2009
READCOM - Zdjęcie 001W dniach 13 kwietnia i 13 maja w Filii nr 24 MBP odbyły się spotkania Klubu Czytelniczego Dla Dorosłych READCOM, których wspólny temat to "Historia mojego dzieciństwa".
Klubowicze sięgali pamięcią do lat swojego dzieciństwa. Wspominano historię rodzin, rodzinne legendy, opowiadano jak poznali się rodzice, opisywano rodzinne domy, miejscowości z których pochodzą.
Uczestnicy spotkania opowiadali jak ważną rolę w ich życiu odegrali dziadkowie, wspominali również przyjaciół z dzieciństwa, wspólne zabawy i przeżyte wydarzenia. Mówiono również o książkach, które towarzyszyły dzieciństwu, a także o ulubionych piosenkach.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 391 - 400 z 423


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego