Kluby czytelnicze
W hiszpańskich realiach
czwartek, 22 kwiecień 2010
image_003.jpgDnia 19 kwietnia 2010 r. w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne dwugodzinne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom.
Tym razem było ono poświęcone współczesnej literaturze hiszpańskiej. Szczególną uwagę skupiono na dwóch przedstawicielach tej literatury - Arturo Perez -Reverte i Eduardo Mendoza. Dzięki tym twórcom nastąpiło wskrzeszenie literatury przygodowej i sensacyjnej w jej najlepszym wydaniu. Dzieła tych autorów skrzą się humorem, wartka akcją, a jej twórcy bawią się literackimi konwencjami. Nasze klubowiczki  stwierdziły, że  współczesna literatura hiszpańska jest im zupełnie nieznana i wymaga przygotowania do jej odbioru.
Jolanta Jurkowska
Kolory dzieciństwa
środa, 31 marzec 2010
Klub czytelniczy - Zdjęcie 001Dnia 26 marca odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Filii nr 12. Tematem rozmów były wspomnienia lat dziecięcych. Uczestniczki z sentymentem i nutką nostalgii przeniosły się myślami w dawniejsze czasy. Wspominały między innymi ówczesną literaturę dziecięcą, dawny Lublin jak również porównywały sposoby wychowywania dzieci dawniej a dziś. Kolejne spotkanie przewidziane jest na 9 kwietnia. Serdecznie zapraszamy.
Czytaj całość...
Spotkanie z Chopinem
wtorek, 23 marzec 2010
READCOM w Filii nr 19 - Zdjęcie 00122 marca 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem nie było poświęcone literaturze, ale wydarzeniu o randze międzynarodowej - 200 Rocznicy Urodzin Fryderyka Chopina. Nasze Klubowiczki  z zainteresowaniem  obejrzały okolicznościową wystawę oraz wysłuchały prelekcję o życiu i twórczości kompozytora.
Na zakończenie była okazja rosmakować się w utworach geniusza fortepianu.
Jolanta Jurkowska

Czytaj całość...
Cesarz reportażu
środa, 10 marzec 2010
Filia nr 24 -readcom - Zdjęcie 00110 marca 2010 w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Było one poświęcone twórczości i życiu "cesarza reportażu" Ryszarda Kapuścińskiego.
W pierwszej części dyskusji klubowicze zastanawiali się nad fenomenem twórczości tego mistrza reportażu. Wszyscy zgodnie twierdzili, że jego książki są doskonałym źródłem wiedzy o wielu krajach, możemy poznać kulturę, mentalność i zwyczaje wielu narodów.
Autor potrafił przekazać nam nie tylko sytuację polityczną, ważne wydarzenia społeczno-kulturalne, ale także życie zwykłego obywatela, jego codzienne troski i ubóstwo.
Czytaj całość...
Zapraszamy do Chin
piątek, 26 luty 2010
Klub czytelniczy - Zdjęcie 001Kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Filii nr 12 odbyło się pod znakiem egzotycznych podróży. Jedna z uczestniczek Klubu, Pani Anna Rajtar-Grabowiec podzieliła się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z wakacyjnej wycieczki do Chin. Piękne zdjęcia, pamiątki i barwne opowieści zachęciły uczestników Klubu do sięgnięcia po dostępną w bibliotece literaturę chińską. Następne spotkanie odbędzie się w klimacie epoki Fryderyka Chopina. Monika Waryszak
Czytaj całość...
Samotność człowieka współczesnego
środa, 10 luty 2010
Filia 24 – READCOM - Zdjęcie 00110 lutego 2010 w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, którego tematem była samotność człowieka współczesnego. Klubowicze dyskutowali o różnych przyczynach samotności, dzielili się własnymi obserwacjami, przeżyciami. Zgodnie twierdzili, że samotność nie jest czymś złym, a współczesny człowiek, który ma nieograniczony dostęp do mediów i możliwość korzystania z różnych form działalności kulturalnej powinien cieszyć się, że nikt nie ogranicza jego działań i zainteresowań. Odosobnienie, zdaniem uczestników spotkania, sprzyja rozwijaniu własnej osobowości, realizacji planów, oddawaniu się pasjom.

Czytaj całość...
Zapraszamy do dyskusji
piątek, 22 styczeń 2010
Klub w F12 - Zdjęcie 00120 stycznia w Filii nr 12 odbyła się inauguracja Klubu Czytelniczego. Było to pierwsze z serii zaplanowanych na ten rok comiesięcznych spotkań poświęconych książce oraz szeroko pojętej kulturze. Spotkaniu towarzyszyła serdeczna i przyjazna atmosfera. Panie bardzo chętnie dyskutowały na temat swoich ulubionych pisarzy,  przyzwyczajeń czytelniczych jak również o zainteresowaniach i oczekiwaniach. Uczestnicy Klubu wyrazili chęć zgłębiania wiedzy i potrzebę wymiany doświadczeń czytelniczych.
Czytaj całość...
Co nowego w Hiszpanii?
poniedziałek, 18 styczeń 2010
READCOM
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 13  stycznia 2010 roku poświęcone było kulturze Hiszpanii. W pierwszej części spotkania klubowicze rozmawiali o zwyczajach panujących w tym kraju, dzielono się swoimi wyobrażeniami o Hiszpanii i jej mieszkańcach.
Uczestnicy spotkania, którzy mieli okazję być w tym pięknym kraju, dzielili się swoimi wrażeniami i ciekawostkami z podróży. Wiele uwagi poświęcono kulturze i świętom jakie odbywają się w Hiszpanii.
Czytaj całość...
Powieść historyczna
piątek, 18 grudzień 2009
READCOM16 grudnia 2009r. w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. W czasie spotkania uczestnicy dyskutowali o powieści historycznej. Omawiano ulubione pozycje literackie, wybrane postacie. Klubowicze wymieniali zalety literatury historycznej, zgodnie uznali, że służy ona budzeniu zainteresowania przeszłością, pogłębianiu wiedzy, wpływa na kształtowanie świadomości narodowej i budzi uczucia patriotyczne.
Znaleźli się również przeciwnicy tego rodzaju literatury, którzy twierdzili, że przekazywana w powieściach wiedza jest nieobiektywna, zbyt rozbudowane są watki osobiste, a przedstawiona rzeczywistość znacznie odbiega od prawdy.
Następne spotkanie odbędzie się 13 stycznia 2010. Jego temat to: w kręgu literatury hiszpańskiej. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Kobieta w literaturze
czwartek, 05 listopad 2009
READCOM 28 października 2009r. w Filii nr 24 MBP odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu READCOM, które zakończyło cykl poświęcony wizerunkowi kobiet w literaturze.
Rozmowa miała charakter osobistych refleksji. Uczestnicy oceniali wybrane bohaterki książek. Pod uwagę brano przede wszystkim literaturę polską. Klubowicze doszli do wniosku, że bardzo często poszukujemy w ulubionych postaciach podobieństwa do nas samych. Lubimy bohaterki wesołe, konsekwentne w działaniu, nietuzinkowe i odważne. W dyskusji nawiązano również do fragmentów filmów obejrzanych na poprzednim spotkaniu. Porównywano kreacje filmowe i literackie poszczególnych bohaterek.
Podsumowaniem spotkania było porównanie sytuacji kobiety w minionych epokach i w czasach współczesnych.
Temat następnego spotkania, które odbędzie się 18 listopada to "Ważne wydarzenia historyczne w powieściach". Zapraszamy serdecznie!
Maria Błach
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 391 - 400 z 431

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego